Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 23/07/2024

Πώς να αντιμετωπίσω τη λειτουργική κατάθλιψη και το άγχος στα 34 με προβλήματα υγείας του σκύλου μου;

Καλησπέρα, είμαι 34 ετών, έχει φτάσει η ζωή μου να είναι μόνο προβλήματα. Ζω μια στενάχωρη ρουτίνα δουλειά- σπίτι, βγάζω ίσα ίσα τις υποχρεώσεις. Έχω ένα σκυλάκι 16 χρόνων με σειρά προβλημάτων υγείας που με στρεσάρουν πάρα πολύ. Ο σύντροφος έχει φύγει επαρχία μήπως φτιάξουν τα οικονομικά. Υπάρχουν εντάσεις μεταξύ μας. Προσπαθούσαμε για παιδί και ενώ είμαστε υγιής δεν πιάνουμε. Έχω 20 μέρες άδεια τον Αύγουστο και με το σκυλάκι Έχω προβλημα δεν ξέρω αν θα καταφέρω να φύγω. Κλαίω σχεδόν κάθε μέρα πλέον. Διάβασα τυχαία για την λειτουργική κατάθλιψη και Έχω ταυτιστεί αρκετά. Δυσκολεύομαι να πάω σε ψυχολόγο γιατί νομίζω πως δε θα πω λέξη, δεν μιλάω για ότι νιώθω σε κανέναν. Έχω κλειστεί σπίτι μου μόνο για δουλειά βγαίνω. Όλα τα καταστρέφω γύρω μου. Φοβάμαι. Ευχαριστώ.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αρκετοί άνθρωποι, είτε είναι ήδη σε ψυχοθεραπεία είτε με τη σκέψη να αρχίσουν ψυχοθεραπεία, εκδηλώνουν ανάλογες σκέψεις. Συχνά μάλιστα καταλήγουν να είναι έκπληκτοι/ες με τον ίδιο τους τον εαυτό πόσο πολλά μπορεί να έχουν να πουν. Παρόλα αυτά, ακόμα και το "τίποτα" ή το "σχεδόν τίποτα" μπορεί να είναι αρκετό και να κάνει τη διαφορά.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Άμεσα αποτελέσματα
    Σχεδιασμένο από επιστήμονες
    Πιστοποιημένη μέθοδος

    Trusted Care with MindTime - 360º φροντίδα για την ψυχική υγεία

    Κάνε δωρεάν το πιστοποιημένο Τεστ Κατάθλιψης (PHQ-9) και δες αν έχεις συμπτώματα, απαντώντας σε 9 απλές ερωτήσεις

    Κάνε το τεστ Μάθε περισσότερα
  • Καλό θα ήταν να απογεύγουμε να κάνουμε διάγνωση στον εαυτό μας καθώς αυτό απλώς θα φέρει άλλα αρνητικά θέματα που ενδεχομένως να μην είναι και πραγματικότητα. Δεν γενιόμαστε με προβλήματα, αυτά δημιουργούνται όταν η ζωή γίνεται αρκετά περίπλοκη για να την διαχειριστούμε. Προσωπικά θα σας έλεγα το εξής, δείτε αν αυτό που δοκιμάσατε έβγαλε αποτελέσματα και αν υπάρχει πρόοδος. Αν όχι, δοκιμάστε κάτι καινούργιο, μια νέα στρατηγική πχ τον ψυχολόγο. Εξάλλου αναρωτηθείτε, είναι η εναλλακτική καλύτερη;

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται να υπάρχει πολύς πόνος στο μήνυμά σας. Μιλάτε για μία γενικότερη απογοήτευση στη ζωή σας, στην οποία υπάρχουν μόνο προβλήματα και εμπόδια. Η ρουτίνα κουράζει, η σχέση με τον σύντροφό σας μοιάζει να σας στρεσάρει σημαντικά, οι ανάγκες του σκυλιού σας σας ανησυχούν. Και όλα αυτά με κάποιο τρόπο μοιάζουν να μην αφήνουν καθόλου χώρο για εσάς και τις ανάγκες σας. Κάτι μέσα σας έχει ανάγκη να ξεσπάει σε κλάματα σχεδόν καθημερινά.

    Παράλληλα, ενώ αναγνωρίζετε ότι η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθούσε, υπάρχει και αυτή η δυσκολία να μιλήσετε σε ένα ψυχολόγο, διότι υπάρχει η αίσθηση ότι δεν θα βγει τίποτα, δεν θα μπορέσετε ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ που βιώνετε αυτή τη δύσκολη κατάσταση. Η περιγραφή σας δείχνει ότι αντιμετωπίζετε έντονο άγχος και θλίψη, και είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθετε έτσι, δεδομένων των περιστάσεων. Η αναγνώριση της κατάστασής σας και το γεγονός ότι αναζητάτε βοήθεια είναι ένα σημαντικό πρώτο βήμα. Η λειτουργική κατάθλιψη, όπως περιγράφετε, μπορεί να σας επιτρέπει να συνεχίζετε την καθημερινότητά σας, αλλά με μεγάλο συναισθηματικό κόστος. Ωστόσο, είναι σημαντικό να μην κάνουμε αυτοδιάγνωση. Επίσης σημαντικό είναι να αναζητήσετε υποστήριξη, ακόμη και αν αισθάνεστε ότι είναι δύσκολο να εκφραστείτε. Πρώτα απ' όλα, δοκιμάστε να κλείσ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλημέρα σας. Ακούγεται ότι σας έχουν πέσει πολλές δυσκολίες μαζεμένες. Η επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει να ξεκλειδώσετε, εκφράζοντας αυτά που σας πονάνε, ακόμα και αν αυτή τη στιγμή πιστεύετε ότι δεν θα πείτε λέξη. Ακόμα και αν έχετε κατάθλιψη, η κατάσταση μπορεί να ξεπεραστεί με ψυχοθεραπεία ή/και την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.

    Ιωάννου Διονυσία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα,

    Λυπάμαι που περνάς μια τόσο δύσκολη περίοδο. Τα συναισθήματά σου είναι απόλυτα κατανοητά, και είναι σημαντικό να αναγνωρίζεις ότι χρειάζεσαι βοήθεια. Ας δούμε μερικά βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις:
    Η σκέψη να πας σε ψυχολόγο είναι ένα σημαντικό βήμα. Ακόμη κι αν νιώθεις ότι δε θα πεις λέξη, οι ψυχολόγοι είναι εκπαιδευμένοι να σε βοηθήσουν να ανοίξεις. Ίσως βοηθήσει να ξεκινήσεις με γραπτή επικοινωνία αν αυτό σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα. Μπορείς να γράψεις αυτά που αισθάνεσαι και να τα δείξεις στον ψυχολόγο σου.
    Δοκίμασε να εντάξεις στη ρουτίνα σου δραστηριότητες που σε χαλαρώνουν. Αυτό μπορεί να είναι μια μικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Σεξολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Η ζωή σας φαίνεται να είναι γεμάτη προκλήσεις που έχουν επηρεάσει βαθιά την καθημερινότητά σας και την ψυχολογική σας κατάσταση.
    Οι δυσκολίες της καθημερινότητας έχουν προκαλέσει αυξημένο άγχος και εξουθένωση, ενώ οι οικονομικές δυσκολίες και η απομάκρυνση του συντρόφου σας επιδεινώνουν το αίσθημα της μοναξιάς και της αβεβαιότητας.
    Η αίσθηση απομόνωσης που βιώνετε, καθώς και το καθημερινό κλάμα, είναι συμπτώματα βαθιάς συναισθηματικής πίεσης και πιθανής λειτουργικής κατάθλιψης, όπως έχετε αναφέρει.
    Η δυσκολία σας να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια είναι απόλυτα κατανοητή, ωστόσο, είναι κρίσιμο να αντιληφθείτε ότι η επικοινωνία μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.