• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 29/05/2024

Παίρνω αντικαταθλιπτικά και έχω ναυτία, εμετούς και τρέμουλο - τι να κάνω;

Εδώ και τρία χρόνια παίρνω αντικαταθλιπτικά.Οχι μόνο δε με βοηθούν αλλά τις τελευταίες μέρες παρουσιάζω ναυτία και αναγουλες και το μόνο που βγάζω είναι γαστρικά υγρά. Αυτό το έχω ξαναπάθει στα 17 όταν πήγαινα να δώσω εξετάσεις.Καθε πρωί εμετός με γαστρικά υγρά .Μάλιστα χθες το βράδυ που το έπαθα έκανα συνέχεια εμετούς.Επισης παρουσίασα τρέμουλο στο σώμα ,έντονο πόνο σωματικό . Αναιβασα και 37.1 .Τώρα είναι απυρετη αλλά το στομάχι συνεχίζει να με ενοχλεί. Το έπαθα και άλλη φορά πριν ένα χρόνο. Νοιωθω το στομάχι μου μια μπάλα φουσκωμένη . .Ανησυχώ πάρα πολύ γιατί είμαι εντελώς μόνη και αυτές οι κρίσεις με βρίσκουν χωρίς κανένα να μπορει να με συνδράμει. Ευχαριστώ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Τα φάρμακα μόνα τους δεν φτάνουν χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Είναι ασυνήθιστο μετά από 3 χρόνια τα αντικαταθλιπτικά να έχουν τέτοιες παρενέργειες. Πολύ πιθανόν να είναι κάποια γαστρεντερίτιδα η γαστρίτιδα. Επισκεφτείτε κάποιον ειδικό αν επιμένουν τα συμπτώματα

    Λιοτήρη Σοφία

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κατερίνη

  • Μιλήστε με το ψυχίατρο σας κι ίσως σε γαστρεντερολόγο, για να ελέγξετε το στομάχι σας

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα πρέπει να συζητήσετε με τον γιατρό σας για τα αντικαταθλιπτικά που λαμβάνετε διότι μπορεί να σας ταιριάζει κάποιος άλλος συνδυασμός. Παράλληλα θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Εδώ και τρία χρόνια παίρνετε αντικαταθλιπτικά και φαίνεται ότι παρουσιάζετε σοβαρές παρενέργειες. Αντί να βλέπετε βελτίωση, αναφέρετε ναυτία και αναγούλες που καταλήγουν σε συχνό εμετό γαστρικών υγρών. Οι τελευταίες ημέρες ήταν ιδιαίτερα δύσκολες με έντονο τρέμουλο και σωματικό πόνο, ενώ παρατηρήσατε αύξηση της θερμοκρασίας σας στους 37.1 βαθμούς. Η ανησυχία σας επιδεινώνεται περισσότερο, δεδομένης της μοναξιάς που αισθάνεστε.
    Η συνεχής εμφάνιση αυτών των συμπτωμάτων έχει σοβαρό αντίκτυπο στην καθημερινή σας ζωή, προκαλώντας σας αισθήματα απομόνωσης και ανησυχία για την υγεία σας. Η αναγνώριση της ανάγκης σας για υποστήριξη είναι σημαντικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,

    Θα μπορούσατε να συμβουλευτείτε το γιατρό σας σχετικά με την αγωγή που παίρνετε και τα συμπτώματα που εμφανίζετε τις τελευταίες μέρες.
    Καταλαβαίνω την ανησυχία σας και πώς το να είστε μόνη αυτό το διάστημα μπορεί να συμβάλει ακόμα περισσότερο σε αυτό. Θα σας πρότεινα να αναζητήσετε ψυχοθεραπεία συμπληρωματικά με την αγωγή του γιατρού, άλλωστε ο συνδυασμός αυτών έχει τα καλύτερα αποτελέσματα. Επιπλέον, η θεραπεία θα σας παρέχει ένα πλαίσιο στήριξης και κατανόησης, που ίσως να χρειάζεστε αυτή τη στιγμή. Μαζί, θα μπορέσετε να συζητήσετε αυτά που σας απασχολούν αυτό το διάστημα και ίσως με αυτόν τον τρόπο να υποχωρήσο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.