• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 09/06/2024

Ψυχολόγο ή ψυχίατρο για αυτοτραυματισμό, κρίσεις πανικού και κατάθλιψη?

Ψυχολόγο ή ψυχίατρο? Έχω κάνει κακό στον εαυτό μου (self-harming) τελευταία φορά πριν κανα δεκαήμερο και σε επίσκεψη σε δημόσιο ψυχολόγο (δεν έμεινα ευχαριστημένη) έμαθα ότι έχω κρίσεις πανικού κ άγχους και προσωπικά πιστεύω ότι ίσως έχω και κατάθλιψη που θα έπρεπε να απευθυνθώ?

11 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ήταν καλό να επισκεφτείτε ψυχολόγο για να εκφράσετε τα συναισθήματα σας και ψυχίατρο για να κάνει μια εκτίναξης καθώς η συνεργασία και με τους δυο παράλληλα έχει τα βέλτιστα αποτελέσματα.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση για σένα. Είναι σημαντικό να λάβεις την κατάλληλη υποστήριξη. Συστήνω να απευθυνθείς σε ψυχίατρο για μια ολοκληρωμένη αξιολόγηση και διάγνωση, καθώς και για τη συζήτηση πιθανών φαρμακευτικών θεραπειών αν χρειάζεται. Παράλληλα, η συνεργασία με έναν ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή μπορεί να σε βοηθήσει να διαχειριστείς τα συναισθήματά σου και να αναπτύξεις υγιείς στρατηγικές αντιμετώπισης. Συνδυαστικά, η φροντίδα από ψυχίατρο και ψυχολόγο μπορεί να σου προσφέρει την πιο ολοκληρωμένη υποστήριξη.

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσετε με ψυχίατρο για ασφαλέστερη διάγνωση και καθοδήγηση.

    Inner balance Αναλυτή Αλεξάνδρα και Συνεργάτες

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον υπάρχει αυτοτραυματισμός, χρειάζεται να γίνει εκτίμηση από ψυχίατρο. Αν ο ψυχίατρος είναι και ψυχοθεραπευτής μπορείτε να ξεκινήσετε μαζί του συνεδρίες σε τακτική βάση. Αν όχι, μπορείτε να πάρετε ψυχιατρική εκτίμηση, ίσως σας δώσει φαρμακευτική αγωγή και παράλληλα να βλέπετε έναν θεραπευτή σε τακτική βάση. Ο συνδιασμός των δύο είναι ο πιο βοηθητικός.

    Τσίρμπα Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Σταδιοδρομίας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Εξαρτάται από το πόσο έχετε την διάθεση να καταλάβετε και να επεξεργαστείτε τα δύσκολα συναισθήματα που σας οδήγησαν στον αυτοτραυματισμό. Αν έχετε αυτή την διάθεση τότε μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο, αν αντίθετα θέλετε να νιώσετε άμεση ανακούφιση, τότε να επισκεφτείτε ψυχίατρο που μπορεί να σας δώσει φαρμακευτική αγωγή.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Κοινωνική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας.

    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Θεωρώ πως χρειάζεστε υποστήριξη και από τις δύο ειδικότητες. Ο ψυχίατρος θα σας συνταγογραφήσει φαρμακευτική αγωγή για ένα διάστημα ώστε να αποφευχθεί όσο το δυνατόν ο αυτοτραυματισμός, έως ότου ξεκινήσετε να λαμβάνετε τα οφέλη της ψυχοθεραπείας, που κατά τη γνώμη μου αποτελεί μία πιο μόνιμη θεραπεία, ένα πιο μόνιμο τρόπο αντιμετώπισης. Αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για ιδιωτική ψυχοθεραπεία, υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές. Αν θέλετε μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου για να σας κατευθύνω σχετικά. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Σε περιπτώσεις ψυχικών διαταραχών, πολλοί άνθρωποι αναρωτιούνται αν πρέπει να απευθυνθούν σε ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Η διάγνωση, που σας έγινε, των κρίσεων πανικού και του άγχους, που ενδέχεται να συνυπάρχουν με καταθλιπτικά συμπτώματα, απαιτεί προσεκτική αξιολόγηση.
    Ένας ψυχίατρος θα σας παρέχει μία διάγνωση και θα σας συνταγογραφήσει φαρμακευτική αγωγή αν είναι απαραίτητο, ενώ ένας ψυχολόγος θα σας βοηθήσει μέσω ψυχοθεραπείας και συμβουλευτικής.
    Η συνεργασία με τον κατάλληλο ειδικό είναι κρίσιμη για τη βελτίωση της ψυχικής σας υγείας και ευεξίας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Πιθανότατα να είναι χρήσιμος ο συνδυασμός τους. Στο ψυχίατρο θα βρείτε αν υπάρχει κάποια παθολογία (δεν είναι δεδομένο επειδή υπάρχει αυτοτραυματισμός ότι υπάρχει και παθολογία) και στο ψυχολόγο (ή σε οποιοδήποτε ειδικό Ψυχικής Υγείας) θα χρειαστεί να βρείτε για ποιο λόγο φτάσατε στο σημείο αυτό, να ερευνήσετε τις κρίσεις και να δουλέψετε ώστε να επιλυθούν όσο γίνεται. Προσωπικά θα σας πρότεινα πρώτα επίσκεψη σε ψυχολόγο και αν χρειαστεί θα σας συστήσει και σε ψυχίατρο.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Σε περίπτωση που έχετε κάνει κακό στον εαυτό σας και αντιμετωπίζετε κρίσεις πανικού, άγχος και πιθανή κατάθλιψη, είναι καλύτερο να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο. Ένας ψυχίατρος μπορεί να κάνει πλήρη διάγνωση της κατάστασής σας και να συνταγογραφήσει φαρμακευτική αγωγή αν κριθεί απαραίτητο. Επιπλέον, ένας ψυχίατρος μπορεί να σας καθοδηγήσει στην αναζήτηση ψυχοθεραπείας με έναν ψυχολόγο, εφόσον η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με τη φαρμακευτική αγωγή μπορεί να είναι η καλύτερη προσέγγιση για τη διαχείριση των συμπτωμάτων σας. Είναι σημαντικό να λάβετευποστήριξη το συντομότερο δυνατό για την ασφάλειά σας και τη βελτίωση της ψυχικής σας υγείας.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Έχετε πολλά θέματα ανοικτά. Υο ότι κάνατε κακό στον εαυτό σας πως σχετίζεται νε το άγχος; Νομίζω ότι χρειάζεστε ψυχίατρο και ψυχολόγο.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.