Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 02/09/2024

Καλημέρα σας και καλό μήνα. Έχω σκλήρυνση κατά πλάκας εδώ και 20 χρόνια. Με την ασθένεια μου δεν έχω κάποιο θέμα. Αλλά εδώ και 2 μήνες έχω τρομερή κατάθλιψη. Δε θέλω να τρώω,κοιμάμαι πολλές ώρες. Ήμουν πολύ ενεργητικό άτομο. Στη κυριολεξία. Βλέπω τώρα πως είμαι και ταράζομαι. Με τον σύντροφό μου δε θέλω να έχω επαφές. Και γενικότερα αποφεύγω να ήμαστε πολύ μαζί. Παίρνω τα effexor 150,zanax ,b12,μαγνήσιο,κουρκουμινη και κάποιες άλλες βιταμίνες για τη πάθηση μου χωριά μερα παρά μέρα την ένεση μου. Αλήθεια,δε ξέρω τι να κάνω. Βοηθήστε με σας παρακαλώ πολύ.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας θα πρότεινα να μιλήστε με τον γιατρό σας. Είναι απαραίτητο να ενημερώσετε τον νευρολόγο και τον ψυχίατρό σας για τα συμπτώματά σας. Ίσως χρειαστεί να προσαρμοστεί η φαρμακευτική σας αγωγή ή να ξεκινήσετε κάποια νέα θεραπεία. Μην διστάσετε να τους εκφράσετε όλες τις ανησυχίες σας.Η ψυχοθεραπεία επίσης μπορεί να είναι εξαιρετικά βοηθητική στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης. Ένας ειδικός μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τα συναισθήματά σας, να αναπτύξετε πιο υγιείς τρόπους σκέψης και να βρείτε τρόπους να αντιμετωπίσετε τις προκλήσεις της.Είναι σημαντικό να μοιραστείτε τα συναισθήματά σας με τον σύντροφό σας και να του εξηγήσετε ... Διάβασε περισσότερα

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Άμεσα αποτελέσματα
    Σχεδιασμένο από επιστήμονες
    Πιστοποιημένη μέθοδος

    Trusted Care with MindTime - 360º φροντίδα για την ψυχική υγεία

    Κάνε δωρεάν το πιστοποιημένο Τεστ Κατάθλιψης (PHQ-9) και δες αν έχεις συμπτώματα, απαντώντας σε 9 απλές ερωτήσεις

    Κάνε το τεστ Μάθε περισσότερα
  • Έχετε δοκιμάσει να κάνετε ψυχοθεραπεια; Η αγωγή μπορεί να βοηθήσει να μειωθούν κάποια συμπτώματα, αλλά από μόνη της δεν είναι θεραπεία!
    Ευχαριστώ!

    Χατζηευφραιμίδου Δέσποινα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Άλιμος

  • Καλησπέρα σας.
    Θα ήταν ουτοπικό και άτοπο να σας βοηθήσει κάποιος πραγματικά μέσα από ένα site. Εφόσον θέλετε να βοηθηθείτε θα χρειαστεί να επιλέξετε έναν ειδικό ψυχικής υγείας και να συνεργαστείτε με συνέπεια με αυτήν/αυτόν.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Σας καταλαβαίνω. Είναι πολύ δύσκολο αυτό που βιώνετε αφού φαίνεται να έχετε αποσυρθεί. Είναι πολύ σημαντικό να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο και να σας βοηθήσει να κινητοποιηθειτε και πάλι και να να επιστρέψετε στην πρότερη λειτουργικότητα σας

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλημέρα σας και καλό μήνα! Λυπάμαι που περνάτε αυτή τη δύσκολη περίοδο. Η σκλήρυνση κατά πλάκας μπορεί να επηρεάσει την ψυχική διάθεση, και η κατάθλιψη είναι μια συχνή συνοδός της ασθένειας. Είναι σημαντικό να αναζητήσετε στήριξη, ειδικά αν νιώθετε ότι χάνετε τον εαυτό σας. Μοιραστείτε τα συναισθήματά σας με κάποιον έμπιστο φίλο ή οικογενειακό μέλος. Μερικές φορές, το να μιλήσετε ανοιχτά για την κατάσταση μπορεί να είναι μια σημαντική ανακούφιση. Η κατάθλιψη είναι μια πολύ δύσκολη κατάσταση, αλλά υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπιστεί. Το πιο σημαντικό είναι να μην τα βάζετε με τον εαυτό σας και να αναζητάτε ενεργά βοήθεια. Μην διστάσετε να επικο... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι που βιώνετε τόσο δύσκολες καταστάσεις. Το γεγονός ότι έχετε σκλήρυνση κατά πλάκας και ταυτόχρονα αντιμετωπίζετε κατάθλιψη είναι ιδιαίτερα δύσκολο και μπορεί να είναι εξουθενωτικό. Η κατάθλιψη μπορεί να επηρεάσει την όρεξη, τον ύπνο, και την κοινωνική σας ζωή, κάνοντάς σας να αισθάνεστε αποκομμένη από ό,τι αγαπάτε και από τον εαυτό σας. Αναφορικά με τη φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνετε, το Effexor είναι ένα αντικαταθλιπτικό που χρησιμοποιείται για την κατάθλιψη και τις αγχώδεις διαταραχές, και το Xanax είναι ένα αγχολυτικό που μπορεί να σας βοηθήσει προσωρινά με την αγωνία ή το άγχος. Η βιταμίνη B12, το μαγνήσιο, η κουρκο... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Θα πρέπει να δείτε το θέμα με το θεράποντα ψυχίατρο μήπως κάνετε και συνδυασμούς φαρμάκων για να φύγει η κατάθλιψη.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημέρα,
    Τα συμπτώματα της κατάθλιψης, που αναφέρετε, είναι συχνά αλληλένδετα με την ασθένεια σας. Αυτή η κατάσταση επηρεάζει αρνητικά τη διάθεση σας και την επικοινωνία με τον σύντροφό σας, οδηγώντας σας σε απομόνωση.
    Η φαρμακευτική αγωγή που ακολουθείτε, είναι σημαντική, η οποία σας βοηθά στην ανακούφιση των συμπτωμάτων, αλλά δεν πρέπει να υποκαθιστούν τη ψυχική σας υποστήριξη.
    Είναι αναγκαίο να αναζητήσετε βοήθεια από επαγγελματίες ψυχικής υγείας, καθώς μια ανοιχτή και ειλικρινή επικοινωνία θα σας προσφέρει την απαραίτητη υποστήριξη σε αυτή την δύσκολη περίοδο της ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Για μα παιρνετε αγωγη προφανως παρακολουθειστε απο ψυχιατρο. Θα σας βοηθουσε νά ξεκινησετε ψυχοθεραπεια, την οποια πρεπει και ο γιατρος να σας εχει συστησει. Βρειτε καποιον ψυχολογο ψυχοθεραπευτη και δουλεψτε τα αυναισθηματα και τις σκεψεις που νιωθετε οτι σας δυσκολευουν, ωστε να νιωσετε ανακουφιση στα δυσκολα καταθλιτικα συμπτωματα που εχετε. Βοηθηστε τον εαυτο σας αναζητωντας βοηθεια

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Γεια σας. Ακούγεστε σαν να έχετε αποξενωθεί από τον εαυτό σας. Υπάρχει μεν η χρόνια νόσος, αλλά μοιάζει η καταθλιπτική διάθεση των τελευταίων δύο μηνών να είναι ανεξάρτητη. Υπάρχει αυτή η διάθεση του οργανισμού και του εαυτού σας να παραιτείται, να μην έχει όρεξη για τίποτα, να μην θέλει πολλά πολλά. Το γεγονός ότι αντικρίζεται τον εαυτό σας και δεν αναγνωρίζετε αυτό που βλέπετε, με κάποιο τρόπο το κάνει ακόμα πιο δυσβάσταχτο και σας απελπίζει. Ζητάτε απεγνωσμένα βοήθεια.

    Σηκώνετε ένα πολύ μεγάλο βάρος και εκτιμώ πως η επικοινωνία με έναν ψυχολόγο θα ήταν ιδιαίτερα ανακουφιστική. Μιλήστε και ακουμπήστε το βάρος αυτό σε έναν άνθρωπο π
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.