Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 03/09/2024

Καλημέρα σας, την προηγούμενη εβδομάδα αγχώθηκα πολύ με ένα σκηνικό στο γραφείο και δεν μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ και με έπιασε σαν κρίση πανικού και ήμουν με εμετό..αυτο για1μιση μερα. μετά για 2 μέρες επειδή φοβήθηκα πρόσεχα υπερβολικά για να μην κάνω εμετό. Στο σύνολο 7 μερες μετά, έχω υπερβολικό ρεψιμο και πάλι δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ και αγχώνομαι... την επόμενη εβδομάδα φεύγω ταξίδι στο εξωτερικό και επειδή ανησύχησα λίγο, θα χρειαστεί να προσέξω κάτι ; ευχαριστώ πολύ... είμαι 30 ετών... έχω κάνει τεστ κοβιντ και είναι αρνητικό και έχω βάλει θερμομετρο και είναι φυσιολογική η θερμοκρασία... επίσης έχω εντονο φουσκωμα.

13 ειδικοί απάντησαν

  • Όλα αυτα δείχνουν ότι εκείνη η μέρα στο γραφείο σας δυσκόλεψε αρκετά (εννοώ το άγχος και οτιδήποτε άλλο βιώσατε)

    Σαρρή Σύλβα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας.
    Εμετός, υπερβολικό ρέψιμο και φούσκωμα δεν συνάδουν μόνο με ψυχική δυσκολία. Ενδέχεται να έχετε ή να ενεργοποιήθηκε παράλλημα με το συναισθηματικό θέμα της προηγούμενης βδομάδας και μια βιολογική δυσκολία. Πρώτα αποκλείουμε, προτείνω, τα βιολογικά θέματα και μετά απευθυνόμαστε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Συμβουλευτείτε άμεσα ένα Ψυχίατρο για να σας γράψει κάτι για άμεση ανακούφιση. Όταν με το καλό επιστρέψετε από το εξωτερικό, κάντε ένα δώρο στον εαυτό σας και ξεκινήστε Ψυχοθεραπεία, το άγχος μπορεί να προκαλέσει πολλά δυσάρεστα ψυχοσωματικά συμπτώματα/

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλημέρα,
    Αυτό που περιγράφετε φαίνεται να είναι μια αντίδραση έντονου άγχους, η οποία αρχικά εμφανίστηκε με συμπτώματα που μοιάζουν με κρίση πανικού και έπειτα με σωματικές εκδηλώσεις, όπως ο εμετός και το φούσκωμα. Το γεγονός ότι προσέξατε υπερβολικά για να αποφύγετε τον εμετό, δείχνει πως πιθανόν βρεθήκατε σε μια κατάσταση αυξημένου ελέγχου, κάτι που είναι φυσιολογικό όταν φοβόμαστε επανεμφάνιση συμπτωμάτων που μας ταλαιπώρησαν. Το άγχος όμως μπορεί να τροφοδοτεί περαιτέρω αυτά τα συμπτώματα, καθώς το σώμα και το μυαλό είναι στενά συνδεδεμένα.
    Είναι φυσιολογικό να ανησυχείτε, ειδικά τώρα που πλησιάζει το ταξίδι σας, αλλά είναι σημ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα,

    Ακούγεται ότι το άγχος σου έχει επηρεάσει σημαντικά την καθημερινότητά σου και έχει οδηγήσει σε σωματικά συμπτώματα, κάτι που είναι αρκετά συνηθισμένο όταν το άγχος γίνεται έντονο.

    Το σώμα συχνά αντιδρά στο άγχος με τρόπους που μπορεί να μας τρομάξουν ή να μας ανησυχήσουν, όπως συμβαίνει με το φούσκωμα, τις ενοχλήσεις στο στομάχι και τη δυσκολία στον ύπνο.

    Είναι σημαντικό να αναγνωρίσεις ότι αυτά τα συμπτώματα είναι πιθανόν μια φυσιολογική αντίδραση στο άγχος και όχι ένδειξη κάποιου σοβαρού προβλήματος υγείας. Πριν το ταξίδι, μπορεί να σε βοηθήσει να δοκιμάσεις τεχνικές χαλάρωσης, όπως βαθιές αναπνοές ή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλό θα ήταν να μιλήσετε έστω και για μια συνεδρία σε κάποιον ψυχολόγο, ώστε να κατανοήσετε το μηχανισμό του άγχους και να μπορέσετε να το διαχειριστείτε. Επειδή είναι πολύ πρόσφατο το γεγονός που σας δημιούργησε τις σκέψεις που σας προκαλούν άγχος και μόνο η συζήτηση και η κατανόηση του μηχανισμού του θα σας βοηθήσει πιστεύω

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Είναι κατανοητό να ανησυχείς μετά από μια τέτοια εμπειρία. Ας δούμε τι μπορεί να συμβαίνει και τι μπορείς να κάνεις.

    Τι μπορεί να συμβαίνει:

    Κύκλος άγχους-συμπτωμάτων: Πολλές φορές, το άγχος μπορεί να προκαλέσει σωματικά συμπτώματα, όπως ρεψίματα, φούσκωμα και δυσκολία στον ύπνο. Αυτά τα συμπτώματα, με τη σειρά τους, αυξάνουν το άγχος, δημιουργώντας έναν φαύλο κύκλο.
    Σωματοποίηση του άγχους: Το σώμα μας μερικές φορές εκφράζει το ψυχολογικό στρες μέσω σωματικών συμπτωμάτων.
    Επιπτώσεις της κρίσης πανικού: Μια κρίση πανικού μπορεί να αφήσει συναισθηματικές και σωματικές επιπτώσεις που χρειάζονται χρόνο για να υποχωρήσου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βασιλάκος Νίκος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας VR Therapy

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Αυτό το περιστατικό στο γραφείο ήταν πολύ στρεσογόνο για σας και μοιάζει με κάποιο τρόπο να διατάρραξε το γαστρεντερικό σας σύστημα. Όλα αυτά τα συμπτώματα, που για κάποιο λόγο φαίνεται να επιμένουν, προσθέτουν στο άγχος σας, και το επικείμενο ταξίδι στο εξωτερικό την επόμενη βδομάδα δημιουργεί ανασφάλεια - αναρωτιέστε αν θα χρειαστεί να προσέξετε κάτι.

    Θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε φαρμακείο για να σας προτείνουν κάποιο φυτικό σκεύασμα για το άγχος, ίσως κάτι που να συμπεριλαμβάνει και το γαστρεντερικό. Αν η ανησυχία για το ταξίδι αυτό είναι σημαντική και νιώθετε ότι δεν θα μπορέσετε να διαχειριστείτε κάποιες καταστ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας! Σας καταλαβαίνω απόλυτα—το άγχος μπορεί να προκαλέσει ή να επιδεινώσει σωματικά συμπτώματα, και φαίνεται ότι βιώνετε μια έντονη περίοδο άγχους και ανησυχίας. Ενημερωθείτε για τις υγειονομικές απαιτήσεις της χώρας στην οποία ταξιδεύετε, όπως τα τεστ COVID-19 ή άλλες υγειονομικές οδηγίες. Εάν το άγχος σας είναι έντονο, μπορεί να είναι χρήσιμο να έχετε μαζί σας κάποιον που σας στηρίζει ή να έχετε στη διάθεσή σας κάποιον τοπικό επαγγελματία υγείας (π.χ., ψυχολόγο ή ιατρό) σε περίπτωση που χρειαστεί. Η διαχείριση του άγχους απαιτεί συνδυασμένη προσέγγιση που περιλαμβάνει αλλαγές στον τρόπο ζωής, τεχνικές χαλάρωσης και ενδεχομένως φαρ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Το άγχος μπορεί να προκαλέσει σωματικά συμπτώματα όπως ρεψίματα, φούσκωμα και αϋπνία, όπως αυτά που περιγράφεις. Πριν το ταξίδι, δοκίμασε τεχνικές χαλάρωσης, προτίμησε εύπεπτες τροφές και φρόντισε τον ύπνο σου. Αν τα συμπτώματα συνεχιστούν, καλό θα ήταν να συμβουλευτείς έναν γιατρό. Καλή επιτυχία και καλό ταξίδι!

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Ακούγεται ότι περάσατε μια αρκετά στρεσογόνα κατάσταση, και είναι κατανοητό ότι αυτό επηρέασε τόσο τη σωματική σας υγεία όσο και την ψυχολογική σας ευημερία. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως το υπερβολικό ρέψιμο, το φούσκωμα και η αδυναμία να κοιμηθείτε, είναι αρκετά συνηθισμένα σε περιπτώσεις έντονου άγχους και στρες. Το σώμα συχνά αντιδρά με διάφορα σωματικά συμπτώματα όταν βρισκόμαστε υπό πίεση. Όσον αφορά το επερχόμενο ταξίδι σας, είναι σημαντικό να σκεφτείτε πώς μπορείτε να μειώσετε το άγχος και να φροντίσετε τον εαυτό σας όσο το δυνατόν καλύτερα. Προσπαθήστε να ενσωματώσετε τεχνικές χαλάρωσης στην καθημερινότητά σας, όπως η βαθιά ανα... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλημέρα,
    Η προηγούμενη εβδομάδα ήταν ιδιαίτερα αγχωτική για εσάς, καθώς βιώσατε μία κατάσταση στο γραφείο που προκάλεσε έντονο άγχος. Μετά από αυτή την εμπειρία, δεν μπορείτε να κοιμηθείτε και αγχώνεστε.
    Το ταξίδι σας στο εξωτερικό, εντείνει την ανησυχία σας, ωστόσο η κατάσταση της υγείας σας είναι καλή μετά το αρνητικό τεστ COVID-19 που κάνατε.
    Θα σας συμβούλευα να διαχειριστείτε το άγχος σας, με τεχνικές χαλάρωσης και ίσως, μετά το ταξίδι σας, με τη βοήθεια ενός ψυχολόγου.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Kαλησπέρα. Θα πρότεινα να ξεκινήσετε όποτε έχετε χρόνο συνεδρίες ψυχοθεραπείας μέσω βιντεοκλήσης μέσω skype/ viber. Μπορείτε να καλέσετε για ραντεβού στο: 6949739526, ή να κλείσετε ραντεβού μέσω των site, melapus.com, instadoctor.gr

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.