• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 28/07/2024

Είμαι 21 ετών, 81 κιλά, 1,77 ύψος - θα βοηθήσει το γυμναστήριο στην απώλεια βάρους;

χαιρεται, ειμαι 21 ετων αντρας, 81 κιλα και 1,77 υψος. Θα ηθελα να ρωτησω, προκειμενου να χασω κιλα περα απο υγιεινη διατροφη που ακολουθω πιστα, το να ξανα ξεκινησω γυμναστηριο και να κανω διαδρομο θα βοηθουσε;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Η φυσική δραστηριότητα είναι εξαιρετικά σημαντική. Καλό είναι να συμβουλευτείτε έναν ειδικό επαγγελματία για να σας καθοδηγήσει κατάλληλα.

    Τρέζου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα βοηθήσει αρκετά ο συνδυασμός

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Η υγιεινή διατροφή χωρίς άσκηση είναι σαν να προσπαθείτε να χτίσετε ένα σπίτι χωρίς θεμέλια, ενώ η άσκηση χωρίς σωστή διατροφή είναι σαν να χτίζετε το σπίτι χωρίς τα υλικά. Για καλύτερα αποτελέσματα, συνδυάστε την υγιεινή διατροφή με την τακτική άσκηση. Έτσι θα ενισχύσετε τη διαδικασία απώλειας βάρους και θα βελτιώσετε τη συνολική σας ευεξία.

    Μαρία Βουβουνίκου

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κολωνάκι

  • Ναι, φυσικά και θα βοηθούσε. Καλό θα ήταν να κάνετε και μια λιπομέτρηση πριν ξεκινήσετε γυμναστήριο αλλά και ανά τακτά χρονικά διαστήματα ενώ γυμνάζεστε.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Σίγουρα ο συνδυασμός άσκησης και διατροφής είναι ιδανικός για απώλεια σωματικού λίπους και διατήρησης άλιπης μάζας.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Για απώλεια βάρους, η υγιεινή διατροφή που ακολουθείτε θα πρέπει να συνοδεύεται από αρνητικό ενεργειακό ισοζύγιο, που λέγεται και θερμιδικό έλλειμμα. Αυτό σημαίνει πως η πρόσληψη ενέργειας/θερμίδων από τη διατροφή σας θα πρέπει να είναι μικρότερη από τις ενεργειακές δαπάνες του οργανισμού, που είναι η ενεργειακή κατανάλωση ή αλλιώς η ενέργεια ή οι θερμίδες που «καίει» το σώμα.

    Οι πιο αποτελεσματικοί τρόποι απώλειας βάρους, μέσω επίτευξης αρνητικού ενεργειακού ισοζυγίου είναι:
    - Με μείωση της ποσότητας των θερμίδων που προσλαμβάνει κάποιος από τη διατροφή του.
    - Με αύξηση της σωματικής άσκησης.
    - Με συνδυασμό τω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Γεια σου! Είναι πολύ καλό που ενδιαφέρεσαι για την υγεία σου και θέλεις να χάσεις βάρος. Η απάντηση στην ερώτησή σου είναι ένα ηχηρό ναι, τόσο το γυμναστήριο όσο και το τρέξιμο μπορούν να συμβάλουν σημαντικά στην προσπάθειά σου.

    Γιατί το γυμναστήριο και το τρέξιμο είναι καλή ιδέα:
    Καύση θερμίδων: Και οι δύο δραστηριότητες καίνε πολλές θερμίδες, επιταχύνοντας έτσι την απώλεια βάρους.
    Αύξηση του μεταβολισμού: Το γυμναστήριο, ειδικά η προπόνηση με αντιστάσεις, βοηθά στην αύξηση της μυϊκής μάζας. Οι μύες καίνε περισσότερες θερμίδες σε ηρεμία, οπότε έχεις ένα πιο γρήγορο μεταβολισμό όλη μέρα.
    Τόνωση του καρδιαγγειακού συστήματ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Βοηθάει η αερόβια ασκηση

    Φωτεινή Γεωργοπούλου

    Γενικός Γιατρός

    Ναύπλιο

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά και θα βοηθούσε. Με τη γυμναστική θα χάσετε τα κιλά ταχύτερα αλλά και ποιοτικότερα καθώς θα έχετε μικρότερη απώλεια μυϊκής μάζας.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Για την απώλεια του σωματικού σας βάρους είναι σημαντική και μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή αλλά και η κίνηση. Για αυτό ότι και να κάνετε από θέμα της άσκησης θα σας βοηθήσει περαιτέρω στην απώλεια των κιλών.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.