Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 25/09/2024

Πώς να βελτιώσω τη σχέση μου με έναν σύντροφο που είναι χωρισμένος με παιδί;

Καλησπέρα. Ήθελα να εκφράσω έναν προβληματισμό που έχω. Είμαι με έναν άνθρωπο εδώ και ένα χρόνο. Τον αγαπώ πολύ. Αλλά νοιώθω πως δεν ξέρω πως να φερθώ μέσα σε σχέση, και το καταστρέφω. Είχα λίγες σχέσεις στη ζωή μου και όλες κράτησαν από 7 μήνες ως 1.5 χρόνο. Ο σύντροφος μου έχει και αυτός θέματα ψυχολογικά, πολύ κλειστός, απόλυτος στα θέλω του, δεν αλλάζει εύκολα. Επιπλέον είναι χωρισμένος με ένα παιδί. Θέλω κάπως να βρω έναν τρόπο να κάνω την σχέση μας να δουλέψει, αλλά φοβάμαι οτι κάνω τα πράγματα χειρότερα.

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω ότι νιώθετε προβληματισμένη και ίσως λίγο αβέβαιη σχετικά με το πώς να συμπεριφερθείτε στη σχέση σας. Το να είστε με έναν άνθρωπο που έχει και εκείνος τις δικές του δυσκολίες, όπως το να είναι κλειστός και απόλυτος, μπορεί να κάνει τη δυναμική της σχέσης πιο περίπλοκη. Ωστόσο, είναι σημαντικό να θυμάστε ότι μια υγιής σχέση βασίζεται στην ανοιχτή επικοινωνία, την κατανόηση και τον αμοιβαίο σεβασμό των αναγκών και των ορίων και των δύο συντρόφων. Ίσως είναι χρήσιμο να αναρωτηθείτε: Ποιες είναι οι δικές σας ανάγκες σε αυτήν τη σχέση; Πώς θα μπορούσατε να τις εκφράσετε με έναν τρόπο που θα σας βοηθήσει να νιώσετε περισσότερο κατανοητή... Διάβασε περισσότερα

    Γατίδου Μαρία, Τσικάκη Αναστασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, θα ήταν καλό να κάνετε θεραπεία ζεύγους.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Είναι φυσιολογικό να νιώθετε προβληματισμένοι σχετικά με τη σχέση σας, ειδικά όταν αγαπάτε τον σύντροφό σας και θέλετε να την κάνετε να δουλέψει. Το γεγονός ότι αναγνωρίζετε τις προκλήσεις που αντιμετωπίζετε είναι το πρώτο βήμα προς την κατεύθυνση της βελτίωσης. Είναι επίσης φυσικό να έχετε ανησυχίες σχετικά με τη συμπεριφορά σας και πώς αυτή επηρεάζει τη σχέση σας, ιδιαίτερα αν έχετε λίγες προηγούμενες σχέσεις. Ο σύντροφος σας φαίνεται να έχει τα δικά του ζητήματα, που μπορεί να επηρεάζουν τη δυναμική σας. Το να είναι κάποιος κλειστός ή απόλυτος στις επιθυμίες του μπορεί να δημιουργήσει δυσκολίες στην επικοινωνία και την καταν... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να βρείτε πιο αποτελεσματικούς τρόπους να σχετίζεσθε με τον άνθρωπο που έχετε σχέση.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα,
    Στη διάρκεια μιας σχέσης, μπορεί να προκύψουν συναισθήματα αβεβαιότητας και ανησυχίας. Αυτή η κατάσταση είναι απολύτως φυσιολογική, ειδικά όταν νιώθουμε βαθιά αγάπη για τον σύντροφό μας, αλλά παράλληλα αισθανόμαστε ότι οι επικοινωνιακές μας ικανότητες δεν είναι καλές.
    Οι ψυχολογικές δυσκολίες παίζουν καθοριστικό ρόλο, όχι μόνο για εμάς αλλά και για τον άλλον, επηρεάζοντας την ικανότητά μας να εκφράσουμε τις ανάγκες και τις επιθυμίες μας.
    Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι το παρελθόν, όπως οι πριν σχέσεις και οι προσωπικές μας εμπειρίες, διαμορφώνουν τις τώρα συναισθηματικές καταστάσεις και το πως αλληλοεπιδρούμε.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Σε μια σχέση υπάρχει η σχέση και η ατομικότητα των μελών. Αν δεν υπάρχει ικανοποίηση των μελών ατομικά και αλληλεπιδραστικά δεν θα είναι καλά και η σχέση. Ο άνθρωπος αυτός, όπως τον εισπράττετε, έχει αρκετές δυσκολίες. Η σχέση δεν μπορεί να λειτουργήσει καλά, εφόσον δεν δουλέψει και αυτός με τα θέματά του. Δεν είστε εσείς μόνο ο φροντιστής της σχέσης ούτε υπόλογη για όσα γίνονται ούτε για όσα δεν γίνονται.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας! Όπως τα περιγράφετε δεν είναι σαφές ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα: λέτε ότι δεν ξέρετε να φέρεστε μέσα σε σχέση, αλλά τι σημαίνει αυτό? Κάθε σχέση είναι μοναδική και χτίζεται από το μηδέν, δεν υπάρχει κάποια σειρά οδηγιών - πέραν των πολύ βασικών, ανθρώπινων, όπως να υπάρχει σεβασμός, ευγένεια, να μην υπάρχει βία κλπ.
    Είναι ο σύντροφος που σας καταλογίζει λάθος συμπεριφορές ή είναι δική σας εντύπωση? Έχετε συζητήσει ποιες είναι οι "σωστές"?
    Το να είναι κανείς απόλυτος, όπως λέτε, είναι απο μόνο του πρόβλημα, αλλά σε ποιο βαθμό αυτό σας δυσκολεύει? Είναι πολύ μακριά από τα δικά σας θέλω? Νιώθετε ότι πιέζεστε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε έναν ψυχολόγο που αναλαμβάνει ζευγάρια, αν συμφωνεί και ο σύντροφος φυσικά, ώστε να σας βοηθήσει στην επικοινωνία και στις δυσκολίες που αναφέρετε

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας, Είναι σημαντικό να χτίσετε μια άμεση και ειλικρινή επικοινωνία με το σύντροφο σας και να μπορείτε να εκφράζετε τους προβληματισμούς και τις επιθυμίες σας. Φαίνεται ότι και εσείς δυσκολεύεστε να εκφραστείτε (για να μην καταστραφεί η σχέση) και εκείνος όπως λέτε είναι κλειστός και αυτό δεν τον βοηθάει στο να εκφραστεί. Θα μπορούσατε να του μιλήσετε και να του εκφράσετε την επιθυμία να έχετε μια καλή σχέση μαζί του καθώς και τη δυσκολία σας να τον πλησιάσετε από φόβο μην επηρεαστεί αρνητικά η σχέση. Το γεγονός ότι είναι χωρισμένος με ένα παιδί θα μπορούσε να επηρεάζει το γεγονός ότι είναι κλειστός αλλά και την ποιότητα της σχέσης ... Διάβασε περισσότερα

    Ζαφείρη Αντωνία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας,

    Είναι φυσιολογικό να νιώθετε αβεβαιότητα σε μια σχέση, ειδικά όταν υπάρχει έντονο συναίσθημα, όπως η αγάπη που περιγράφετε. Ο φόβος ότι μπορεί να "καταστρέφετε" τη σχέση είναι συχνός, ιδιαίτερα όταν, όπως λέτε, δεν έχετε πολλές εμπειρίες ή όταν ο σύντροφός σας αντιμετωπίζει και εκείνος δυσκολίες.

    Το γεγονός ότι αναγνωρίζετε τις δικές σας ανασφάλειες και τα χαρακτηριστικά του συντρόφου σας, όπως το ότι είναι κλειστός και απόλυτος, είναι ένα σημαντικό βήμα. Οι σχέσεις απαιτούν αμοιβαία κατανόηση και προσαρμογή, και είναι σημαντικό να βρείτε έναν τρόπο να επικοινωνείτε τις ανάγκες και τις ανησυχίες σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας! Είναι πολύ όμορφο που μέσα στις δυσκολίες της σχέσης σας εσείς θέλετε να παλέψετε για αυτή και να τη βελτιώσετε αντί να την εγκαταλείψετε.

    Συνηθίζεται στις σχέσεις μετά τους πρώτους μήνες του ενθουσιασμού να εμφανίζονται δυσκολίες καθώς οι άνθρωποι παλεύουν για να ακουστούν τα "θέλω" τους και σπάνια επενδύουν στη δημιουργία κοινών επιθυμιών. Η πρόθεση σας να δημιουργήσετε το "εμείς" είναι ένα πρώτο βήμα υποχώρησης του "εγώ" από πλευράς σας.

    Εφόσον υπάρχει κοινό θεραπευτικό αίτημα θα μπορούσατε να κάνετε θεραπεία ζεύγους για να αναδείξετε όλα αυτά τα καλά που σας ένωσαν και να τα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Φραγκάκη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα! Είναι φυσικό να νιώθεις ανασφάλεια όταν βρίσκεσαι σε μια σχέση, ειδικά όταν υπάρχουν συναισθηματικά και ψυχολογικά θέματα και από τις δύο πλευρές. Το σημαντικό είναι να ξεκινήσεις με την αυτογνωσία, δηλαδή να αναγνωρίσεις τις δικές σου ανάγκες, φόβους και τρόπους επικοινωνίας. Μια υγιής σχέση απαιτεί αμοιβαία κατανόηση και συμβιβασμούς. Ο σύντροφός σου, όντας κλειστός και απόλυτος, μπορεί να δυσκολεύει την επικοινωνία, αλλά το κλειδί είναι η ειλικρινής συζήτηση. Ίσως μια συζήτηση για το πώς νιώθετε και τι χρειάζεστε και οι δύο να βοηθήσει. Επίσης, η υποστήριξη από έναν ειδικό θα μπορούσε να ενισχύσει τη σχέση σας.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Δοκιμάστε αν συμφωνεί κι εκείνος να κάνετε μία θεραπεία ζεύγους για να επιλύσετε τα προβλήματα που έχετε μεταξύ σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας. Υπάρχει αυτή η ανησυχία που για κάποιο λόγο μοιάζει να επιμένει - αυτός ο φόβος μην τα κάνετε χειρότερα, μην το καταστρέψετε. Σαν να περιγράφετε μία ανασφάλεια. Εν μέρει αναγνωρίζετε ότι αυτό μπορεί να οφείλεται στη περιορισμένη εμπειρία σας με σχέσεις, ωστόσο σαν να υπάρχει κάτι μεσα σας που όταν σας βλέπει να προσπαθείτε να κάνετε το καλύτερο για εσάς στη σχέση, κάθεται και ασχολείται με το τί μπορεί να πάει στραβά.

    Ελπίζω να μην έχω παρερμηνέψει αυτό που νιώθετε, όμως εκτιμώ πως μία ψυχοθεραπευτική διαδικασία θα σας έδινε την ευκαιρία να έρθετε σε πληρέστερη επαφή με τον εαυτό σας, ώστε να διερευνήσετε τι είναι αυτό που
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.