Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 18/08/2024

Καλησπέρα σας. Εδώ και πέντε μήνες περίπου δεν είμαι καλά στην ψυχολογία μου.Είμαι σε διάσταση με τον σύζυγό μου και βιώνω σε καθημερινή βάση ψυχοφθόρες καταστάσεις.Στεναχωριέμαι πολύ για τα δύο μου παιδιά και νιώθω ενοχές που δεν κατάφερα να τους προσφέρω το οικογενειακό περιβάλλον που ήθελα.Έχω χάσει εντελώς το κέφι μου και είμαι συνέχεια σκεπτική .Νιώθω αρκετά συχνά ταχυκαρδίες και αίσθημα άγχους.Τον τελευταίο μήνα έχει χαλάσει η ποιότητα του ύπνου μου.Αρκετές φορές ξυπνάω το πρωί με ένα αίσθημα αγωνίας.Επίσης έχω χάσει την αυτοπεποίθηση που είχα.Συχνά νιώθω ελλειψη σιγουριάς και δυναμικότητας . Θα ήθελα την γνώμη σας για όλα αυτά... Σας ευχαριστώ...

9 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ήταν χρήσιμο να ξεκινήσετε να μιλάτε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να σας βοηθήσει και με αυτές τις σκέψεις αλλά και με το άγχος σας , προκειμένου να μην εξελιχθεί σε μια πιο μόνιμη κατάσταση

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας. Αναφέρετε ότι περνάτε μια δύσκολη φάση με συναισθηματική επιβάρυνση λόγω της διάστασης με τον σύζυγό σας και των ανησυχιών σας για τα παιδιά. Αυτές οι συνθήκες φαίνεται να έχουν οδηγήσει σε συμπτώματα άγχους, όπως ταχυκαρδία και προβλήματα ύπνου, και έχει επηρεάσει την αυτοεκτίμηση σας και την αίσθηση της δυναμικότητας. Η κατάσταση που βιώνετε είναι φυσικό να προκαλεί έντονο άγχος και συναισθηματική κούραση. Η απώλεια της αυτοπεποίθησης και η αίσθηση ενοχής για την κατάσταση της οικογένειάς σας είναι συχνές αντιδράσεις όταν βρίσκεστε σε μια τόσο φορτωμένη συναισθηματικά κατάσταση. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως οι ταχυκαρδ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο και εξαντλητικό μπορεί να είναι αυτό που βιώνετε τους τελευταίους μήνες. Η διάσταση με τον σύζυγό σας και οι καθημερινές ψυχοφθόρες καταστάσεις μπορούν να επηρεάσουν βαθιά την ψυχολογία, και είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθάνεστε όπως περιγράφετε.
    Η έγνοια για τα παιδιά σας και οι ενοχές που νιώθετε για την κατάσταση είναι συναισθήματα που πολλές μητέρες βιώνουν σε παρόμοιες καταστάσεις. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι, ακόμα και αν δεν διατηρήθηκε το οικογενειακό περιβάλλον που επιθυμούσατε, η αγάπη και η φροντίδα που προσφέρετε στα παιδιά σας είναι ανεκτίμητα στοιχεία. Οι δυσκολίες που αντιμετωπί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθετε όπως νιώθετε, ειδικά σε μια τόσο δύσκολη περίοδο όπως αυτή που περνάτε. Η διάσταση με τον σύζυγό σας, οι ανησυχίες για τα παιδιά σας, και η γενικότερη αναστάτωση στην καθημερινότητά σας είναι αιτίες που μπορούν να επηρεάσουν βαθιά την ψυχολογία σας. Το γεγονός ότι βιώνετε άγχος, ταχυκαρδίες, και έλλειψη ύπνου είναι σημάδια ότι η ψυχολογική πίεση που αισθάνεστε είναι σημαντική.
    Ωστόσο, είναι πολύ σημαντικό να φροντίσετε τον εαυτό σας και την ψυχική σας υγεία. Θα σας πρότεινα να σκεφτείτε σοβαρά την πιθανότητα να μιλήσετε με έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, ο οποίος μπορεί να σας προσφέρει την υποστήριξ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνίου Νάγια

    Σύμβουλος Επαγγελματικής και Προσωπικής Ανάπτυξης (Career, Excecutive & Business Coach)

    Πειραιάς

  • Μια αλλαγή στην οικογενειακή δομή μπορεί να επηρεάσει φανερά το οικογενειακό σύστημα. Η επικοινωνία με κάποιον ψυχοθεραπευτή μπορεί να σας βοηθήσει να συγκεντρώσετε τις σκέψεις σας ώστε να κατανοήστε καλύτερα το θέμα της συντροφικής σχέσης, το οποίο φαίνεται οτι επηρεάζει και επηρεάζεται από όλα τα υπόλοιπα που αναφέρετε οτι βίώνετε. Δεν είναι γραμμική η σχέση αλλά κυκλική. Όσο δεν ξεκάθαρίζετε το ένα θέμα άλλο τόσο θα επηρεάζει το άλλο κλπ κλπ. Το πιο σημαντικό είναι να ανακαλύψετε την πηγή των δυσκολιών σας ώστε να την κατανοήσετε, να την επεξεργαστείτε και να την διαχειριστείτε. Έτσι όλα τα υπόλοιπα θα μπορούν να μπούν σε μια άλλη τροχιά κ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας!

    Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που περιγράφετε, και είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθάνεστε έτσι όταν αντιμετωπίζετε μια τόσο σημαντική αλλαγή στη ζωή σας, όπως είναι η διάσταση με τον σύζυγό σας. Οι συναισθηματικές και σωματικές αντιδράσεις που περιγράφετε, όπως η ταχυκαρδία, το άγχος, οι διαταραχές ύπνου και η έλλειψη αυτοπεποίθησης, είναι συχνά σημάδια ότι βιώνετε πολύ άγχος και πιθανόν ψυχική εξάντληση.

    ### Πώς να διαχειριστείτε την κατάσταση:

    1. **Αναγνώριση και αποδοχή των συναισθημάτων**:
    - Είναι σημαντικό να επιτρέψετε στον εαυτό σας να νιώσει τα συναισθήματά του. Το να βιώνε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Τα συμπτωματα που περιγράφετε είναι καταθλιπτικομορφα και συνάδουν με τις ψυχοπιεστικές καταστάσεις που βιώνετε.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Είναι πολύ αναμενόμενα όλα αυτά τα αισθήματα που έχετε και φυσικά το άγχος έχει αυξηθεί εφόσον συνεχώς κάνετε τόσες αρνητικές και αποθαρρυντικές σκέψεις. Είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση και θέλει χρόνο και ηρεμία για να ανακάμψετε. Αν χρειαστείτε βοήθεια είμαι στη διάθεση σας.

  • Καλησπέρα σας. Είναι σαφές ότι βιώνετε μια δύσκολη περίοδο, και αυτά που περιγράφετε είναι κατανοητά και φυσιολογικά, δεδομένων των καταστάσεων που περνάτε. Η διάσταση με τον σύζυγό σας και οι ψυχοφθόρες καταστάσεις που βιώνετε καθημερινά είναι σίγουρα επιβαρυντικές για την ψυχική σας υγεία. Το άγχος, οι ταχυκαρδίες, οι διαταραχές στον ύπνο, και το αίσθημα της έλλειψης αυτοπεποίθησης είναι συνηθισμένα συμπτώματα όταν κάποιος περνάει από έντονα συναισθηματικά και στρεσογόνα γεγονότα, όπως η διάσταση ή το διαζύγιο.Η αίσθηση ενοχής για το οικογενειακό περιβάλλον που δεν καταφέρατε να προσφέρετε στα παιδιά σας είναι επίσης ένα βαρύ φορτίο που φέρ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.