• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 28/08/2024

Καλησπερα! Ειναι καλο να τρωμε καθε μερα γιαουρτι, αν θελουμε να προσεξουμε το βαρος μας; Για απωλεια βαρους ειναι καλυτερη επιλογη το γιαουρτι απο τους ξηρους καρπους; Ευχαριστω!

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλο ειναι αρκει να ειναι χαμηλων λιπαρων

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Το κλειδί είναι η ισορροπία! Προσέχουμε το βάρος και την υγεία μας όταν παρέχουμε στον οργανισμό μας ποικιλία τροφίμων, στις ποσότητες που το σώμα μας έχει ανάγκη. Στην προκειμένη περίπτωση, το γιαούρτι είναι σημαντική πηγή πρωτεΐνης και ασβεστίου αλλά και οι ξηροί καρποί είναι εξαιρετική πηγή λιπαρών οξέων, απαραίτητων για την καλή λειτουργία του εγκεφάλου! Η επίσκεψη σε ένα διαιτολόγο για τη σωστή καθοδήγηση και τις απαραίτητες συμβουλές θα σας απαντήσει όλες τις διατροφικές απορίες.

    Τρέζου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Για απώλεια βάρους θα πρέπει να έχετε ποικιλία και πολλές επιλογές στην διατροφή σας. Όλα τα τρόφιμα επιτρέπονται σε συγκεκριμένες ποσότητες και συγκεκριμένους συνδυασμούς. Άμα κάνετε κάτι μόνο για ένα συγκεκριμένο διάστημα πχ να τρώτε γιαούρτι κάθε μέρα με το που μπείτε ξανά σε φυσιολογικό πρόγραμμα διατροφής θα ξανά πάρετε το βάρος. Γι' αυτό δεν χρειάζονται πειράματα χρειάζεται ισορροπία, μέτρο, ποικιλία, σωστοί συνδυασμοί για τις ανάγκες μας για να έχουμε μόνιμο και όχι παροδικό αποτέλεσμα

    Μακαρατζή Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Ισορροπημένη διατροφή προσαρμοσμένη στίς ανάγκες σάς κ το πρόγραμμα σάς ώστε να διατηρείτε το βάρος σάς καθώς καί νά κερδίζετε περισσότερη υγεία στην ζωή σάς χωρίς να αποκλείεται κάποιο τρόφιμο από την διατροφή σάς

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευθέριο - Κορδελιό

  • Το γιαούρτι μπορεί να είναι μια εξαιρετική επιλογή αν θέλετε να προσέξετε το βάρος σας, ειδικά εάν επιλέξετε ένα με χαμηλά λιπαρά. Είναι πλούσιο σε πρωτεΐνη, που βοηθάει να νιώθετε χορτάτοι, και περιέχει προβιοτικά που είναι ευεργετικά για την υγεία του εντέρου.

    Όσον αφορά τη σύγκριση με τους ξηρούς καρπούς, εξαρτάται από το συνολικό σας διαιτολόγιο και τους στόχους σας. Οι ξηροί καρποί είναι πλούσιοι σε καλά λιπαρά, πρωτεΐνες και φυτικές ίνες, αλλά έχουν υψηλότερη θερμιδική αξία.
    Συνολικά, και τα δύο μπορούν να είναι υγιεινές επιλογές αν καταναλώνονται με μέτρο. Το γιαούρτι μπορεί να είναι πιο χορταστικό λόγω της υψηλότερης περ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαρία Βουβουνίκου

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κολωνάκι

  • Το γιαούρτι μπορεί να είναι μια εξαιρετική επιλογή αν θέλεις να προσεχείς το βάρος σου, ειδικά αν είναι χαμηλό σε λιπαρά και χωρίς προσθήκη ζάχαρης. Περιέχει πρωτεΐνες, οι οποίες σε βοηθούν να νιώθεις χορτάτος/η, καθώς και προβιοτικά που μπορούν να συμβάλλουν στην καλή λειτουργία του πεπτικού συστήματος.
    Σε σύγκριση με τους ξηρούς καρπούς, το γιαούρτι έχει συνήθως λιγότερες θερμίδες ανά μερίδα, αλλά οι ξηροί καρποί είναι πολύ θρεπτικοί και παρέχουν υγιεινά λιπαρά, πρωτεΐνες και φυτικές ίνες. Ωστόσο, έχουν υψηλότερη ενεργειακή πυκνότητα, που σημαίνει ότι περιέχουν περισσότερες θερμίδες σε μικρότερες ποσότητες.
    **Για απώλεια βάρους**:... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα,
    Το γιαουρτι (πηγή πρωτείνης) είναι πολύ καλή επιλογη σε περίπτωση που βρίσκεστε σε προσπάθεια απώλειας βάρους. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το γιαουρτι με ξηρους καρπούς (πηγή λίπους), καθώς προέρχονται απο διαφορετικές ομάδες μακροθρεπτικών συαστατικών. Παρόλα αυτα, θα σας πρότεινα πως και τα 2 σε συνδυασμο, φτιάχνουν ενα αρκετά πλήρες ενδιάμεσο γεύμα. Ελπίζω να βοήθησα.

    Μαυρουδάκη Ζωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Και οι δυο τροφές είναι εξαιρετικές επιλογές για ένα υγιές άτομο (π.χ. χωρίς αλλεργίες ή δυσανεξίες, διαταραγμένους βιοχημικούς δείκτες κ.ά.), που επιθυμεί είτε να χάσει βάρος ή να το διατηρήσει εντός φυσιολογικού εύρους, ακολουθώντας μια υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή, ειδικά εάν το γιαούρτι είναι στραγγιστό και χαμηλών λιπαρών και οι ξηροί καρποί είναι ωμοί και ανάλατοι (π.χ. καρύδια και αμύγδαλα). Πολύ καλή επιλογή είναι επίσης και ο συνδυασμός τους (γιαούρτι με ξηρούς καρπούς), εφόσον καταναλώνονται με μέτρο.

    Αυτές οι δυο τροφές περιέχουν όλα τα μακροθρεπτικά συστατικά (υδατάνθρακες, πρωτεΐνες και λιπαρά) και ορισμένα μικροθρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Γειά σας! Είναι μια πολύ καλή ερώτηση και ενδιαφέρομαι για την υγιεινή διατροφή σου.
    Γιαούρτι και απώλεια βάρους:
    Το γιαούρτι μπορεί να είναι ένας πολύτιμος σύμμαχος στην προσπάθεια απώλειας βάρους, υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Ας δούμε γιατί:
    Πρωτεΐνη και κορεσμός: Το γιαούρτι είναι πλούσιο σε πρωτεΐνη, ένα θρεπτικό συστατικό που σε κάνει να νιώθεις χορτάτος για περισσότερη ώρα. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να καταναλώσεις λιγότερες θερμίδες συνολικά κατά τη διάρκεια της ημέρας.
    Ασβέστιο και μεταβολισμός: Το ασβέστιο που περιέχει το γιαούρτι μπορεί να βοηθήσει στην ενεργοποίηση του μεταβολισμού και στην καύση λίπους, ειδικά στην
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Είναι εξαιρετικό να τρώμε ένα γιαούρτι την ημέρα...Έχουν παρόμοια συστατικά, το γιαούρτι είναι όμως ζωικό κυρίως, οι ξηροί καρποί είναι φυτικοί...Από την άλλη , θέλουν προσοχή γιατί μπορεί να ξεφύγουμε στην ποσότητα!

    Οικονόμου Πέπη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βόλος

  • Καλησπέρα σας! Ναι είναι μια πολύ καλή επιλογή το γιαούρτι. Όσον αφορά τους ξηρούς καρπούς ενώ είναι μια πολύ υγιεινή επιλογή, προσοχή γιατί παχαίνουν αρκετά.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Και το γιαούρτι χαμηλό σε λιπαρά και 1 μικρή χούφτα ξηρούς καρπούς ώμους και αναλατους είναι πολύ καλές διατροφικές επιλογές για να τις έχετε στην καθημερινότητα σας όσον αφορά την απώλεια του σωματικού σας βάρους.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Μπορείτε εάν σας αρέσει να τρώτε καθημερινά γιαούρτι. Και τα δύο είναι εξαιρετικές τροφές.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.