• Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 07/07/2024

Πώς να προχωρήσω μετά από διαζύγιο 15 χρόνων γάμου και 3 παιδιά;

Μετά από 15 χρόνια γάμου κ 3 παιδιά, ο σύζυγός μου με χωρίζει χωρίς δεύτερη ευκαιρία, λέγοντας πως με την αδιαφορία μου κ την απαξίωση που του έδειχνα, έχω γκρεμίσει ότι ένιωθε μέσα του, ρίχνοντας όλο το φταίξιμο σε μένα. Πώς μπορώ να προχωρήσω όταν εγώ τον αγαπάω ακόμα; Πώς να βρω τον εαυτό μου και να τον φροντίσω, μια που τόσα χρόνια τον είχα παρατημένο;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Ο χωρισμός συμβολικά μοιάζει με έναν κανονικό θάνατο. Τις λεπτομέρειες τις γνωρίζετε και είναι πολύ στενάχωρες για να αναλυθούν εδώ. Όμως να θυμάστε η αναγέννηση του νέου Εαυτού σας είναι πραγματικά στο χέρι σας. Με αυτο-φροντίδα και θεραπεία, η αλλαγή σταδιακά έρχεται. Είναι οδυνηρό το καταλαβαίνω, αλλά τίποτε δεν τελειώνει εδώ, όλοι οι κύκλοι όταν κλείνουν ετεροχρονισμένα μας διδάσκουν και κάτι. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Μην παραμένετε στο φόβο και στην αναστολή, λάβετε την απόφαση και κινηθείτε άμεσα. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Δώστε χρόνο στον εαυτό σας κανακέψτε τον ασχοληθείτε μαζί του φροντίστε τον χρειάζεται χρόνος όλο αυτό τώρα για να επανέλθετε και σίγουρα η ζωή συνεχίζεται ίσως όλο αυτό να έγινε για καλό και παρακάτω να σας περιμένουν πιο ευτυχισμένες ημέρες ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ίσως αν κάνετε μαζί μία θεραπεία ζεύγους, αυτό να βοηθήσει τη σχέση σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι σημαντικό τώρα να εστιάσετε στη δική σας αυτοανακάλυψη και αυτοφροντίδα. Η προτεραιότητά σας πρέπει να είναι η επανάκτηση της αυτοεκτίμησης σας και η ανακάλυψη δραστηριοτήτων που σας γεμίζουν και σας δίνουν χαρά.
    Οι προκλήσεις είναι πολλές, αλλά με βοήθεια, όπως η αναζήτηση της υποστήριξης από φίλους και οικογένεια, ή ακόμη και η συνεργασία με έναν ψυχολόγο, θα σας βοηθήσει να προχωρήσετε με σταθερά βήματα προς την επούλωση και την προσωπική ενδυνάμωση.
    Η διαδικασία αυτή δεν θα είναι εύκολη, αλλά με αφοσίωση και αυτοσυμπόνια, θα βρείτε τον δρόμο προς μία νέα, ενδυναμωμένη εκδοχή του εαυτού σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Φαίνεται πως υπήρχαν κάποια προβλήματα στο γάμο σας που ο σύζυγος δεν είχε εκφράσει ή εσείς δεν είχατε αντιληφθεί. Το ότι ρίχνει όλο το φταίιμο πάνω σας είναι η δική του αφήγηση, ο δικός του τρόπος να βλέπει την κατάσταση και ίσως να δικαιολογεί μέσα του την απόφαση για τον χωρισμό.
    Εάν πιστεύετε ότι υπάρχουν περιθώρια να δουλέψετε πάνω στη σχέση θα σας πρότεινα θεραπεία ζεύγους. Ακόμα και αν δεν συνεχίσετε μαζί τελικά, που καταλαβαίνω ότι είναι το επιθυμητό, σίγουρα θα βοηθήσει να καταλάβετε κάποια πράγματα καλύτερα και ίσως να πάρετε κάποιες απαντήσεις που ίσως θα θέλατε.
    Εάν δεν επιθυμείτε, εσείς ή ο σύζυγος, να μπείτε σε τέτοια
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας, συμμερίζομαι τη δύσκολη περίοδο που περνάτε. Είναι φυσικό να νιώθετε πόνο και σύγχυση όταν τελειώνει ένας γάμος, ειδικά όταν εσείς ακόμα αγαπάτε τον σύζυγό σας. Ωστόσο, καλό θα ήταν να ζητήσετε ψυχολογική υποστήριξη ώστε να ακολουθήσετε κάποια βήματα για να αρχίσετε να προχωράτε και να φροντίσετε τον εαυτό σας.

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος

    Βέροια

  • Κατανοώ ότι περνάς μια πολύ δύσκολη και επώδυνη περίοδο. Η απώλεια ενός γάμου, ειδικά μετά από τόσο καιρό και με τρία παιδιά, είναι εξαιρετικά δύσκολη. Πρώτα απ' όλα, πρέπει να αποδεχτείς την κατάσταση όπως είναι. Είναι φυσιολογικό να νιώθεις θυμό, λύπη και απογοήτευση, αλλά το πρώτο βήμα για να προχωρήσεις είναι να αποδεχτείς ότι ο γάμος έχει τελειώσει.
    Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να επεξεργαστεί τα συναισθήματά σου και να καταλάβεις τι πραγματικά συνέβη. Η θεραπεία από έναν χωρισμό δεν είναι κάτι που γίνεται γρήγορα. Μίλησε με φίλους, οικογένεια ή έναν θεραπευτή. Είναι σημαντικό να έχεις ανθρώπους γύρω σου που σε στηρίζουν και σε κατα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Σεξολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,

    Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι αυτή η κατάσταση. Η απόρριψη μετά από 15 χρόνια γάμου είναι οδυνηρή, ειδικά αν εξακολουθείτε να τον αγαπάτε. Επιτρέψτε στον εαυτό σας να θρηνήσει και αναζητήστε ψυχολογική υποστήριξη για να αντιμετωπίσετε τον πόνο. Εστιάστε στη φροντίδα του εαυτού σας, ανακαλύψτε νέα ενδιαφέροντα και δημιουργήστε ένα δίκτυο υποστήριξης από φίλους και οικογένεια. Μην κατηγορείτε μόνο τον εαυτό σας. Θέστε νέους στόχους και αξιοποιήστε αυτή την περίοδο για προσωπική ανάπτυξη. Με τον χρόνο, θα μπορέσετε να προχωρήσετε και να βρείτε μια νέα ισορροπία στη ζωή σας.
    Είμαι στη διάθεσή σας για οτιδήποτε με χρει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαυρίδης Θεόδωρος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καταλαβαίνω ότι περνάτε πολύ δύσκολα τον τελευταίο καιρό. Βιώνεται ένα πένθος αυτήν την στιγμή και θέλει τον χρόνο του για να βρείτε νέες ασχολίες στην ρουτίνα σας και να μην κολλήσετε στο παρελθόν.
    Η ψυχοθεραπεία σίγουρα θα βοηθούσε να τα βάλετε σε μια τάξη αυτά και να σας ανοίξει νέους δρόμους για το άμεσο μέλλον

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.