• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 25/06/2024

Έχω κατάθλιψη και ξεσπαω συνέχεια στον σύντροφο μου,έχω αρχίσει να τον βλέπω σαν «τέρας» εξωτερικά και εσωτερικά,ενώ αυτός είναι πάντα πολύ υποστηρικτικός υπομονετικός και τρυφερός μαζί μου.Δυσκολευομαι να συνδεθώ μαζί του συναισθηματικά καθώς η κατάθλιψη μου χτύπησε την πόρτα στην αρχη της σχέσης,όμως όσο και να τον απομακρύνω αυτός είναι πάντα εδώ για μενα κι εγώ νιώθω ενοχές

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,

    Είναι πραγματικά δύσκολο να διαχειριστεί κανείς την κατάθλιψη, και είναι κατανοητό ότι αυτό μπορεί να επηρεάσει τη σχέση σας. Το γεγονός ότι αναγνωρίζετε τις προκλήσεις και νιώθετε ενοχές είναι ένα σημαντικό πρώτο βήμα προς τη βελτίωση. Ακολουθούν μερικές προτάσεις που μπορεί να σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε την κατάσταση:

    1. Το πρώτο βήμα είναι να αναζητήσετε βοήθεια από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας. Ένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τα αίτια της κατάθλιψής σας και να σας προσφέρει θεραπεία που μπορεί να περιλαμβάνει ψυχοθεραπεία ή φαρμακευτική αγωγή.

    2. Συζητήστε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα,
    Καταλαβαίνω ότι περνάτε μια δύσκολη περίοδο και ότι η κατάθλιψη επηρεάζει τη σχέση σας με τον σύντροφό σας. Μερικά βήματα που μπορείτε να ακολουθήσετε:
    Αρχικά συζητήστε. Μιλήστε ανοιχτά μαζί του για το πώς αισθάνεστε. Η καλή επι-κοινωνία είναι κλειδί για να καταλάβει και εκείνος τι βιώνετε και πώς μπορεί να σας υποστηρίξει. Είναι πολύ θετικό το ότι στέκεται δίπλα σας σε όλο αυτό που βιώνετε.
    Φροντίστε την ψυχική και σωματική σας υγεία. Η καλή διατροφή, η άσκηση, και ο επαρκής ύπνος μπορούν να έχουν θετική επίδραση στη διάθεσή σας.
    Αναγνωρίστε επίσης πως αν και νιώθετε άσχημα για την κατάσταση που βιώνετε, δεν είναι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να διαχειριστείτε την κατάθλιψη και πώς επηρεάζει τη σχέση σας με τον σύντροφο σας. Είναι σημαντικό που αναγνωρίζειτε τη στήριξη και την υπομονή που σας δείχνει, αλλά είναι επίσης φυσιολογικό να νιώθετε ενοχές γι' αυτό. Δεδομένου ότι η κατάθλιψη επηρεάζει την αντίληψη σας για τον σύντροφο σας, μπορεί να είναι χρήσιμο να συζητήσετε αυτές τις σκέψεις με έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο. Ένας ψυχολόγος θα μπορούσε να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τα συναισθήματά σας, να βρείτε τρόπους να διατηρήσετε τη σχέση σας υγιή και να μάθετε πώς να διαχειρίζεστε τις ενοχές σας. Είναι σημαντικό να είστε ειλ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Η κατάθλιψη έχει σημαντική επίδραση στις προσωπικές μας σχέσεις, ειδικά με τον σύντροφο μας. Όταν ένας από τους δύο αντιμετωπίζει αυτή την διαταραχή, η αντίδραση μπορεί να συμπεριλαμβάνει συναισθηματικές εκρήξεις, απομάκρυνση και την δημιουργία αρνητικών εικόνων για τον άλλον, παρά τις προσπάθειες του συντρόφου να είναι υποστηρικτικός, υπομονετικός και τρυφερός.
    Είναι συχνό το φαινόμενο να νιώθουμε ενοχές για το πώς συμπεριφερόμαστε, ειδικά όταν γνωρίζουμε ότι ο σύντροφός μας κάνει ό,τι μπορεί για να μας στηρίξει. Η δυσκολία στην συναισθηματική σύνδεση συνδέεται συχνά με την εξέλιξη της κατάθλιψης, ιδίως όταν αυτή εμφανίζεται στις αρχές τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Από οτι λέτε εχετε καταθλιψη...εχετε διάγνωση απο ψυχίατρο? Καλο θα ηταν να επισκεφθείτε ενα γιατρό γθα να σας βοηθήσει να δείτε τι σας συμβαίνει. Οσον αφορά οτι ξεσπάτε στον σύντροφο σας αναγνωρίζοντας οτι δεν ειναι "τερας" σημαίνει περισσοτερο οτι δεν οριοθετήστε απεναντι στον αλλο. Ο άλλος δεν ειναι εκει για να ξεσπαμε επάνω του. Ισως αν ξεκινουσατε με εναν ειδικο θα μπορουσατε να πιασετε το "νημα" και να κανετε κατι για τον εαυτο σας.

    Τελιορίδου Βαλασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Προσωποκεντρική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Καλημερα σας.
    Τα συμπτωματα απο οσο καταλαβαινω σας δημιουργουν σημαντικη ενοχληση.
    Επομενως η συναντηση με εναν ειδικο ισως βοηθουσε ωστε να αντιμετωπιστει αυτη η υποκειμενικη αισθηση.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Ζητήσετε βοήθεια από κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας και μην αφήσετε την κατάθλιψη να καταστρέψει τη σχέση σας.

    Λιοτήρη Σοφία

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κατερίνη

  • Καλησπέρα σας. Την διάγνωση για την κατάθλιψη σας την έχει πει κάποιος ψυχίατρος? Καλό είναι εφόσον δυσκολεύεστε τόσο πολύ ψυχολογικά ανεξάρτητα αν έχετε κατάθλιψη ή όχι να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να λάβετε την απαραίτητη υποστήριξη και να βελτιώσετε την ζωή σας.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα,

    Από την περιγραφή σας, έχω την εντύπωση πως θα πρέπει πρώτα να απαντήσετε στο "γιατί κατάθλιψη;"
    Τι σας καταθλίβει;
    Η συντροφικότητα, η σεξουαλικότητα, η ερωτική πράξη, η οικογένεια, η εργασία, ή μήπως κάποια ζητήματα με τον εαυτό σας που τα έχετε αφήσει στην άκρη;
    Επίσης, το ζήτημα της κατάθλιψης ήρθε πρώτη φορά με την παρούσα σχέση σας, ή μήπως κάθε φορά που μπαίνετε σε σχέση βιώνετε κάτι αντίστοιχο;
    Θέλετε πράγματι να απομακρυνθείτε; ή μήπως απλά χρειάζεστε χώρο και χρόνο (λόγω της κατάστασης) και δεν μπορείτε να τα ζητήσετε;

    Αυτά είναι μερικά μόνο ερωτήματα που ενδέχεται να σας δώσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια