• Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 30/07/2024

Καλησπερα ειμαι παντρεμενος και ειμαι με τη γυναικα μου σχεση και γαμος 31 χρονια...Αρκετα χρονια πριν ειχαμε βαλει το πορνο μια δυο φορες το μηνα στη σχεση μας.Το θελαμε και οι δυο,τα δυο χρονια τα τελευταια η γυναικα μου καθε φορα που κανουμε μου ζηταει να βαλω πορνο καθε φορα....Κατι δεν παει καλα τι λετε.......

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Από την περιγραφή σας, καταλαβαίνω ότι η συχνή χρήση πορνογραφίας στη σχέση σας έχει αυξηθεί τα τελευταία δύο χρόνια και αυτό σας δημιουργεί ανησυχίες. Είναι σημαντικό να εξετάσετε την κατάσταση από διάφορες πλευρές για να κατανοήσετε καλύτερα τι μπορεί να συμβαίνει. Έχετε καλή επικοινωνία με την σύζυγο ώστε να δείτε τι συμβαίνει? Η επικοινωνία πολλές φορές είναι το κλειδί.Μήπως υπάρχει κάποια αλλαγή στη δυναμική της σχέσης σας τα τελευταία δύο χρόνια; Αλλαγές στη δουλειά, την υγεία ή άλλους τομείς της ζωής σας μπορεί να επηρεάσουν την οικειότητα και τη σεξουαλική σας ζωή?Εάν οι συζητήσεις μεταξύ σας δεν οδηγούν σε μια λύση, μπορεί... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Το να βλέπει ένα ζευγάρι μαζί πορνό, εφόσον το θέλουν και οι δύο δεν έχει κάτι κακό από μόνο του.
    Είναι κάτι που εσάς δεν σας αρέσει? Τι ακριβώς φοβάστε? Πως είστε κατά τα λοιπά στο σεξ, περνάτε καλά, το απολαμβάνετε? Έχετε δει κάτι άλλο που σας ανησυχεί? Έχει αλλάξει κάτι άλλο τα τελευταία δύο χρόνια?
    Μετά από 31 χρόνια σχέσης είναι πολύ ωραίο να επιθυμείτε ο ένας τον άλλο και να βρίσκετε πράγματα που σας αρέσουν στο σεξ - αρκεί, όπως είπαμε, να το θέλετε και οι δύο.

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα,
    Σε μια μακροχρόνια σχέση όπως ο γάμος, οι αλλαγές στη δυναμική της σχέσης μπορούν να προκαλέσουν ανησυχίες και ερωτήματα.
    Η περιοδική χρήση πορνό, που αρχικά φαινόταν αποδεκτή και από τους δύο, έχει πλέον εξελιχθεί σε μια πιο συχνή απαίτηση από τη σύζυγό σας, γεγονός που ίσως υποδεικνύει μια μετακίνηση στις επιθυμίες και τις ανάγκες της.
    Είναι φυσιολογικό να αναρωτιέστε αν αυτή η κατάσταση θα μπορούσε να έχει αντίκτυπο, καθώς η ικανοποίηση των θέλω και των δυο σας είναι απαραίτητα για τη διατήρηση μιας υγιούς σχέσης.
    Είναι σημαντικό να δείτε τι συναισθήματά σας δημιουργούνται γύρω από αυτή την κατάσταση και να μιλήσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.