• Diet and nutrition
  • Submitted on 28/07/2024

Είμαι 21 ετών, 81 κιλά, 1,77 ύψος - θα βοηθήσει το γυμναστήριο στην απώλεια βάρους;

χαιρεται, ειμαι 21 ετων αντρας, 81 κιλα και 1,77 υψος. Θα ηθελα να ρωτησω, προκειμενου να χασω κιλα περα απο υγιεινη διατροφη που ακολουθω πιστα, το να ξανα ξεκινησω γυμναστηριο και να κανω διαδρομο θα βοηθουσε;

10 specialists answered

  • Καλησπέρα! Η φυσική δραστηριότητα είναι εξαιρετικά σημαντική. Καλό είναι να συμβουλευτείτε έναν ειδικό επαγγελματία για να σας καθοδηγήσει κατάλληλα.

    Τρέζου Γεωργία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Θα βοηθήσει αρκετά ο συνδυασμός

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Η υγιεινή διατροφή χωρίς άσκηση είναι σαν να προσπαθείτε να χτίσετε ένα σπίτι χωρίς θεμέλια, ενώ η άσκηση χωρίς σωστή διατροφή είναι σαν να χτίζετε το σπίτι χωρίς τα υλικά. Για καλύτερα αποτελέσματα, συνδυάστε την υγιεινή διατροφή με την τακτική άσκηση. Έτσι θα ενισχύσετε τη διαδικασία απώλειας βάρους και θα βελτιώσετε τη συνολική σας ευεξία.

    Μαρία Βουβουνίκου

    Dietitian - Nutritionist

    Kolonaki

  • Ναι, φυσικά και θα βοηθούσε. Καλό θα ήταν να κάνετε και μια λιπομέτρηση πριν ξεκινήσετε γυμναστήριο αλλά και ανά τακτά χρονικά διαστήματα ενώ γυμνάζεστε.

    Καραμπόλα Μαρία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Σίγουρα ο συνδυασμός άσκησης και διατροφής είναι ιδανικός για απώλεια σωματικού λίπους και διατήρησης άλιπης μάζας.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Για απώλεια βάρους, η υγιεινή διατροφή που ακολουθείτε θα πρέπει να συνοδεύεται από αρνητικό ενεργειακό ισοζύγιο, που λέγεται και θερμιδικό έλλειμμα. Αυτό σημαίνει πως η πρόσληψη ενέργειας/θερμίδων από τη διατροφή σας θα πρέπει να είναι μικρότερη από τις ενεργειακές δαπάνες του οργανισμού, που είναι η ενεργειακή κατανάλωση ή αλλιώς η ενέργεια ή οι θερμίδες που «καίει» το σώμα.

    Οι πιο αποτελεσματικοί τρόποι απώλειας βάρους, μέσω επίτευξης αρνητικού ενεργειακού ισοζυγίου είναι:
    - Με μείωση της ποσότητας των θερμίδων που προσλαμβάνει κάποιος από τη διατροφή του.
    - Με αύξηση της σωματικής άσκησης.
    - Με συνδυασμό τω
    ... Read more

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Dietitian - Nutritionist

    Athens

  • Γεια σου! Είναι πολύ καλό που ενδιαφέρεσαι για την υγεία σου και θέλεις να χάσεις βάρος. Η απάντηση στην ερώτησή σου είναι ένα ηχηρό ναι, τόσο το γυμναστήριο όσο και το τρέξιμο μπορούν να συμβάλουν σημαντικά στην προσπάθειά σου.

    Γιατί το γυμναστήριο και το τρέξιμο είναι καλή ιδέα:
    Καύση θερμίδων: Και οι δύο δραστηριότητες καίνε πολλές θερμίδες, επιταχύνοντας έτσι την απώλεια βάρους.
    Αύξηση του μεταβολισμού: Το γυμναστήριο, ειδικά η προπόνηση με αντιστάσεις, βοηθά στην αύξηση της μυϊκής μάζας. Οι μύες καίνε περισσότερες θερμίδες σε ηρεμία, οπότε έχεις ένα πιο γρήγορο μεταβολισμό όλη μέρα.
    Τόνωση του καρδιαγγειακού συστήματ
    ... Read more

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Drama

  • Βοηθάει η αερόβια ασκηση

    Φωτεινή Γεωργοπούλου

    General practitioner (GP)

    Nafplio

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά και θα βοηθούσε. Με τη γυμναστική θα χάσετε τα κιλά ταχύτερα αλλά και ποιοτικότερα καθώς θα έχετε μικρότερη απώλεια μυϊκής μάζας.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Για την απώλεια του σωματικού σας βάρους είναι σημαντική και μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή αλλά και η κίνηση. Για αυτό ότι και να κάνετε από θέμα της άσκησης θα σας βοηθήσει περαιτέρω στην απώλεια των κιλών.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.