• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 08/09/2024

Γειά σας. Κάποιες καταστάσεις που με ταλαιπωρούσαν από την παιδική μου ηλικία, (π.χ. σχολικός εκφοβισμός και αποκλεισμός) μου δημιούργησαν κάποιες ανασφάλειες οι οποίες με την σειρά τους με έφερναν σε ένα σημείο αυτή την στιγμή να είμαι παντελώς μόνος. Μόνος και από πλευράς ερωτικής σχέσης και από πλευράς φίλων και παρέας. Μέχρι πρότινος πίστευα πως μπορώ να το διαχειριστώ, όμως όσο περνάει όλο και λιγοστεύουν τα πράγματα που με ευχαριστούν και με κάνουν να το ξεχνάω. Όλα μου τα ενδιαφέροντα αρχίζουν και απομυθοποιούνται στην σκέψη μου βλέποντας τους άλλους να τα απολαμβάνουν με παρέα και εγώ μόνος. Μήπως βρίσκομαι στα πρόθυρα κατάθλιψης;;; Σε κάθε περίπτωση η κατάστασή μου χρήζει αντιμετώπισης από επαγγελματία ψυχικής υγείας;;;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να μπορέσετε να φέρετε την αλλαγή στην ζωή σας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Θα ήταν καλό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Λυπάμαι που νιώθεις έτσι και που οι εμπειρίες της παιδικής σου ηλικίας έχουν αφήσει τέτοιες πληγές. Είναι απολύτως φυσιολογικό τα δύσκολα γεγονότα, όπως ο σχολικός εκφοβισμός και η κοινωνική απομόνωση, να επηρεάζουν την ψυχολογία μας ακόμα και στην ενήλικη ζωή, οδηγώντας σε αισθήματα μοναξιάς και απομόνωσης.
    Το γεγονός ότι αναρωτιέσαι αν πρέπει να απευθυνθείς σε επαγγελματία είναι από μόνο του πολύ σημαντικό και θετικό. Η απόφασή σου να ζητήσεις βοήθεια είναι από τα πιο σημαντικά και θαρραλέα βήματα που μπορείς να κάνεις για τη φροντίδα του εαυτού σου. Δες το και σαν επένδυση στον ίδιο σου τον εαυτό.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε είναι αρκετά συνηθισμένο σε ανθρώπους που έχουν βιώσει δύσκολες εμπειρίες, όπως σχολικό εκφοβισμό ή κοινωνικό αποκλεισμό, ειδικά όταν αυτές οι εμπειρίες δημιουργούν βαθιές ανασφάλειες και αίσθημα μοναξιάς. Οι ανασφάλειες που έχουν ριζωθεί από την παιδική ηλικία μπορούν να έχουν σημαντικό αντίκτυπο στις σχέσεις και στην κοινωνική ζωή κατά την ενήλικη ζωή. Είναι λογικό να αισθάνεστε ότι οι καταστάσεις αυτές επιδεινώνονται με την πάροδο του χρόνου, καθώς οι συναισθηματικές πληγές από το παρελθόν μπορεί να επηρεάζουν την τωρινή σας ικανότητα να δημιουργείτε στενές σχέσεις και να απολαμβάνετε τα ενδιαφέροντα σας... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Γεια σας! Για να σας το απαντήσουμε αυτό θα χρειαστεί έστω μια δοκιμαστική συνεδρία ψυχοθεραπείας, πιο εντοπισμένα πιο στοχευμένα και κατανοητά, ειδάλλως θα απαντήσουμε γενικά και απρόσωπα και αυτό είναι λάθος. Επομένως, είμαι στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Υ.Γ.: η κατάθλιψη σημαίνει η κάλυψη της θλίψης. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας,
    Ακούγεται πως οι εμπειρίες από το παρελθόν έχουν επηρεάσει τον τρόπο που νιώθετε και αντιμετωπίζετε τις σχέσεις και την καθημερινότητά σας. Οι δυσκολίες που προέκυψαν από τον σχολικό εκφοβισμό και τον αποκλεισμό, είναι απολύτως κατανοητές και συχνά αυτές οι εμπειρίες μπορούν να διαμορφώσουν την εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας και τις δυνατότητές μας να συνδεθούμε με άλλους.
    Αυτή η αίσθηση μοναξιάς και η απομυθοποίηση των ενδιαφερόντων σας, ίσως να είναι σημάδια ότι δυσκολεύεστε να βρείτε νόημα ή χαρά σε πράγματα που προηγουμένως σας ευχαριστούσαν. Όλα αυτά μπορεί να συνδέονται με μια κατάσταση που μοιάζει με κατάθλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις και είναι πολύ σημαντικό που το μοιράζεσαι. Η αίσθηση του αποκλεισμού και της μοναξιάς μπορεί να είναι πολύ επώδυνη και να επηρεάσει σημαντικά την ποιότητα ζωής μας.
    Είναι εντελώς φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι μετά από μια τέτοια εμπειρία. Οι αποκλεισμοί τείνουν να αφήνουν βαθιά σημάδια και να δημιουργούν ανασφάλειες που επηρεάζουν τις μελλοντικές μας σχέσεις.
    Τα συναισθήματά σου είναι πολύ σημαντικά και αξίζουν προσοχής. Το γεγονός ότι αναγνωρίζεις ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι όλα σου τα ενδιαφέροντα αρχίζουν να χάνουν τη λάμψη τους είναι ένα πολύ σημαντικό πρώτο βήμα.
    Όσον αφορά το ενδεχόμενο κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας. Με κάποιο τρόπο η ζωή σας φαίνεται να έχει πάρει από νωρίς έναν δρόμο όχι και τόσο ευχάριστο. Ορισμένες δύσκολες εμπειρίες της παιδικής ηλικίας που απ' ό,τι καταλαβαίνω έμειναν αφρόντιστες, έχουν δημιουργήσει προβλήματα στη σύνδεση και στη σύναψη σχέσεων με άλλους ανθρώπους, τόσο σε φιλικό όσο και σε ερωτικό επίπεδο. Πλέον είστε παντελώς μόνος και αυτό το συναίσθημα γίνεται όλο και πιο βαρύ με τον χρόνο. Παρατηρείτε να λιγοστεύουν τα αποθέματά σας να αντλήσετε απόλαυση από ασχολίες που μέχρι τώρα σας ευχαριστούσαν, σα να έχει χαθεί πλέον κάθε νόημα. Παράλληλα βλέπετε τους άλλους ανθρώπους να χαίρονται και να απολαμβάνουν τη... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Πέρα από την μοναξιά, υπάρχουν αλλά συμπτώματα. Θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε ψυχολόγο για ενίσχυση των κοινωνικών δεξιοτήτων σας.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα.

    Σας ευχαριστώ που μοιράζεστε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας.
    Είναι απόλυτα κατανοητό πως τα βιώματα από την παιδική ηλικία, όπως ο σχολικός εκφοβισμός και ο αποκλεισμός, μπορούν να δημιουργήσουν βαθιά ανασφάλεια που επηρεάζει τις σχέσεις και τη διάθεσή σας στην ενήλικη ζωή. Το γεγονός ότι αισθάνεστε μόνος και παρατηρείτε μείωση στη χαρά που αντλείτε από τα ενδιαφέροντά σας είναι κάτι που αξίζει προσοχής.

    Η αίσθηση της απομόνωσης και η απομυθοποίηση των πραγμάτων που σας ενδιέφεραν μπορεί να είναι σημάδια μιας πιο βαθιάς συναισθηματικής δυσκολίας, ίσως και κατάθλιψης, όπως αναφέρετε. Θα σας πρότεινα να μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας,

    Είναι πιθανό να σας βοηθούσε πολύ να μιλήσετε με έναν ειδικό για αυτό που σας απασχολεί. Αναρωτιέμαι, ανάμεσα σε αυτά που περιγράφετε πως βιώνετε, μήπως κατηγορείτε τον εαυτό σας για αυτά. Ή μήπως επωμίζεστε ευθύνες που δε σας αναλογούν (όπως ο σχολικός εκφοβισμός), με αποτέλεσμα, η μοναξιά που νιώθετε να γίνεται ακόμα πιο βαριά, σε σημείο που γίνεται η "τιμωρία" σας για το παρελθόν.

    Καταλαβαίνω, πως μπορεί να νιώθετε εγκλωβισμένος σε ένα φαύλο κύκλο που δεν έχει διέξοδο, σε μία "φυλακή" σκέψεων και αναμνήσεων από παλιά, οι οποίες με τη σειρά τους, σας δίνουν ένα ακόμα λόγο να κλειστείτε σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Γεια σας,
    Τα τραύματα που βιώσατε στην παιδική σας ηλικία έχουν αφήσει ανεξίτηλα σημάδια στην ψυχολογία σας.
    Αυτή η κατάσταση, που αναφέρεται, η οποία υποδηλώνει σημάδια κατάθλιψης, αναδεικνύει την ανάγκη για επαγγελματική ψυχική υποστήριξη, καθώς η βοήθεια ενός ψυχολόγου θα αποτελέσει το κλειδί για την καλυτέρευση της ψυχικής σας ευημερίας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.