• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 11/07/2024

Πώς να πείσω την κόρη μου με έντονες εμμονές να πάει σε γιατρό;

Η κόρη μου εδώ και καιρό παρουσιάζει εμμονές, έντονες εμμονές, παράλογες, ότι την έχουνε χακάρει όλα της τα κοινωνικά μέσα κι άλλα παράλογα, ότι παραβίασαν το σπίτι μας, έχει μαλωσει κ μαλωνει με ολους τους συγγενείς . Προσπαθώ να την πείσω να παμε σε γιατρό και αρνείται επίμονα μου λέει να πάμε εμείς όλοι οι άλλοι. Το ιστορικό έχει ως εξής πριν μερικά χρόνια αποφάσισε να μετακομίσει από τη Γερμανία που εργαζότανε σε δικό της μαγαζί με συναίτερο, ως εξειδικευμένη κομμωτρια, αποφάσισε λοιπόν, να έρθει στην Ελλάδα να δουλέψει ως κομμωτρια ή να διδάσκεσαι σε ΙΕΚ όμως έγινε η καραντίνα του κορονοϊού. Προσπαθήσαμε να μεταφράσουμε και να συγκεντρώσουμε όλα τα έγγραφα αλλά πιέστηκε πολύ με ολη αυτή την γραφειοκρατία και παράλληλα δεν μπόρεσε να αναπτύξει κοινωνικό κύκλο. Τότε αναγκαστήκαμε να πάμε σε ψυχολόγο γιατί δεν μπόρεσε να κάνει κοινωνικό κύκλο. Μετά μάζεψε τα υπάρχοντά της κ επέστρεψε στη Γερμανία όπου ακολουθούσε αγωγή με βιταμίνες και με ψυχολόγο. Τελικά μία σχέση που έκανε στη Γερμανία την οδήγησε να ξανά έρθει στην Ελλάδα και να είναι τα πράγματα πολύ κλονισμένα. Τα πράγματα είναι σε πολύ έντονη κατάσταση αλλά δεν δέχεται να παμε σε γιατρό. Η λατάσταση έχει ξεφύγει με τις εμμονές της κ δεν ακούει κανέναν - λέει παράλογα πλέον και ασυναρτησία στον λόγο της. τι μπορώ να κάνω πως μπορώ να το χειριστώ αυτό , πώς θα την κάνω να πάμε σε γιατρό, πέραν της εισαγγελικής εντολής . Σας παρακαλώ πολύ βοηθήστε με είμαι σε πολύ δύσκολη θέση .

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αγαπητή κυρία με κάθε σεβασμό στο πρόβλημα που αντιμετωπίζετε με την κόρη σας, επιτρέψτε μου να ξεκινήσω με την τελευταία φράση σας. Ενώ αντιλαμβάνεστε ότι η κόρη σας βαθαίνει στην διαταραχή από την οποία φαίνεται να πάσχει, φαίνεται να θεωρείτε ότι η εισαγγελική εντολή είναι κάτι κακοποιητικό ή ηθικά μεμπτό ως προς την κόρη σας. Αυτό δυστυχώς είναι ένα σφάλμα που ακόμα γίνεται από γονείς ψυχιατρικών ασθενών που από αγάπη θεωρούν ότι θα κάνουν κάτι κακό. Όπως λέτε η κατάσταση της επιδεινώνετε και όσο αυτό συμβαίνει τόσο πιο δύσκολο θα είναι να αποδεχτεί ότι χρειάζεται βοήθεια. Μιλήστε εσείς σε κάποιον ψυχίατρο και ζητείστε του συμβουλές. Θα μ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Θα πρέπει να την δει ψυχίατρος να την συμβουλέψει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,
    Αν η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή και υπάρχει κίνδυνος για την ασφάλεια της ίδιας ή των άλλων, μπορεί να χρειαστεί να εξετάσετε την εισαγγελική εντολή για αναγκαστική ψυχιατρική εκτίμηση. Αν και είναι δύσκολη απόφαση, μπορεί να είναι αναγκαία για την ασφάλεια της κόρης σας.

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Σεξολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας,

    Κατανοώ πόσο δύσκολη και ανησυχητική είναι αυτή η κατάσταση για εσάς και την οικογένειά σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, ενδέχεται να υποδεικνύουν κάποια ψυχιατρική διαταραχή και απαιτούν άμεση παρέμβαση από έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Ένας ψυχίατρος μπορεί να βοηθήσει στη διάγνωση της κατάστασής της και να προτείνει την κατάλληλη θεραπεία, η οποία πιθανότατα θα περιλαμβάνει φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία.

    Είναι σημαντικό να προσπαθήσετε να μιλήσετε με την κόρη σας με ηρεμία και χωρίς πίεση. Εξηγήστε της ότι ανησυχείτε πολύ για την υγεία της και ότι η βοήθεια από έναν ψυχίατρο μπορεί να της προσφέρει τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να κινουμαστε λίγο πιο διπλωματικα. Για λίγες μέρες θα πάτε με τα νερά της. Έπειτα θα της πείτε ότι έχει κι εσείς πρόβλημα με τους συγκεκριμένους συγγενείς κ θέλετε να πάτε μαζί σε ψυχίατρο να δείτε πώς θα χειριστειτε την όλη οικογενειακή κατάσταση -εννοείται θα έχετε μιλήσει πιο πριν με τον ειδικό. Καλή επιτυχία!

    Χατζοπούλου Ευμορφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βέροια

  • Ίσως με ήρεμη συζήτηση να της δώσω ένα καταλάβει ότι όλο αυτό θα είναι για το καλό της για να πάρει βοήθεια και να είναι λίγο πιο ήρεμη ίδια μέσα της γιατί αξίζει να έχει μία ευτυχισμένη ζωή και να μη ζορίζεται κάθε μέρα στην καθημερινότητά της μακάρι να τα καταφέρεται άμα δεν θέλει ο ίδιος ο άνθρωπος ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Οι εμμονές που αναπτύσει η κόρη σας εμμονές υποδηλώνουν αυξημένη ανησυχία και άγχος.
    Η άρνησή της να επισκεφθεί έναν γιατρό, απαιτεί μια ευαίσθητη και προσεκτική αντιμετώπιση.
    Είναι απαραίτητο να προσεγγιστεί με αγάπη και κατανόηση, κάνοντάς την να νιώσει ασφάλεια και υποστήριξη. Η συζήτηση για την αναγκαιότητα της ψυχολογικής βοήθειας θα πρέπει να γίνεται με ηρεμία, τονίζοντας πως η υγεία της είναι προτεραιότητα για όλους.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.