• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 20/06/2024

Ανησυχία, απώλεια όρεξης και στομαχικά προβλήματα μετά από απώλεια φίλου

Καλησπέρα και από μένα εδώ και κοντά 4 μήνες βιώνω κάτι σαν ανησυχία, όλα ξεκίνησαν όταν έχασα έναν πολύ καλό μου φίλο μου.. κόπηκε σταδιακά η όρεξη μου για φαγητό και νερό... τρώω και πίνω λίγο από συνήθεια ας πούμε... είχα εντερικά και στομαχικά προβλήματα (φούσκωμα, συχνές επισκέψεις τουαλέτα κτλ)οπότε έκανα αιματολογικές, καρδιογράφημα-τρίπλεξ, άνω κάτω κοιλία γαστροσκόπηση και κωλονοσκοπιση.. όλα καλά πέρα από μια μικρή διαφραγματοκοιλη.. κάποιες στιγμές είμαι πεπεισμένος ότι είναι παθολογικό και κάποιες άλλες ότι είναι ψυχοσωματικό... Που και που με πιάνει ένα πράγμα στο λαιμό οριακά σαν να θέλω να ξερασω...Έχω πελαγωσει...καμία συμβουλή;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Κάνατε πολύ καλά και το διερευνήσατε πρώτα παθολογικά. Θα σας βοηθήσει σημαντικά να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα,

    Κατανοώ πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που περιγράφετε. Η απώλεια ενός κοντινού φίλου μπορεί να είναι μια ιδιαίτερα τραυματική εμπειρία και είναι φυσικό να αισθάνεστε ανησυχία και σωματικά συμπτώματα.

    Από τα όσα περιγράφετε, φαίνεται ότι έχετε κάνει ενδελεχείς ιατρικές εξετάσεις για να αποκλείσετε παθολογικά αίτια για τα συμπτώματά σας, και είναι πολύ θετικό που δεν βρέθηκε κάτι σοβαρό. Ωστόσο, η διαφραγματοκήλη μπορεί να συμβάλλει στα στομαχικά προβλήματα που αναφέρετε.

    Η αίσθηση που έχετε ότι κάποια συμπτώματά σας μπορεί να είναι ψυχοσωματικά είναι σημαντική και αξίζει να διερευνηθεί. Το σώμα και το μυ
    ... Διάβασε περισσότερα

  • Ωφέλιμο θα ήταν να επισκεφτείτε και έναν ψυχολόγο, γιατί αφού έχουν αποκλειστεί τα οργανικά αίτια, προφανώς είναι ψυχολογικά. Ένα πένθος είναι παράγοντας εμφάνισης διαφόρων ψυχολογικών μεταβολών, τόσο στη σκέψη όσο και στο συναίσθημα.

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Η απώλεια ενός σημαντικού μας προσώπου μπορεί να πυροδοτήσει πολλά συναισθήμα, μερικά από αυτά μπορεί να μην τα έχουμε βιώσει ξανά. Αυτό το άγνωστο, γίνεται αυτό που λεμε κόμπος στο λαιμό γιατί δεν μπορεί να ονομαστεί και να διαχειριστεί, άρα μένει ανεπεξέργαστο. Το μυαλό και ο οργνασμός καταλαβαίνουν οτι δεν είναι κάτι που θα μας κάνει καλό και παλεύουν να το διώξουν. Αυτή η πάλη συνήθως παρουσιάζεται με ψυχοσωματικά συμπτώματα όπως αυτά που περιγράφετε. Εφόσον το εξετάσατε ιατρικά και φαίνεται να μην είναι κάτι παθολογικό, θα ήταν βοηθητικό να προσεγγίσετε το θέμα και ψυχοθεραπευτικά ώστε να κατανοήσετε και να επεξεργαστείτε τα συναισθήματά... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Έχετε μπει σε κατάσταση αλερτ, σκαναρετε όλη την ώρα τον εαυτό σας μην έχετε κάτι, χρειάζεται να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας να διαχειριστειτε το άγχος σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας. Απ 'ότι φαίνεται, τα ζητήματα που σας απασχολούν, όντως σας απασχολούν και η συμβουλή είναι μια, ευελιξία μέσα από τη διαδικασία της ψυχοθεραπείας. Τα πράγματα έξω έχουν δυσκολέψει αρκετά έως πολύ, δε χωράει άλλη αναβολή στην "εσωτερική" διευθέτηση των προσωπικών μας καταστάσεων. Απ' όταν ερχόμαστε στη ζωή, γινόμαστε συνήθως φορείς και των δικών μας προβλημάτων, αλλά και των προβλημάτων που μας φορούν οι άλλοι. Εκεί είναι το λεπτό νήμα του διαχωρισμού. Ελπίζω να κατανοηθεί το νόημα και η αίσθηση της προσφοράς της ψυχοθεραπείας, προτού να είναι αργά! Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Εφόσον έχετε αποκλείσει, μέσω ενδελεχούς ιατρικού ελέγχου, το ότι υφίσταται παθολογικό υπόβαθρο για τα συμπτώματά σας, τότε εύλογα αυτά μπορούν να αποδοθούν σε μια αγχώδη διαταραχή. Καλό θα ήταν, να ζητήσετε σχετική βοήθεια, ώστε να μην εγκατασταθούν και αποκτήσουν χρονιότητα αυτά τα προβλήματα.

    Σοφία Χατζηδημητρίου & Αλέξανδρος Χριστοδουλόπουλος

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος ψυχικής υγείας

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα,

    Λυπάμαι πολύ για την απώλεια του φίλου σου. Η απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου μπορεί να προκαλέσει έντονα συναισθήματα και σωματικές αντιδράσεις. Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως η μειωμένη όρεξη, τα εντερικά και στομαχικά προβλήματα, και η αίσθηση στο λαιμό, μπορεί να σχετίζονται με το άγχος και τη θλίψη που βιώνεις.

    Είναι θετικό ότι έχεις κάνει ιατρικές εξετάσεις και όλα τα αποτελέσματα είναι καλά, εκτός από τη μικρή διαφραγματοκήλη, η οποία μπορεί να επιδεινώνεται από το άγχος και το στρες.

    Είναι φυσιολογικό να νιώθεις θλίψη και άγχος μετά από μια απώλεια. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να επεξεργαστεί
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας.
    Φαίνεται πως υποφέρετε από έντονο άγχος ή και κρίσεις πανικού. Σας παραθέτω ένα σχετικό άρθρο μου που ελπίζω να σας βοηθήσει.

    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα. Τα συμπτώματά σας είναι πολύ πιθανό να σχετίζονται με την απώλεια του φίλου σας και το πένθος που βιώνετε. Το άγχος και η θλίψη μπορούν να προκαλέσουν ψυχοσωματικά συμπτώματα, όπως η απώλεια όρεξης, τα εντερικά προβλήματα, και το αίσθημα πνιγμού.
    Αφού οι ιατρικές εξετάσεις σας ήταν εντάξει εκτός από τη μικρή διαφραγματοκήλη, τα συμπτώματα σας πιθανόν έχουν ψυχοσωματική βάση. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του άγχους και του πένθους.
    Επίσης, είναι σημαντικό να φροντίζετε τη σωματική σας υγεία με καλή διατροφή και επαρκή ύπνο. Δοκιμάστε τεχνικές χαλάρωσης όπως η βαθιά αναπνοή ή η γιόγκα για να μειώσετετο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Τους τελευταίους τέσσερις μήνες βιώνετε έντονη αίσθηση ανησυχίας, η οποία ξεκίνησε με τον θάνατο ενός κοντινού σας φίλου, και αυτή η κατάσταση έχει επηρεάσει την όρεξή σας για φαγητό και νερό. Η μείωση της όρεξής σας συνοδεύτηκε από εντερικά και στομαχικά προβλήματα, όπως φούσκωμα και συχνές επισκέψεις στην τουαλέτα.
    Παρόλο που κάνατε εκτενείς ιατρικές εξετάσεις, τα ευρήματα ήταν καλά πλην μιας μικρής διαφραγματοκήλης. Αυτή η κατάσταση σας έχει δημιουργήσει σύγχυση για το αν τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε είναι παθολογικά ή ψυχοσωματικά.
    Ως ψυχολόγος, θα σας συμβούλευα να εξετάσετε την πιθανότητα τα συμπτώματά σας να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Χρειάζεται να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για μα διερευνήσετε αυτό που σας συμβαίνει. Εφόσον δεν υπάρχει κάτι παθολογικό απευθυνθείτε σε ψυχολόγο.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.