• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 20/06/2024

Είναι φυσιολογικές οι παρενέργειες της εσιταλοπράμης 5mg μετά από μια εβδομάδα;

Καλημέρα σας. Εδώ και δύο μήνες ξαφνικά μετά από μια κρίση πανικού ήμουν σε κατάσταση σαν διασηση εκτός τόπου και χρόνου. Έκανα γενικές αίματος, αξονικό και mri εγκεφάλου όλα καθαρά. Μετά από παρότρυνση επισκέφθηκα ψυχίατρο. Αποπροσωποποίηση και από πραγματοποίηση το πόρισμα του. Με κρίσης πανικού και έντονο άγχος και μέτριας μορφής κατάθλιψη. Μου συνταγογράφησε εσκιταλοπραμη 5 mg για μια εβδομάδα και μετά 10 mg. Ταυτόχρονα κάνω και ψυχοθεραπεία. Έχει μια εβδομάδα που πίνω το χάπι και έκανα είδη μια συνεδρία ψυχοθεραπείας. Από την μέρα που άρχισα το χάπι νιώθω πολύ χειρότερα από ότι πριν το αρχίσω. Είναι φυσιολογικές παρενέργειες από το χάπι μέχρι να το συνηθίσει ο οργανισμός μου ή με έβλαψε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, θα σας συνέστηνα να συζητήσετε εκτενώς αυτές σας τις ανησυχίες με τους θεράποντες που ήδη σας παρακολουθούν, εννοώντας τους ψυχίατρο και ψυχοθεραπευτή. Θα έπρεπε να έχετε μια σχέση αρκετής εμπιστοσύνης μαζί τους, ώστε να μπορείτε να τους απευθυνθείτε γι' αυτές σας τις ανησυχίες. Αν αυτό δεν συμβαίνει, πρέπει να δείτε σε τι οφείλεται, γιατί, δηλαδή, δεν αισθάνεστε ότι μπορείτε να απευθυνθείτε σ' εκείνους για βοήθεια και αποσαφήνιση του τι σας συμβαίνει με την έναρξη της αγωγής σας. Ισχύει το ότι κάποιες αγωγές μπορεί να δημιουργήσουν παρενέργειες, αλλά, ο καταλληλότερος να σας δώσει απαντήσεις είναι ο θεράπων ιατρός σας.... Διάβασε περισσότερα

    Σοφία Χατζηδημητρίου & Αλέξανδρος Χριστοδουλόπουλος

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος ψυχικής υγείας

    Κηφισιά

  • Είναι φυσιολογικό να αυξάνεται το άγχος κατά τις πρώτες περίπου δυο εβδομάδες από τη λήψη της αγωγής μέχρι να δράσει η ουσία.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Είναι σύνηθες να νιώθετε χειρότερα τις πρώτες εβδομάδες λήψης της εσιταλοπράμης, καθώς το σώμα σας προσαρμόζεται στο φάρμακο. Αυτές οι παρενέργειες συνήθως υποχωρούν μετά από λίγες εβδομάδες. Συνεχίστε την ψυχοθεραπεία και ενημερώστε τον ψυχίατρό σας για τα συμπτώματά σας. Αν οι παρενέργειες είναι πολύ έντονες ή ανησυχητικές, συμβουλευτείτε άμεσα τον ψυχίατρό σας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να το συνηθίσετε, κάποιες φορές συνδυάζεται το εν λόγω φάρμακο, τις πρώτες ημέρες με αγχολυτικό, για να μην υπάρχπυν πολλές ανεπιθύμητες ενέργειες.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημέρα,
    Η διάγνωση των κρίσεων πανικού, του έντονου άγχους, και της μέτριας κατάθλιψης είναι σημαντική για την κατανόηση της συνολικής ψυχολογικής σας κατάστασης.
    Η επιδείνωση των συμπτωμάτων σας με την έναρξη της φαρμακευτικής αγωγής μπορεί να είναι προσωρινή και να συνδέεται με την προσαρμογή του οργανισμού στο νέο φάρμακο.
    Εάν όμως τα συμπτώματα επιμείνουν ή επιδεινωθούν, είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε άμεσα με τον ψυχίατρό σας για να αξιολογηθεί η κατάσταση και να τροποποιηθεί αν χρειαστεί η θεραπευτική σας αγωγή.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.