• Couple counseling
  • Submitted on 07/07/2024

Πώς να προχωρήσω μετά από διαζύγιο 15 χρόνων γάμου και 3 παιδιά;

Μετά από 15 χρόνια γάμου κ 3 παιδιά, ο σύζυγός μου με χωρίζει χωρίς δεύτερη ευκαιρία, λέγοντας πως με την αδιαφορία μου κ την απαξίωση που του έδειχνα, έχω γκρεμίσει ότι ένιωθε μέσα του, ρίχνοντας όλο το φταίξιμο σε μένα. Πώς μπορώ να προχωρήσω όταν εγώ τον αγαπάω ακόμα; Πώς να βρω τον εαυτό μου και να τον φροντίσω, μια που τόσα χρόνια τον είχα παρατημένο;

9 specialists answered

  • Γεια σας! Ο χωρισμός συμβολικά μοιάζει με έναν κανονικό θάνατο. Τις λεπτομέρειες τις γνωρίζετε και είναι πολύ στενάχωρες για να αναλυθούν εδώ. Όμως να θυμάστε η αναγέννηση του νέου Εαυτού σας είναι πραγματικά στο χέρι σας. Με αυτο-φροντίδα και θεραπεία, η αλλαγή σταδιακά έρχεται. Είναι οδυνηρό το καταλαβαίνω, αλλά τίποτε δεν τελειώνει εδώ, όλοι οι κύκλοι όταν κλείνουν ετεροχρονισμένα μας διδάσκουν και κάτι. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Μην παραμένετε στο φόβο και στην αναστολή, λάβετε την απόφαση και κινηθείτε άμεσα. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Δώστε χρόνο στον εαυτό σας κανακέψτε τον ασχοληθείτε μαζί του φροντίστε τον χρειάζεται χρόνος όλο αυτό τώρα για να επανέλθετε και σίγουρα η ζωή συνεχίζεται ίσως όλο αυτό να έγινε για καλό και παρακάτω να σας περιμένουν πιο ευτυχισμένες ημέρες ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Ίσως αν κάνετε μαζί μία θεραπεία ζεύγους, αυτό να βοηθήσει τη σχέση σας.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Είναι σημαντικό τώρα να εστιάσετε στη δική σας αυτοανακάλυψη και αυτοφροντίδα. Η προτεραιότητά σας πρέπει να είναι η επανάκτηση της αυτοεκτίμησης σας και η ανακάλυψη δραστηριοτήτων που σας γεμίζουν και σας δίνουν χαρά.
    Οι προκλήσεις είναι πολλές, αλλά με βοήθεια, όπως η αναζήτηση της υποστήριξης από φίλους και οικογένεια, ή ακόμη και η συνεργασία με έναν ψυχολόγο, θα σας βοηθήσει να προχωρήσετε με σταθερά βήματα προς την επούλωση και την προσωπική ενδυνάμωση.
    Η διαδικασία αυτή δεν θα είναι εύκολη, αλλά με αφοσίωση και αυτοσυμπόνια, θα βρείτε τον δρόμο προς μία νέα, ενδυναμωμένη εκδοχή του εαυτού σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Φαίνεται πως υπήρχαν κάποια προβλήματα στο γάμο σας που ο σύζυγος δεν είχε εκφράσει ή εσείς δεν είχατε αντιληφθεί. Το ότι ρίχνει όλο το φταίιμο πάνω σας είναι η δική του αφήγηση, ο δικός του τρόπος να βλέπει την κατάσταση και ίσως να δικαιολογεί μέσα του την απόφαση για τον χωρισμό.
    Εάν πιστεύετε ότι υπάρχουν περιθώρια να δουλέψετε πάνω στη σχέση θα σας πρότεινα θεραπεία ζεύγους. Ακόμα και αν δεν συνεχίσετε μαζί τελικά, που καταλαβαίνω ότι είναι το επιθυμητό, σίγουρα θα βοηθήσει να καταλάβετε κάποια πράγματα καλύτερα και ίσως να πάρετε κάποιες απαντήσεις που ίσως θα θέλατε.
    Εάν δεν επιθυμείτε, εσείς ή ο σύζυγος, να μπείτε σε τέτοια
    ... Read more

    Ζήκα Αιμιλία

    Psychiatrist

    Glyfada

  • Καλησπέρα σας, συμμερίζομαι τη δύσκολη περίοδο που περνάτε. Είναι φυσικό να νιώθετε πόνο και σύγχυση όταν τελειώνει ένας γάμος, ειδικά όταν εσείς ακόμα αγαπάτε τον σύζυγό σας. Ωστόσο, καλό θα ήταν να ζητήσετε ψυχολογική υποστήριξη ώστε να ακολουθήσετε κάποια βήματα για να αρχίσετε να προχωράτε και να φροντίσετε τον εαυτό σας.

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος

    Veria

  • Κατανοώ ότι περνάς μια πολύ δύσκολη και επώδυνη περίοδο. Η απώλεια ενός γάμου, ειδικά μετά από τόσο καιρό και με τρία παιδιά, είναι εξαιρετικά δύσκολη. Πρώτα απ' όλα, πρέπει να αποδεχτείς την κατάσταση όπως είναι. Είναι φυσιολογικό να νιώθεις θυμό, λύπη και απογοήτευση, αλλά το πρώτο βήμα για να προχωρήσεις είναι να αποδεχτείς ότι ο γάμος έχει τελειώσει.
    Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να επεξεργαστεί τα συναισθήματά σου και να καταλάβεις τι πραγματικά συνέβη. Η θεραπεία από έναν χωρισμό δεν είναι κάτι που γίνεται γρήγορα. Μίλησε με φίλους, οικογένεια ή έναν θεραπευτή. Είναι σημαντικό να έχεις ανθρώπους γύρω σου που σε στηρίζουν και σε κατα
    ... Read more

    de la Guia Ana

    Clinical Psychologist - Psychotherapist

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας,

    Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι αυτή η κατάσταση. Η απόρριψη μετά από 15 χρόνια γάμου είναι οδυνηρή, ειδικά αν εξακολουθείτε να τον αγαπάτε. Επιτρέψτε στον εαυτό σας να θρηνήσει και αναζητήστε ψυχολογική υποστήριξη για να αντιμετωπίσετε τον πόνο. Εστιάστε στη φροντίδα του εαυτού σας, ανακαλύψτε νέα ενδιαφέροντα και δημιουργήστε ένα δίκτυο υποστήριξης από φίλους και οικογένεια. Μην κατηγορείτε μόνο τον εαυτό σας. Θέστε νέους στόχους και αξιοποιήστε αυτή την περίοδο για προσωπική ανάπτυξη. Με τον χρόνο, θα μπορέσετε να προχωρήσετε και να βρείτε μια νέα ισορροπία στη ζωή σας.
    Είμαι στη διάθεσή σας για οτιδήποτε με χρει
    ... Read more

    Μαυρίδης Θεόδωρος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Thessaloniki

  • Καταλαβαίνω ότι περνάτε πολύ δύσκολα τον τελευταίο καιρό. Βιώνεται ένα πένθος αυτήν την στιγμή και θέλει τον χρόνο του για να βρείτε νέες ασχολίες στην ρουτίνα σας και να μην κολλήσετε στο παρελθόν.
    Η ψυχοθεραπεία σίγουρα θα βοηθούσε να τα βάλετε σε μια τάξη αυτά και να σας ανοίξει νέους δρόμους για το άμεσο μέλλον

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.