• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 09/09/2024

Καλησπέρα σας, Γενικά έχω κοινωνικό άγχος το οποίο γίνεται πιο έντονο όσο αφορά το dating.Σήμερα μία φίλη μου μου είπε ότι ένα παιδί που γνώρισα σε ένα πάρτυ και μου άρεσε εμφανισιακά ότι του άρεσα και εγώ (οπότε έκανα το σενάριο στο μυαλό μου ότι μπορεί να βγούμε στο μέλλον) και γενικά η φίλη μου πρότεινε να κανονίσουμε να βγούμε. Ωστόσο έχω να βγώ ραντεβού εδώ και 2 χρόνια ( Είμαι 21 ετών, γυναίκα) και με πιάνει πάρα πολύ άγχος έστω στη σκέψη κα βγω ραντεβού. Εκείνη την μέρα άκουγα ένα συγκεκριμένο τραγούδι πολύ και εν τέλει συνέδεσα αυτό το αγόρι με το τραγούδι.Ως αποτέλεσμα ήταν το όταν πήγα να κοιμηθώ το βράδυ και έπαιζε αυτό το τραγούδι στο μυαλό μου δε μπορούσα να πω στο μυαλό μου να σταματήσει καθώς σκεφτόμουν κιόλας και το αγόρι και αγχωνόμουν πολύ. Άρχιζε να με πονάει η κοιλιά μου ωστόσο έκανα ανάσες για να ηρεμήσω μετά άρχισα να αναγουλιάζω,ίδρωνα,με έπιανε ρίγη και τελικά έκανα εμετό. Όλο αυτό από σκέψεις που δε μπορούσα να σταματήσω να σκέφτομαι. (γενικότερα το έχω πάθει και άλλες φορές να οδηγούν σκέψεις που μου προκαλούν και σωματικά άγχος σε εμετό). Μήπως έχω ιδεοψυναγκαστική διαταραχή; Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Οι διαγνώσεις δεν βγαίνουν από 10 σειρές περιγραφής της δυσκολίας σας. Όπως και να έχει βρείτε κάποιον θεραπευτή, ίσως το ζήτημα έχει πιο βαθιές ρίζες από όσο νομίζετε.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε – έντονο άγχος, σωματικά προβλήματα όπως ναυτία, εμετός και ρίγη – καθώς και η επαναλαμβανόμενη σκέψη για κάτι συγκεκριμένο, όπως το τραγούδι και το ραντεβού, είναι σίγουρα ανησυχητικά και δύσκολα. Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να συνδέονται με διάφορες ψυχολογικές καταστάσεις, συμπεριλαμβανομένων της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής (OCD) και του γενικού άγχους.
    Εφόσον οι σκέψεις και τα συμπτώματα επηρεάζουν την καθημερινότητά σας, είναι σημαντικό να μιλήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Ένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος μπορεί να αξιολογήσει τα συμπτώματά σας και να προσφέρει κατάλληλη θεραπεία, είτε πρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Το έντονο άγχος που περιγράφετε σε σχέση με το dating και η αντίδραση που είχατε, όπως η αδυναμία να σταματήσετε τις σκέψεις, οι σωματικές αντιδράσεις όπως ο πόνος στην κοιλιά, η ναυτία, ο ιδρώτας, τα ρίγη και ο εμετός, είναι χαρακτηριστικά που συνδέονται με έντονο άγχος και όχι απαραίτητα με μια συγκεκριμένη διαταραχή όπως η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή (ΙΨΔ). Η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή συνήθως περιλαμβάνει επαναλαμβανόμενες, ανεπιθύμητες σκέψεις (ιδεοληψίες) και την ανάγκη να εκτελούνται συγκεκριμένες τελετουργικές πράξεις ή συμπεριφορές (ψυχαναγκασμοί) για να ανακουφιστούν αυτές οι σκέψεις. Εάν οι σκέψεις σας σχετικά με ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Σίγουρα θα πρέπει να μιλήσετε με έναν ειδικό ώστε να σας βοηθήσει με αυτές τις σκέψεις που σας δυσκολεύουν ώστε να γίνετε πιο λειτουργική στις νέες γνωριμίες

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

  • Γεια σας! Γιατί δεν δοκιμάζετε ψυχοθεραπεία; Το κομμάτι με τον εμετό πάνω στην υπερβολική σκέψη και το άγχος συνδέεται με τη λήψη, την αφομοίωση και τη διαβίβαση μιας ιδέας στο ηλιακό πλέγμα (είναι το σημείο όπου περιλαμβάνει το πάγκρεας, το στομάχι, το συκώτι, τα έντερα και τον σπλήνα), όπως ακριβώς συμβαίνει και με το φαγητό, δηλαδή δεν μπορείτε να αφομοιώσετε την ιδέα και την κάνετε εμετό, άλλοι το παθαίνουν με διάρροια. Επομένως για να μην πλατιάζουμε αόριστα εδώ, προσωπικά διατίθεμαι γι αυτήν την εργασία μαζί σας. Είστε νέα και μπορείτε να το επιλύσετε. Ο υπεραναλυτικός νους έχει από πίσω αίτια τα οποία δεν μπορούν να αναλυθούν εδώ και α... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλημέρα,
    Ακούγεται ιδιαίτερα δύσκολη και αγχωτική αυτή η κατάσταση για εσάς. Λυπάμαι για αυτό.
    Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε πίεση και άγχος, ειδικά όταν πρόκειται για κοινωνικές καταστάσεις, όπως το dating, και φαίνεται ότι αυτή η εμπειρία έχει προκαλέσει αρκετή δυσφορία και σωματικές αντιδράσεις. Οι σκέψεις που περιγράφετε, οι οποίες μοιάζουν να μένουν έντονα στο μυαλό σας και να γίνονται πιο δυνατές, είναι συχνές σε περιπτώσεις έντονου άγχους. Το σώμα σας φαίνεται να αντιδρά σε αυτό το άγχος με σωματικά συμπτώματα, όπως ο εμετός, γεγονός που σίγουρα κάνει τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα.
    Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία (CB
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Εμφανίζεται γαστρεντερολογικά συμπτώματα που οφείλονται στη σωματοποίηση του άγχους.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Γεια σας. Περιγράφετε μια κατάσταση που κατά καιρούς μοιάζει να βγαίνει εκτός ελέγχου και να σας γεμίζει άγχος και ερωτηματικά. Υπάρχει αυτό το ταίριασμα με εκείνο το παιδί, και μπροστά στην ιδέα ότι έχετε να βγείτε ραντεβού εδώ και δύο χρόνια, κάτι στο μυαλό σας φαίνεται να πυροδοτείται, να ανεβάζει ταχύτητες και να μη σας αφήνει σε ησυχία, σε σημείο που αντιδρά και το ίδιο σας το σώμα. Από τη μία θέλετε να προσπαθήσετε να δημιουργήσετε κάτι με εκείνο το παιδί, από την άλλη βλέπετε ότι ο οργανισμός σας για κάποιο λόγο προβάλλει σθεναρή αντίσταση, και εσείς βρίσκεστε κάπου στη μέση ανυπεράσπιστη και χωρίς εφόδια.

    Αν και τα συμπτώματ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα,
    Το κοινωνικό άγχος είναι ένα φαινόμενο που επηρεάσει τις διαπροσωπικές σχέσεις, δημιουργεί αβεβαιότητα και προκαλεί έντονο άγχος.
    Η κατάσταση σας, κατά τη διάρκεια της οποίας βιώσατε σωματικά συμπτώματα όπως πόνο στην κοιλιά και ναυτία, αντανακλά την ψυχολογική πίεση που πολλές φορές οι σκέψεις μπορούν να προκαλέσουν.
    Τα συχνά επεισόδια άγχους και οι σωματικές αντιδράσεις που περιγράψατε δείχνουν την ανάγκη για υποστήριξη ή και ψυχοθεραπεία, καθώς φαίνεται ότι οι σκέψεις σας συχνά οδηγούν σε ανεπιθύμητες σωματικές αντιδράσεις.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.