Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 25/09/2024

Ο σύντροφος μου δεν απαντά στα τηλεφωνήματα και μηνύματα - είναι σημάδι ότι έχασε το ενδιαφέρον;

Καλησπέρα, θα ήθελα την απάντηση κάποιου ψυχολόγου. Είμαι σε μια σχέση που έχει πολλές δυσλειτουργίες. Ο σύντροφος μου πλέον με πέρνει ελάχιστες φορές τηλέφωνο ή ελάχιστες φορές στέλνει μήνυμα. Επιπλέον λίγο πρίν το καλοκαίρι παρατήρησα πως άρχισε να μην απαντάει στα τηλέφωνα μου. Ελάχιστες φορές με παίρνει πίσω, αρκετές φορές δεν με παίρνει ποτέ. Και όταν στέλνω μήνυμα, που έχω την κακή συνήθεια να στέλνω αρκετές φορές κατεβατά, τα διαβάζει και δεν μου απαντάει. ΣΤην αρχή της σχέσης μας δεν ήταν έτσι τα πράγματα, μιλούσαμε καθημερινά και με μηνύματα και τηλέφωνα από 1 ώρα και πάνω. Βέβαια ήμασταν μακρυά, καθώς δούλευα εκτός Αθηνών. Έχω συζητήσει μαζί του για αυτό το θέμα, και μου έχει πει οτι δεν το έχει με τα τηλέφωνα και τα μηνύματα και προτιμάει την άμεση επαφή. Μετά από τρεις μήνες εγώ γύρισα μόνιμα στην Αθήνα και από τότε άρχισε να υπάρχει αλλαγή. Και αναρωτιέμαι τι γίνεται; Άρχισε να χάνει το ενδιαφέρον του; Τον κούρασα; Να σημειώσω ότι επειδή είμαι ανασφαλής όταν έβλεπα οτι δεν ανταποκρινόταν στην επικοινωνία εγώ επέμενα ακόμα περισσότερο.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Αντιλαμβάνομαι πως αυτή η αλλαγή στη συμπεριφορά του συντρόφου σας, σας έχει προβληματίσει και σας κάνει να νιώθετε ανασφάλεια. Είναι απολύτως φυσιολογικό να αναρωτιέστε τι συμβαίνει όταν η επικοινωνία μέσα σε μια σχέση αλλάζει. Στην αρχή, φαίνεται ότι η καθημερινή επικοινωνία ήταν πολύ σημαντική για εσάς και πως η αλλαγή σε αυτήν έχει επηρεάσει τα συναισθήματά σας. Είναι θετικό ότι έχετε ήδη συζητήσει με τον σύντροφό σας σχετικά με το πώς νιώθετε για την επικοινωνία σας. Το ότι ανέφερε πως προτιμά την άμεση επαφή είναι κάτι σημαντικό να λάβετε υπόψη. Ωστόσο, είναι εξίσου σημαντικό να δώσετε χώρο και στις δικές σας ανάγκες. Η επικοινωνία σε μ... Διάβασε περισσότερα

    Γατίδου Μαρία, Τσικάκη Αναστασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλήσπερα, ο σύντροφος πάντα έτσι ανταποκρίνονταν στην επικοινωνία μέσω μηνυμάτων ή στις κλήσεις; Είναι κάτι που το κάνει γενικά; Όπως αναφέρετε πρόκειται για σχέση εξ’αποστασεως επομένως τι εναλλακτική επικοινωνίας ή επαφής προτείνει ώστε αυτή η σχέση να διατηρηθεί;

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Είναι κατανοητό να νιώθετε αναστάτωση και ανησυχία για την κατάσταση της σχέσης σας, ιδιαίτερα όταν παρατηρείτε σημαντικές αλλαγές στη συμπεριφορά του συντρόφου σας. Οι σχέσεις είναι σύνθετες και πολλές φορές οι αλλαγές μπορούν να προκαλέσουν αβεβαιότητα και ανασφάλεια. Η αρχική επικοινωνία και η σύνδεση που είχατε στη σχέση σας μπορεί να έχει αλλάξει για διάφορους λόγους. Η ανάγκη σας για περισσότερη επικοινωνία και επιβεβαίωση είναι φυσιολογική, ειδικά αν νιώθετε ανασφάλεια. Η συχνή προσπάθειά σας να επικοινωνήσετε μπορεί να έχει την αντίθετη επίδραση, οδηγώντας σε ακόμη μεγαλύτερη απόσταση από την πλευρά του συντρόφου σας. Π... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Η επικοινωνία αποτελεί θεμελιώδη παράγοντα σε μία σχέση, και η αλλαγή στους τρόπους επικοινωνίας προκαλεί ανησυχίες και αβεβαιότητες.
    Είναι σημαντικό να εξετάσετε εάν μπορεί να υπάρχει κάποια ισορροπία στις ανάγκες σας και στις δικές του προτιμήσεις, προσπαθώντας ταυτόχρονα να διατηρήσετε μια ειλικρινή επικοινωνία.
    Η συζήτηση γύρω από αυτές τις ανησυχίες θα συμβάλει στο να κατανοήσετε καλύτερα την κατάσταση και οι δυο σας και στην εύρεση λύσεων.
    Εάν παρόλα αυτά συνεχίζετε να δυσφορείτε με την σχέση σας θα σας πρότεινα είτε ατομικά είτε μαζί, θεραπεία ζεύγους, να αναζητήσετε την βοήθεια από ψυχολόγο.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Η άσκηση πίεσης σε έναν άνθρωπο με χαρακτηριστικά του συντρόφου σας προφανώς δεν βοηθά. Σας θεωρεί δεδομένη και σταθερή στη διεκδίκησή σας. Η απομάκρυνση και η αποφυγή του για περισσότερη επικοινώνια προφανώς παραβιάζει τη δική σας διάθεση και λειτουργία και ανάγκες. Εφόσον είναι αυστηρά συνεπής στον τρόπο επικοινωνίας που επιθυμεί ο ίδιος, δεν υπάρχει ισοτιμία στη σχέση. Υπάρχουν άνθρωποι που είναι λιγότεροι επικοινωνιακοί από τους άλλους. Αλλά στην αρχή μιας σχέση και στα πρώτα βήματά της δεν είναι ταιραστή η απόσυρση του ενός μέλους. Και αν έχει γίνει αυτό σημαίνει ότι υπάρχει μια δυσκολία ή δυσαρέσκεια. Αν δεν λυθεί, η
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Πολλές φορές οι ανάγκες του κάθε συντρόφου σε μια σχέση μπορεί να διαφέρουν ή και να μεταβάλλονται ανά περιόδους. Φαίνεται πως με τον σύντροφό σας μπορεί να υπάρχουν κάποιες διαφορετικές ανάγκες στο κομμάτι της επικοινωνίας σε αυτή τη φάση όπου η σχέση δεν είναι πλέον εξ’αποστάσεως. Μια ανοιχτή και διάφανη συζήτηση τόσο ως προς τις δικές του όσο και τις δικές σας ανάγκες θα ωφελούσε στο να βρεθεί ένα ενδιάμεσο έδαφος. Αξίζει να μοιραστείτε μαζί του τις απορίες αυτές ώστε να γίνει αυτό το θέμα πιο ξεκάθαρο. Το να εκφράζουμε ειλικρινά και άμεσα τις ανησυχίες αλλά και τις ανάγκες μας εντός της σχέσης είναι απαραίτητο κομμάτι για την εξέλιξή της.... Διάβασε περισσότερα

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Καλό θα ήταν να προσπαθήσετε να επικοινωνήσετε ώστε να βρεθεί μια κοινή γραμμή επικοινωνίας που θα είναι αποδεκτή και από τους δύο. Θα μπορούσατε αν συμφωνείτε και οι δύο να έρθετε σε επαφή με κάποιον ψυχολόγο που αναλαμβάνει ζευγάρια και να προσπαθήσετε να το διαχειριστείτε μαζί.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας,

    Από όσα περιγράφετε, κατανοώ ότι η σχέση σας περνά μια δύσκολη φάση, και είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθετε ανασφάλεια και σύγχυση μπροστά σε αυτές τις αλλαγές στη συμπεριφορά του συντρόφου σας. Είναι σημαντικό που προσπαθήσατε να επικοινωνήσετε μαζί του και να καταλάβετε τις αιτίες αυτής της αλλαγής, αλλά φαίνεται πως αυτό δεν σας έχει προσφέρει ακόμα την ασφάλεια που αναζητάτε.

    Το γεγονός ότι αναφέρετε πως στην αρχή της σχέσης υπήρχε μεγαλύτερη επικοινωνία και πως τώρα οι συνήθειές του έχουν αλλάξει μπορεί να σας δημιουργεί την αίσθηση ότι χάνει το ενδιαφέρον του ή ότι έχει κουραστεί. Ωστόσο, αυτή η αλλαγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα, αυτό που περιγράφεις φαίνεται να δημιουργεί άγχος και ανασφάλεια, και είναι απόλυτα φυσιολογικό να αναρωτιέσαι τι συμβαίνει. Μια αλλαγή στην επικοινωνία, ειδικά όταν στο παρελθόν υπήρχε συχνή και ανοιχτή επαφή, μπορεί να σου δημιουργεί την αίσθηση ότι ο σύντροφος σου έχει χάσει το ενδιαφέρον του. Όμως, είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι η επικοινωνία και οι ανάγκες σε μια σχέση μπορεί να αλλάζουν με τον καιρό.
    Η πίεση που νιώθεις μπορεί να σε οδηγεί σε περισσότερο έντονη προσπάθεια για επαφή, κάτι που μπορεί να προκαλεί επιπλέον απόσταση από την πλευρά του. Ίσως αυτό που χρειάζεται τώρα είναι να συζητήσετε πιο ανοιχτά για τα συναισ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μιλήστε μαζί, μήπως κάνετε μία θεραπεία ζεύγους για να λυθούν τα όποια προβλήματα

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας.
    Εάν έχουν καθηλωθεί και υπάρχουν διαστρεβλωμένα νοήματα, η επικοινωνία σας δυσκολεύεται.
    Ωστόσο εάν διακατέχεστε από αισθήματα ανασφάλειας, αυτοπεποίθησης, η συζήτηση με έναν ειδικο θα ήταν βοηθητικό.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.