• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 10/09/2024

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια ενός ψυχολόγου - ψυχοθεραπευτή η ψυχαναλυτή. Έβγαινα με ένα παιδί ενάμιση χρόνο αλλά εγώ τον ερωτεύτηκα και ήθελα σχέση μαζί του ενώ εκείνος με θέλει μόνο για το σεξ. Στο παρελθόν είχαμε σταματήσει να μιλάμε επειδή ήταν ερωτευμένος με άλλη. Τώρα μετά από ενάμιση χρόνο που ξαναβγαιναμε δεν μιλάμε εδώ και ένα μήνα επειδή τον ελεγχα στα σοσιαλ και δεν ήθελε να συνεχίσουμε να μιλάμε. Μου είπε ότι δεν με μισεί, απλώς έχει κρατήσει τις αποστάσεις του και έχει κλείσει όλα του τα σοσιαλ. Εγώ όμως θέλω πολύ να τα ξαναβρουμε είμαι πολύ ερωτευμένη μαζί του και τον αγαπάω,είμαι πολύ σίγουρη για τα συναισθήματα μου. Να περιμένω να κάνει εκείνος βήμα για επανασύνδεση η να προχωρήσω τη ζωή μου; Ειλικρινά είμαι πολύ ταραγμένη με όλο αυτό.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Πράγματι το να βρίσκεται κανείς αντιμέτωπος με τέτοια διλήμματα μπορεί να φέρει πολύ μεγάλη αναστάτωση και συναισθηματική φόρτιση στη ζωή ενός ανθρώπου. Η αίσθηση ότι πρέπει κανείς να επιλέξει ανάμεσα στη ζωή του ή στο να περιμένει τις κατάλληλες συνθήκες για επανασύνδεση οδηγεί στην ανάγκη για μια ξεκάθαρη απάντηση. Ειδικά στα θέματα που αφορούν τη ζωή και τις σχέσεις τέτοιες απαντήσεις είναι σχεδόν αδύνατο να υπάρξουν, επειδή αυτά τα ζητήματα εμπεριέχουν το απρόβλεπτο και το διαρκώς εξελισσόμενο. Αυτό που μπορεί να σας βοηθήσει να επιλύσετε τη σύγκρουση είναι να επεξεργαστείτε τους λόγους που κάνουν αυτές τις δυο επιλογές να μοιάζουν αμοιβα... Διάβασε περισσότερα

    Γιαγκίνη Μέμα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας. Απ' ότι αντιλαμβάνομαι από την κατάσταση που περιγράφετε, ο ίδιος δεν επιθυμεί το είδος της σύνδεσης μαζί σας που εσάς θα σας ικανοποιούσε. Και η τελευταία απόπειρα να ξαναείστε μαζί απέτυχε. Πολλές φορές αναξάρτητα από τα συναισθήματα μας ίσως καλούμαστε να αποδεχθούμε ότι απλά δεν μπορεί να προχωρήσει μια σχέση με τον άλλο. Όσο είστε ακόμα σε αναμονή επανσύνδεσης του σίγουρα η 'ζωή σας δε θα προχωράει'. Μήπως απλά να σταματήσετε να τον διεικδικείτε καθώς απ' ότι καταλαβαίνω να περιγράφετε ποτέ δεν πήρατε αυτό που επιθυμούσατε στην επαφή μαζί του.

    Θεοδοσιάδου Εύα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω ότι βρίσκεστε σε μια δύσκολη συναισθηματική κατάσταση, και είναι φυσιολογικό να νιώθετε ταραγμένη και μπερδεμένη. Οι σχέσεις μπορούν να είναι πολύ περίπλοκες, ειδικά όταν τα συναισθήματα δεν είναι αμοιβαία ή όταν οι προσδοκίες δεν συμβαδίζουν. Κατανοήστε τα συναισθήματά σας και αναρωτηθείτε εάν είναι βασισμένα σε μια πραγματική και υγιή σχέση ή αν είναι αποτέλεσμα της επιθυμίας να επαναφέρετε κάτι που δεν λειτουργεί. Ο ερωτισμός και η επιθυμία για επανασύνδεση είναι φυσιολογικά συναισθήματα, αλλά είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε αν τα συναισθήματά σας είναι υγιή και ρεαλιστικά.
    Αντικείμενο της σχέσης σας ήταν κυρίως
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αν καταλαβαίνω σωστά, είχατε κάποια σχέση πρίν 1.5 χρόνο, σας άφησε γιατί ήταν ερωτευμένος με άλλη, κάπου τα ξαναβρήκατε αλλά εσείς ελέγχατε τα σοσιάλ του και αυτός απομακρύνθηκε. Να απαντήσω απλά στο ερώτημα που θέσατε.. Προχωρήστε την ζωή σας και ξεκινήστε ψυχοθεραπεία, η αυτοεκτίμηση ίσως να χρειάζεται ενίσχυση!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,

    Κατανοώ ότι βιώνετε μια δύσκολη και συναισθηματικά φορτισμένη κατάσταση. Είναι σημαντικό να δώσετε προσοχή στα δικά σας συναισθήματα και ανάγκες. Εάν οι επιθυμίες σας για μια ουσιαστική σχέση δεν ανταποκρίνονται από το άλλο άτομο, ίσως είναι χρήσιμο να σκεφτείτε πώς μπορείτε να προχωρήσετε με τρόπο που να προάγει τη δική σας ψυχική ευημερία.

    Σκεφτείτε να απευθυνθείτε σε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, ο οποίος μπορεί να σας υποστηρίξει στην επεξεργασία των συναισθημάτων σας και να σας βοηθήσει να λάβετε αποφάσεις που ανταποκρίνονται στις ανάγκες σας.

    Μούγιου Αθανασία

    Ψυχολόγος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα,
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση, οι διαφορετικές προσδοκίες που έχετε για τη σχέση δημιουργούν σύγκρουση, καθώς εσείς επιθυμείτε μια βαθύτερη σύνδεση, ενώ εκείνος φαίνεται να εστιάζει περισσότερο στο σεξουαλικό κομμάτι.
    Η ένταση των συναισθημάτων σας δείχνει ότι υπάρχει μια ισχυρή έλξη από πλευρά σας, ωστόσο οι προηγούμενες εμπειρίες σας δείχνουν από την πλευρά του το αντίθετο.
    Αναρωτηθείτε αν είναι εφικτό να επανασυνδεθείτε, και εάν θα υπάρξει ανταπόκριση στα συναισθήματά σας.
    Να θυμάστε, η διαχείριση των συναισθημάτων σας είναι σημαντική για την μελλοντική σας ευτυχία.
    Η εστίαση σε εσάς και η αναζήτηση τι ακριβώς
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας!

    Κατανοώ την ταραχή και την ένταση που βιώνετε σε αυτή την κατάσταση. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε σύγχυση και πόνο, ειδικά όταν τα συναισθήματά σας είναι τόσο έντονα και δεν βρίσκουν την ανταπόκριση που επιθυμείτε. Σε αυτές τις στιγμές, είναι σημαντικό να δώσετε προτεραιότητα στις δικές σας ανάγκες και τη συναισθηματική σας υγεία.

    Αν και τα συναισθήματα αγάπης που νιώθετε είναι βαθιά, φαίνεται πως οι προσδοκίες σας και οι επιθυμίες του άλλου ατόμου δεν ευθυγραμμίζονται. Αυτό μπορεί να σας προκαλεί πόνο και ανασφάλεια, καθώς η αφοσίωσή σας δεν ανταποκρίνεται όπως θα επιθυμούσατε. Είναι σημαντικό να αναρωτηθε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Για να διατηρηθεί μια σχέση χρειάζεται αν υπάρχει ενδιαφέρον και από Τίς δυο πλευρές. Από την στιγμή που δεν υφίσταται από την πλευρά του δεν έχει κανένα νόημα να περίμενετε άλλο .

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Η κατάσταση που περιγράφετε είναι πολύ δύσκολη και κατανοώ ότι προκαλεί έντονα συναισθήματα και αναστάτωση. Φαίνεται ότι έχετε επενδύσει συναισθηματικά σε αυτή τη σχέση και νιώθετε βαθιά συνδεδεμένη με το άτομο αυτό. Η επιθυμία σας να επανασυνδεθείτε με τον άνθρωπο που αγαπάτε είναι απόλυτα κατανοητή. Ωστόσο, είναι σημαντικό να σκεφτείτε εάν οι ενέργειές του και η συμπεριφορά του συμβαδίζουν με τις δικές σας ανάγκες και επιθυμίες για μια υγιή σχέση. Εάν ο σύντροφός σας δείχνει ξεκάθαρα ότι δεν επιθυμεί μια σχέση με την ένταση που εσείς επιθυμείτε, αυτό μπορεί να είναι μια ένδειξη ότι δεν είναι έτοιμος ή δεν έχει τις ίδιες επιθυ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Μερικές φορές είναι δύσκολο να αποδεχτούμε ότι δεν είμαστε ποθητοί, ειδικά αν εμείς είμαστε ερωτευμένοι με αυτό το άτομο. Σίγουρα η απόφαση είναι μόνο δική σας, απλά αξίζει να σκεφτείτε αν στις περισσότερες σχέσεις αντιμετωπίζεται αυτό το μοτίβο (να θέλετε εσείς περισσότερο και το άλλο άτομο λιγότερο). Επίσης αξίζει να δείτε γιατί - και αν αξίζει - να θέλετε να είστε με ένα άτομο που φαίνεται να μη σας επιθυμεί το ίδιο.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Στη δεύτερη φάση που βγαινατε πάλι θέλατε διαφορετικά πράγματα; Αν ναι καλύτερα να συνεχίσετε με κάτι άλλο πιο ταιριαστό στις ανάγκες σας. Θα πρέπει επίσης να δουλέψετε με έναν ειδικό την ανάγκη που έχετε να ελέγχετε τον άλλον στα social. Πιθανώς προκύπτει από έναν ανασφαλή τύπο δεσμού που έχετε και τον οποίον πρέπει να διερευνησετε προκειμένου να αναπτύξετε πιο ασφαλείς και σταθερές σχέσεις

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.