• Panic attacks
  • Submitted on 20/06/2024

Είναι φυσιολογικές οι παρενέργειες της εσιταλοπράμης 5mg μετά από μια εβδομάδα;

Καλημέρα σας. Εδώ και δύο μήνες ξαφνικά μετά από μια κρίση πανικού ήμουν σε κατάσταση σαν διασηση εκτός τόπου και χρόνου. Έκανα γενικές αίματος, αξονικό και mri εγκεφάλου όλα καθαρά. Μετά από παρότρυνση επισκέφθηκα ψυχίατρο. Αποπροσωποποίηση και από πραγματοποίηση το πόρισμα του. Με κρίσης πανικού και έντονο άγχος και μέτριας μορφής κατάθλιψη. Μου συνταγογράφησε εσκιταλοπραμη 5 mg για μια εβδομάδα και μετά 10 mg. Ταυτόχρονα κάνω και ψυχοθεραπεία. Έχει μια εβδομάδα που πίνω το χάπι και έκανα είδη μια συνεδρία ψυχοθεραπείας. Από την μέρα που άρχισα το χάπι νιώθω πολύ χειρότερα από ότι πριν το αρχίσω. Είναι φυσιολογικές παρενέργειες από το χάπι μέχρι να το συνηθίσει ο οργανισμός μου ή με έβλαψε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

5 specialists answered

  • Καλησπέρα σας, θα σας συνέστηνα να συζητήσετε εκτενώς αυτές σας τις ανησυχίες με τους θεράποντες που ήδη σας παρακολουθούν, εννοώντας τους ψυχίατρο και ψυχοθεραπευτή. Θα έπρεπε να έχετε μια σχέση αρκετής εμπιστοσύνης μαζί τους, ώστε να μπορείτε να τους απευθυνθείτε γι' αυτές σας τις ανησυχίες. Αν αυτό δεν συμβαίνει, πρέπει να δείτε σε τι οφείλεται, γιατί, δηλαδή, δεν αισθάνεστε ότι μπορείτε να απευθυνθείτε σ' εκείνους για βοήθεια και αποσαφήνιση του τι σας συμβαίνει με την έναρξη της αγωγής σας. Ισχύει το ότι κάποιες αγωγές μπορεί να δημιουργήσουν παρενέργειες, αλλά, ο καταλληλότερος να σας δώσει απαντήσεις είναι ο θεράπων ιατρός σας.... Read more

    Σοφία Χατζηδημητρίου & Αλέξανδρος Χριστοδουλόπουλος

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος ψυχικής υγείας

    Kifisia

  • Είναι φυσιολογικό να αυξάνεται το άγχος κατά τις πρώτες περίπου δυο εβδομάδες από τη λήψη της αγωγής μέχρι να δράσει η ουσία.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας. Είναι σύνηθες να νιώθετε χειρότερα τις πρώτες εβδομάδες λήψης της εσιταλοπράμης, καθώς το σώμα σας προσαρμόζεται στο φάρμακο. Αυτές οι παρενέργειες συνήθως υποχωρούν μετά από λίγες εβδομάδες. Συνεχίστε την ψυχοθεραπεία και ενημερώστε τον ψυχίατρό σας για τα συμπτώματά σας. Αν οι παρενέργειες είναι πολύ έντονες ή ανησυχητικές, συμβουλευτείτε άμεσα τον ψυχίατρό σας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Nea Smirni

  • Θα πρέπει να το συνηθίσετε, κάποιες φορές συνδυάζεται το εν λόγω φάρμακο, τις πρώτες ημέρες με αγχολυτικό, για να μην υπάρχπυν πολλές ανεπιθύμητες ενέργειες.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλημέρα,
    Η διάγνωση των κρίσεων πανικού, του έντονου άγχους, και της μέτριας κατάθλιψης είναι σημαντική για την κατανόηση της συνολικής ψυχολογικής σας κατάστασης.
    Η επιδείνωση των συμπτωμάτων σας με την έναρξη της φαρμακευτικής αγωγής μπορεί να είναι προσωρινή και να συνδέεται με την προσαρμογή του οργανισμού στο νέο φάρμακο.
    Εάν όμως τα συμπτώματα επιμείνουν ή επιδεινωθούν, είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε άμεσα με τον ψυχίατρό σας για να αξιολογηθεί η κατάσταση και να τροποποιηθεί αν χρειαστεί η θεραπευτική σας αγωγή.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.