• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 08/09/2024

Εχω αδερφό με σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη απτα 18 του. Σήμερα είναι 50. Κατα καιρους αρνειται να παρει τη φαρμακευτικη αγωγή του και γίνεται επικινδυνος για τον εαυτο του και τους αλλους. Τοτε κάνω εισαγγελικές εντολές και νοσηλευεται σε ψυχιατρική μοναδα. Έχω κανει 7 απτο 2017 μεχρι σημερα. Η τελευταία εγινε πριν λιγες μερες και τωρα νοσηλευεται στο Δαφνι. Ομως πανω απο μηνα δεν τον κρατάνε γιατί συνερχεται και παρουσιαζοντας καλή εικονα τον βγαζουν. Επιστρέφει στο σπιτι του ,ζει μονος του και πάλι τα ιδια. Οι γονεις του ειναι εν ζωή αλλα δεν ασχολήθηκαν ποτέ με αυτά , διοτι δεν τα καταλαβαινουν. Πώς θα απαλλαγώ απτην ευθύνη αυτή;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω ότι η κατάσταση με τον αδελφό σου είναι εξαιρετικά δύσκολη και επίπονη για σένα. Η διαχείριση μιας σοβαρής ψυχικής διαταραχής, ειδικά όταν συνδυάζεται με την άρνηση για θεραπεία, είναι εξαιρετικά περίπλοκη και μπορεί να φέρει μεγάλη συναισθηματική επιβάρυνση. Η επαγγελματική υποστήριξη για εσένα μπορεί να σε βοηθήσει να διαχειριστείς την κατάσταση και να αναπτύξεις στρατηγικές για τη διαχείριση της συναισθηματικής επιβάρυνσης. Επίσης, μπορεί να σου προσφέρει μια αντικειμενική προοπτική για την κατάσταση. Συνεργάσου με τους επαγγελματίες που τον παρακολουθούν για να βρεις τρόπους να ενθαρρύνεις την τήρηση της φαρμακευτικής αγωγής κ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ίσως στην επόμενη νοσηλεία σε δημόσιο νοσοκομείο τους πείτε να πάει σε κάποιο ξενώνα ή οικοτροφείο, βέναια πρέπει να υπογράψει κι ο ίδιος για να πάει, αν δεν θέλει δεν γίνεται.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να συμβουλευτείτε την κοινωνική υπηρεσία του νοσοκομείου που νοσηλεύεται για να δείτε τι δυνατότητες υπάρχουν.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Η διαχείριση μιας ψυχικής διαταραχής, όπως η σχιζοσυναισθηματική διαταραχή, είναι μια δύσκολη κατάσταση, ιδιαίτερα όταν ο ασθενής αρνείται τη φαρμακευτική αγωγή του και παρουσιάζει επικίνδυνες συμπεριφορές.
    Μέσω της αναζήτησης επαγγελματικής βοήθειας και υποστήριξης, θα μπορέσει ο αδελφός σας να λάβει την βοήθεια που χρειάζεται.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.