• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 28/05/2024

Τι φταίει όταν έχεις τα πάντα και δεν είσαι ευτυχισμένη; Ψάχνω ψυχολόγο.

Τί φταίει όταν έχεις τον σύντροφο των ονείρων σου, τη δουλειά των ονείρων σου και παρ'όλα αυτά δεν είσαι ευτυχισμένη? Επιφανειακά είμαι καλά και λειτουργώ κανονικά αλλά μέσα μου νιώθω κάθε μέρα άσχημα και μπερδεμένη. Αναζητώ κάποιον / α ψυχολόγο που θα με βοηθήσει να φτάσω στη ρίζα αυτής της κατάστασης έτσι ώστε επιτέλους κάποια στιγμή να καταφέρω κι εγώ να αισθάνομαι καλύτερα μέσα μου.

18 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, ως ανθρώπινα οντα έχουμε συχνά την τάση να παλεύουμε για κάτι και μόλις τα κατακτήσουμε να πρέπει να προσπαθήσω για κάτι άλλο , μένωντας με ένα αίσθημα του ανικανοποίητου.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Πράγματι ακούγεται δύσκολο να αισθάνεται κανείς πως ενώ τα πράγματα εξωτερικά πάνε καλά, εσωτερικά ωστόσο να υπάρχει δυσφορία και σύγχυση. Πολλές φορές υπάρχουν ασυνείδητες εσωτερικές ενδοψυχικές συγκρούσεις οι οποίες προκαλούν αυτή τη δυσφορία. Και μπορεί πράγματι σε συνειδητό επίπεδο να μην αντιλαμβάνεται κανείς κάποια δυσκολία, ωστόσο οι δυσκολίες να μένουν ασυνείδητες και να δρουν πιο υπόγεια. Μέσω της ψυχαναλυτικής ψυχοθεραπείας έχουμε ως στόχο να δουλέψουμε με το ασυνείδητο προκειμένου το άτομο να φτάσει κοντά στην ρίζα του προβλήματος, να επιλύσει τις ενδοψυχικές συγκρούσεις και να κατανοήσει ποιες είναι οι επιθυμίες του... Διάβασε περισσότερα

    Σαββοπούλου Νικολία

    Ψυχολόγος

    Κάτω Αχαΐα

  • Την απάντηση την έδωσες μόνη σου πρέπει να δουλέψεις το μέσα σου ώστε να ξεκινήσεις να νιώθεις χαρά και αισιοδοξία στην καθημερινότητα σου .

    Ιασωνίδου Μαρίζα

    Κλινική Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζεις αυτό το είδος των συναισθημάτων, ειδικά όταν εξωτερικά φαίνεται ότι έχεις τα πάντα. Οι εμπειρίες μας και οι συναισθηματικοί μας δεσμοί μπορούν να είναι περίπλοκοι και να μην αντικατοπτρίζουν πάντα την εξωτερική μας κατάσταση. Αναζητώντας βοήθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας, μπορείς να εξερευνήσεις τα συναισθήματά σου, να κατανοήσεις καλύτερα τις αντιφάσεις στο εσωτερικό σου και να ανακαλύψεις τρόπους για να αισθανθείς πιο ισορροπημένη και ευτυχισμένη.

    Αγγελάκη Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Καλημέρα σας. Πολύ καλά τα λέτε: οι εξωτερικές συνθήκες δεν εγγυώνται την προσωπική ευτυχία. Η επεξεργασία των σκέψεων και των συναισθημάτων σας σε ένα ψυχοθεραπευτικό πλαίσιο θα σας βοηθήσουν να καταλάβετε τους λόγους που αισθάνεστε δυσφορία και θα αντιμετωπίσετε πιο εποικοδομητικά την πραγματικότητα.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Κοινωνική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, το θετικό είναι ότι αναγνωρίζετε την ανάγκη για ψυχολογική υποστήριξη και αναζητάτε βοήθεια για να αισθανθείτε καλύτερα μέσα σας. Με τη βοήθεια ενός ψυχολόγου ή ψυχοθεραπευτή θα μπορέσετε να κατανοήσετε τα θέματα που σας απασχολούν και να εξερευνήσετε τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις ανησυχίες που αντιμετωπίζετε. Επιπλέον, θα σας βοηθήσει να αναλύσετε την κατάστασή σας, να εξερευνήσετε τις αιτίες των αρνητικών συναισθημάτων και να αναπτύξετε στρατηγικές για να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά τα προβλήματά σας. Μην διστάσετε να ξεκινήσετε αυτή την πορεία για την ψυχολογική ευεξία σας, είναι ένα σημαντικό βήμα προς την αυτογνωσ... Διάβασε περισσότερα

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος

    Βέροια

  • Καλησπέρα! Χρειάζεται να δεις τι είναι αυτό που σε μπερδεύει κ σε κάνει να αισθάνεσαι άσχημα. Τι σκέψεις υπάρχουν πίσω από το μπέρδεμα και ποια συγκεκριμένα συναισθήματα; Μπορείς να κρατάς ένα ημερολόγιο σκέψεων κ συναισθημάτων αρχικά για να σε βοηθήσει. Επιπλέον αναρωτήσου: ο σύντροφος και η δουλειά σου, καλύπτουν τις πραγματικές σου ανάγκες; Διερεύνησε ποιες είναι αυτές. Υπάρχει κάτι άλλο που λείπει απ τη ζωή σου; Οι υπόλοιπες σου σχέσεις πώς είναι; Τι είναι αυτό που σε μπλοκάρει απ το να νιώσεις στιγμές χαράς, απόλαυσης, ηρεμίας; Δώσε βάση στο σώμα σου κ στα μηνύματα που σου στέλνει η αναπνοή σου, οι εντάσεις ή το μούδιασμα κ η μη αίσθηση ... Διάβασε περισσότερα

    Λεντούδη Τατιάνα

    Ψυχολόγος

    Βούλα

  • Ξεκινάμε πολλές φορές με το τι φταίει στη ζωή μας. Υπάρχει ίσως η αίσθηση ανικανοποίητου; Συχνά είναι κάτι πιο βαθύ και αυτό πιθανόν να δημιουργεί το μπέρδεμα και το ότι νιώθεις άσχημα. Η θεραπεία μπορεί να σε βοηθήσει. Αρχικά να δεις εσένα, το μέσα σου, καθώς και το πως αντιλαμβάνεσαι τη ζωή, την ύπαρξη. Το νόημα που δίνεις στα πράγματα. Ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει να αναγνωρίσεις και να κατανοήσεις τα συναισθήματά σου, ακόμα και αυτά που δεν είναι άμεσα φανερά. Ίσως υπάρχει κάποια εσωτερική σύγκρουση ή αναντιστοιχία ανάμεσα στις εξωτερικές σου επιτυχίες και τις εσωτερικές σου ανάγκες. Για μένα έχει σημασία αυτό, καθώς και το αν έχει καταπιεσ... Διάβασε περισσότερα

    Κουδουμογιαννάκη Βαλέρια

    Ψυχολόγος - Θεραπεία μέσω τεχνών

    Αθήνα

  • Μπορεί να υπάρχουν διάφοροι λόγοι. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν αφρόντιστα κομμάτια σας, από δύσκολα ή τραυματικά βιώματα του παρελθόντος. Υπάρχει περίπτωση επίσης να νιώθετε ότι θα χάσετε αυτά που έχετε. Και άλλα πολλά. Με τη συζήτηση με κάποιον ψυχολόγο θα σας δοθεί η ευκαιρία να ξεδιπλώσετε και να κάνετε συνειδητοποιήσεις που θα σας απελευθερώσουν

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας!
    παρότι δεν διευκρινίζετε τι εννοείτε " κάθε μέρα νιώθω ασχημα και μπερδεμένη" αυτό που περιγράφετε φαίνετε να αποτελεί αυτό που ονομάζουμε "αίσθημα ανικανοποίητου". Για να μπορεί κανείς να δώσει μια απάντηση, όπως καταλαβαίνετε, θα πρέπει να γνωρίζει ακριβώς τα συμπτώματα που αναφέρετε, την βαρύτητα των συμπτωμάτων,το πλήρες ιστορικό σας, ποσο καιρό αισθάνεστε έτσι, τι άλλα συμπτώματα έχετε, ποιές είναι οι συνθήκες στην δουλειά σας, στην οικογένεια σας κ.α. Το συναίσθημα αυτό μπορεί να έχει τις ρίζες του σε μια διαταρχή διάθεσης, χρόνια κατάθλιψη η αλλιώς δυσθυμία, κληρονομική προδιάθεση, περιβάλλον, διατ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βλαχάκη Ζωή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλημέρα

    Πολλές φορές η επίτευξη των στόχων που έχουμε θέσει δεν συνοδεύεται από την αντίστοιχη ικανοποίηση. Είναι γεγονός ότι υπάρχουν ασυνείδητα αιτία που άλλα ζητούν και άλλα κάνουμε πολλές φορές.

    Βρίσκομαι στην διάθεση σας για να διερευνήσουμε αυτήν την ασυνείδητη αιτία.

    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Είναι σημαντικό που αναγνωρίζετε ότι αυτή η κατάσταση έχει μια βαθύτερη ρίζα, η οποία φαίνεται να είναι επιδραστική. Ένα ρητό λέει «το μυστικό για να προχωρήσεις είναι από κάπου να ξεκινήσεις» και με αυτή σας την αναζήτηση για ψυχολόγο, κάνετε αυτό το πρώτο βήμα’ μένει μόνο να επιλέξετε ποιος/ποια θα σας συνοδεύσει σε αυτή την εξερεύνηση για βαθύτερη και ξεκάθαρη κατανόηση του τι σας συμβαίνει και ήδη θα έχετε έρθει κοντύτερα στο να ανταποκριθείτε σε αυτή σας την ανάγκη.

    Σισμανίδου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Παλλήνη

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό που το αναγνωρίζετε και μέσω της ψυχοθεραπείας σίγουρα θα μπορέσετε να νιώσετε καλύτερα!

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Χρειάζεται να δούλεψετε με έναν ψυχολόγο υπάρξιακης κατεύθυνσης για να επικεντρωθείτε στην αναζητηση του νοήματος ζωης .

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας! Σίγουρα είναι δύσκολο και βασανιστικό για ένα άτομο να μην μπορεί να ευχαριστηθεί όσα έχει κατακτήσει. Καλό θα ήταν να ξεκινήσετε ένα ταξίδι αναζήτησης και γνωριμίας με τον εαυτό σας, ώστε να καταφέρετε να εντοπίσετε τι είναι αυτό που σας κρατάει πίσω από το να βιώσετε τα συναισθήματα που επιθυμείτε.

    Σολδάτου Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Γεια σας ! Μπορείτε να κλείσετε ενα ραντεβου είτε με εμένα είτε με κάποιον άλλον ειδικό ψυχικής υγείας - ψυχολόγο για να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε αυτά που σας προβληματίζουν .

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Πετράλωνα

  • Γεια σας καλό θα ήταν να κάνετε μία εξέταση σε ό,τι αφορά το αξιακό σας σύστημα. Η Πυραμίδα του Maslow οι ανθρώπινες ανάγκες & τα κίνητρα εξηγεί τέτοιου είδους καταστάσεων. Έχουμε στα χέρια μας συγκεκριμένη μέθοδο που μας επιτρέπει να εξακριβώσουμε τις πεποιθήσεις και τα θέλω μας.

    Αφροδοπούλου Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κηφισιά

  • Φαίνεται ότι αναγνωρίζετε τη σημασία της ψυχολογικής υγείας και είστε έτοιμη να ζητήσετε βοήθεια, πράγμα που είναι πολύ θετικό. Οι αιτίες για την αίσθηση άσχημου και μπερδεμένου μπορεί να είναι πολλές, από συναισθηματικά θέματα έως και συναισθηματικές δυσκολίες που δεν έχουν αντιμετωπιστεί. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να εξερευνήσετε αυτά τα συναισθηματικά και ψυχολογικά βάθη και να ανακαλύψετε πιθανές πηγές αυτών των αισθημάτων. Είναι σημαντικό να βρείτε έναν ψυχολόγο με τον οποίο να νιώθετε άνετα και να μπορείτε να εργαστειτε ανοικτά.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.