• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε σήμερα

Ο άντρας μου με επικρίνει συνεχώς και δεν δείχνει καμία κατανόηση. Τι να κάνω;

Ο άντρας μου με επικρίνει σε μόνιμη βάση. Δεν ακούω τίποτα θετικό. Ούτε καν ένα κομπλιμέντο για την εμφάνιση μου. Ότι κάνω είναι λάθος. Ότι έχω κάνει είναι λάθος. Δε με σκέφτεται σε μικρά καθημερινά πράγματα. Με κατηγορεί πως κακομαθαινω την έξι μηνών κόρη μας επειδή την έχω αγκαλιά και θηλάζω όποτε θέλει. Ενώ το παιδί απλώς φέρεται όπως όλα τα μωρά! Χρησιμοποιεί στο παιδί φράσεις τύπου αν έρθω εκεί, σε ποιον μιλάω εγώ και άλλα τέτοια που εγώ τουλάχιστον τα ακούω απειλητικά. Και μετά από όλα αυτά, κατηγορεί εμένα πως είμαι κακία. Πως θα με τιμωρήσει με τη συμπεριφορά του και πως αυτό μου αξίζει. Έχω προσπαθήσει να του εξηγήσω, να του μιλήσω , με κάθε δυνατό τρόπο όμως δε δείχνει καμία θέληση έστω να καταλάβει ότι με πληγώνει και ότι αυτό έχει αντίκτυπο και στο παιδί. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Μήπως δοκιμάσετε μία θεραπεία ζεύγους μαζί του, για να λύσετε τα προβλήματα που υπάρχουν.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας. Ακούγεται σαν να βρίσκεστε σε μία σχέση όπου δεν υπάρχει χώρος για εσάς, και όπου μοιάζει αδύνατον να βρείτε το δίκιο σας ή να βρείτε μία υποστήριξη για τα συναισθήματα και τις ανάγκες σας. Η συμπεριφορά του συζύγου σας φαίνεται να είναι μονίμως επικριτική, απορριπτική, ακόμα και απειλητική. Παράλληλα μοιάζει να μην "παίρνει από λόγια", να είναι μέσα του πλήρως πεπεισμένος ότι τα πράγματα είναι μόνο όπως τα βλέπει και τα αντιλαμβάνεται εκείνος.

    Ακούγεται μία δύσκολη κατάσταση και καταλαβαίνω την ανάγκη σας να βρεθεί μία σχετικά άμεση λύση σε όλο αυτό. Θα σας παρότρυνα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να σας βοηθή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Από τα όσα περιγράφεις, η κατάσταση που βιώνεις είναι ιδιαίτερα δύσκολη και συναισθηματικά επιβαρυντική. Η συνεχής κριτική, η έλλειψη υποστήριξης, και η απειλητική συμπεριφορά μπορεί να έχουν σημαντικό αρνητικό αντίκτυπο τόσο σε σένα όσο και στο παιδί σας. Από αυτά που περιγράφεις, η συμπεριφορά του συζύγου σου έχει χαρακτηριστικά συναισθηματικής κακοποίησης. Οι συνεχείς επικρίσεις, οι απειλές, και οι υποσχέσεις "τιμωρίας" είναι ανησυχητικά σημάδια. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσεις ότι αυτή η κατάσταση δεν είναι υγιής και μπορεί να βλάπτει την ψυχική σου υγεία, όπως και τη σχέση σου με το παιδί. Τα μωρά είναι εξαιρετικά ευαίσθητα στα... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.