• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 22/08/2024

Απο τα 14 μου μεχρι τα 20 που ειμαι τωρα βρισκόμουν σε μια σχέση με ενα αγορι ο οποίος με χώριζε συνέχεια για πολυ χαζούς λόγους , νευρίαζε με κατι και ξεσπούσε παντα τα νευρα του πανω μου , Αφου με χώριζε και του πέρναγαν τα νευρα μου ξανα έστελνε για να τα βρουμε παλι, πολλές φορες μου μίλαγε ασχημα , προσπαθούσα παντα για εκείνον Γιατι τον αγαπούσα παρά πολυ και δεν ηθελα να τον χασω απο την ζωη μου ,παρολο που συνέχεια υπήρχαν άσχημες καταστάσεις εγω κρατιόμουν απο τις καλές που είχαμε και πιστευα οτι μια μερα θα κανουμε οικογένεια και θα ειμαστε μαζι μεχρι το τελος πμως πρόσφατα μετα απο καιρο που ημασταν καλα και δεν είχαμε χωρίσει βγήκε εξω με τους φιλους του και γνώρισε μια κοπέλα και ενω τον ρωτούσα απο που την ξερει μου ελεγε ψέματα και στο τελος το παραδέχτηκε με αποτέλεσμα εγω να τον χωρίσω . Με ποναει πολυ το γεγονος οτι δεν εχει προσπαθήσει να τα ξανα βρουμε , το ξερω οτι δεν μου φέρεται καλα αλλα ειμαστε τοσα χρονια μαζι και δεν μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις εκείνον . Τι πρεπει να κανω;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Αναγνωρίζω ότι η κατάσταση στην οποία βρίσκεστε είναι ιδιαίτερα δύσκολη και προκαλεί έντονα συναισθηματικά φορτία. Μια σχέση που διαρκεί από την εφηβεία και χαρακτηρίζεται από συνεχείς συγκρούσεις και χωρισμούς μπορεί να αφήσει βαθιά σημάδια. Η ανάγκη να επεξεργαστείτε και να κατανοήσετε τα συναισθήματά σας είναι σημαντική για να μπορέσετε να προχωρήσετε. Αρχικά, είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε τον πόνο που νιώθετε και να επιτρέψετε στον εαυτό σας να βιώσει αυτά τα συναισθήματα χωρίς να τα καταπιέσει. Οι συναισθηματικές πληγές από μια τέτοια σχέση δεν κλείνουν εύκολα και η επεξεργασία τους απαιτεί χρόνο. Είναι επίσης χρήσιμο να αναλογιστείτε ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Ίσως τώρα είναι η στιγμή να σκεφτείς τον εαυτό σου και τι είναι καλύτερο για τη δική σου ψυχική και συναισθηματική υγεία. Το να είσαι σε μια σχέση που σε κάνει να νιώθεις δυστυχισμένη και ανασφαλής δεν είναι κάτι που πρέπει να συνεχίζεται. Το γεγονός ότι δεν προσπαθεί να τα ξαναβρεί μαζί σου μετά τον χωρισμό δείχνει ότι πιθανώς δεν έχει την ίδια δέσμευση στη σχέση όπως εσύ.

    Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να δώσεις στον εαυτό σου χρόνο. Δες το ως μια ευκαιρία να εστιάσεις σε εσένα, στα ενδιαφέροντά σου, στις φιλίες και σχέσεις που σε κάνουν να αισθάνεσαι καλά. Αν νιώθεις ότι είναι πολύ δύσκολο να το διαχειριστείς μόνη σου, σίγο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνίου Νάγια

    Σύμβουλος Επαγγελματικής και Προσωπικής Ανάπτυξης (Career, Excecutive & Business Coach)

    Πειραιάς

  • Θα πρέπει να σκεφτείτε ότι πήρατε την καλύτερη απόφαση και τον χωρίσατε διότι δεν πρόκειται να αλλάξει την κακοποιητικη συμπεριφορά του απέναντι σας και το γεγονός ότι του έχει τελειώσει εφόσον έχει ήδη βρει άλλη κοπέλα να σας κάνει να το συνειδητοποιήσετε. Να μην επιτρέψετε στο μέλλον σε κανέναν άλλον τέτοιες συμπεριφορές και λεκτικές και να αρχίσετε να αγαπάτε περισσότερο τον εαυτό σας αναζητώντας το καλύτερο για εσάς αφού πρώτα ηρεμήσετε και ξεφύγετε από αυτήν την αρρωστημένη κατάσταση ανάγκης για αυτή τη άρρωστη σχέση δεδομένου ότι ήταν η πρώτη σας από πολύ μικρή ηλικία. Οι σωστές και υγιείς σχέσεις στηρίζονται στην αμοιβαία εκτίμηση σεβα... Διάβασε περισσότερα

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Σε αυτό το σημείο, είναι σημαντικό να αναλογιστείτε τις ανάγκες και τις αξίες σας με σεβασμό και αγάπη προς τον εαυτό σας.
    Η συνεργασία σας με ψυχολόγο θα σας βοηθήσει να πάρετε τις αποφάσεις που θα ωφελήσουν εσάς μακροπρόθεσμα.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Περιγράφετε μία σχέση που δεν υπάρχει σεβασμός και φροντίδα. Υπήρξαν καλές στιγμές αλλά και πολλές αρνητικές προς τον εαυτό σας. Κάνατε αρκετή υπομονή με την προσμονή της βελτίωσης χωρίς όμως κάποια αλλαγή. Ίσως να αναζητήσετε ψυχοθεραπευτική υποστήριξη για να μπορέσετε να καταλάβετε για ποιους λόγους μένετε σε μία σχέση που δεν είναι ικανοποιητική για σας και να μπορέσετε να αναζητήσετε αρμονικές σχέσεις.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Κοινωνική Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Γεια σας! Αρχικά μια σχέση για να λειτουργήσει χρειάζεται δύο ολοκληρωμένους ανθρώπους. Εύκολο; Όχι τόσο! Ακατόρθωτο; Ομοίως όχι τόσο. Αφενός του ότι έχετε καταφέρει να καταλάβατε ότι όλο αυτό είναι ασύμβατο με εσάς είναι πολύ σημαντικό, ωστόσο άλλο η κατανόηση και άλλο η εσωτερική αφομοίωση αυτών των γεγονότων. Καλό είναι σε αρχικό στάδιο να "πενθήσετε" το χωρισμό με τον πρώην σύντροφό σας, αφετέρου να συλλογιστείτε ότι ίσως αυτό το άτομο, καλό σας έκανε από μιας άποψης, που έδειξε όλο αυτό το μοτίβο, γιατί ανοίγεται χώρος στο νέο και στο καινούργιο που είναι να έρθει (από άνθρωπο μέχρι και νέες καταστάσεις ζωής). Όμως σύμμαχος για... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Η συμβουλη μου ειναι να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια για να ανακαλυψετε τους λογους που επιθυμείτε να είστε με εναν άνθρωπο που σας κακομεταχειρίζεται. Περιγραφετε μια κατασταση εξαρτησης απο μεριας σας, την οποια καλο θα ηταν να διερευνήσετε για να δείτε τους λόγους αφενός και αφετέρου στο μέλλον να δημιουργήσετε μια σχέση που δεν θα σας ταλαιπωρει οσο η υπάρχουσα

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να διερευνήσετε και να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά τα συναισθήματα σας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας αυτό που περιγράφετε ακούγετε πολύ δύσκολο . Σίγουρα είναι μια κακοποίηση μέσα στην σχέση που προφανώς την έχετε παρατηρήσει και εσείς οπότε το να σταθώ σε αυτό δεν θα βοηθήσει κάπου .πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να διαχειριστουμε το πένθος του χωρισμού. Έπειτα να δούμε την γενική εικόνα που 3χετε για τον εαυτό σας. Αυτά είναι κάποιοι στόχοι που θα μπορούσατε να δουλεψετεστην θεραπεία και να πάρετε μια ανακούφιση

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθεις μπερδεμένη και πληγωμένη μετά από μια μακροχρόνια σχέση που δεν είχε την κατάληξη που επιθυμούσες. Η αγάπη που ένιωθες για αυτό το άτομο είναι αληθινή, αλλά φαίνεται ότι η σχέση σας ήταν ανθυγιεινή και δυσλειτουργική. Το γεγονός ότι τελείωσε μπορεί να είναι οδυνηρό, αλλά μπορεί επίσης να είναι και η αρχή μιας νέας, πιο υγιεινής ζωής για σένα. Είναι σημαντικό να επιτρέψεις στον εαυτό σου να θρηνήσει για τη σχέση. Το να αισθάνεσαι θλίψη, θυμό, απογοήτευση είναι φυσιολογικό και μέρος της διαδικασίας θεραπείας. Αναλογίσου τη σχέση σας με αντικειμενικότητα. Οι συχνοί χωρισμοί, η έλλειψη σεβασμού, η συναισθηματ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.