Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 30/09/2024

Αισθάνομαι πως είμαι η μόνη που προσπαθεί για τη σχέση και αγχώνομαι για τα λεφτά.

Γεια σας. Έχω σχέση ένα χρόνο και αισθάνομαι πως είμαι εντέλει η μόνη που προσπαθεί για τη σχέση. Συμβιβάζομαι συνέχεια και ακολουθώ το πρόγραμμα και τα θέλω του φίλου μου. Οι δικές μου ανάγκες δεν ακούγονται, δεν τις εξέφραζα και πολύ αλλά και όταν το κάνω περνάει πάλι το δικό του. Επίσης αγχώνομαι πολύ με τα λεφτά. Εγώ έχω κάποιες οικονομικές δυσκολίες τελευταία και πιεζομαι αρκετά. Δεν του το έχω πει γιατί δεν θέλω να νομίζει ότι το παίζω καημένη και περιμένω από εκείνον να τα πληρώνει όλα. Μέχρι στιγμής δεν έδειχνε να έχει κάποιο θέμα με το οικονομικό. Αλλά αν μου προτείνει να βγούμε δεν θέλω να το πω και να το κάνω θεμα . Και να μου πει ότι θα πληρώσει εκείνος για να πάω. Οπότε αρκετές φορές έχει τύχει να βγω κ να βγω εκτός προϋπολογισμού για να το παίξω κουλ. Δεν ξέρω πως να χειριστώ αυτά τα θέματα

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Από αυτά που περιγράφετε, φαίνεται πως βρίσκεστε σε μια δύσκολη κατάσταση, όπου οι ανάγκες και οι επιθυμίες σας δεν εκπροσωπούνται επαρκώς στη σχέση σας. Είναι φυσικό να θέλετε να συμβάλλετε στη σχέση, αλλά είναι επίσης σημαντικό να διατηρείτε την αυτοεκτίμηση σας και να φροντίζετε τις δικές σας ανάγκες. Η αίσθηση ότι είστε η μόνη που προσπαθεί για τη σχέση μπορεί να είναι εξαιρετικά απογοητευτική. Η έκφραση των αναγκών σας είναι κρίσιμη, αλλά καταλαβαίνω ότι αυτό μπορεί να είναι δύσκολο, ειδικά αν νιώθετε ότι δεν σας ακούει ή ότι τα θέλω σας δεν γίνονται σεβαστά. Μπορεί να σας βοηθήσει να βρείτε μια ήρεμη στιγμή για να μιλήσετε μα... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Γεια σας! Απ ότι φαίνεται έχει εντοπίσει και κυρίως συνειδητοποιήσει ότι κάτι δεν πάει καλά τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά. Καλό είναι την ανακάλυψη της δικής σας αυτογνωσίας να την ξεκινήσετε ειδάλλως τα πράγματα θα συνεχίζουν να ζορίζουν, όπως ήδη ζορίζουν έξω και τριγύρω. Το μόνο σίγουρο είναι πως οι αναστολές και οι συνεχείς συμβιβασμοί σε μη επιθυμητά πράγματα, οδηγούν σε λανθασμένη πορεία που συνήθως έχει συνέπειες και στο φυσικό σώμα. Στη διάθεσή σας σχετικά με τη διαδρομή της αυτογνωσίας. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Φαίνεται πως νιώθετε πίεση και ανισορροπία στη σχέση σας αυτήν τη στιγμή, και αυτά τα συναισθήματα είναι απολύτως φυσιολογικά. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε πως σε μια υγιή σχέση οι ανάγκες και των δύο ατόμων θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη και να εκφράζονται με ειλικρίνεια! Είναι κατανοητό ότι μπορεί να αισθάνεστε ανασφάλεια στο να εκφράσετε τα συναισθήματά σας ή τις δυσκολίες σας, όπως τα οικονομικά, φοβούμενη πώς μπορεί να αντιδράσει ο σύντροφός σας. Η αυτογνωσία σας, ότι συμβιβάζεστε και πως οι ανάγκες σας δεν ικανοποιούνται, είναι ένα πρώτο σημαντικό βήμα. Τώρα, θα μπορούσαμε να εστιάσουμε στο πώς θα μπορούσατε να εκφράζετε αυτές τις α... Διάβασε περισσότερα

    Γατίδου Μαρία, Τσικάκη Αναστασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Θεσσαλονίκη

  • Η δημιουργία μιας ουσιαστικής σχέσης, στην οποία ακούγονται και γίνονται σεβαστές οι ανάγκες και των δυο συντρόφων, είναι από τις μεγαλύτερες προκλήσεις που καλείται να αντιμετωπίσει ένας άνθρωπος στην πορεία της ζωής του. Προϋποθέτει το να μπορούμε να εκφράσουμε εμείς οι ίδιοι τις ανάγκες μας και να τις σεβαστούμε. Να μπορούμε να κατανοήσουμε τί είναι αυτό που χρειαζόμαστε και οι δυο και πώς θα μπορούσαμε να καλύψουμε τις ανάγκες του άλλου σεβόμενοι τα προσωπικά μας όρια και ανάγκες. Με αλλα λόγια, μια υγιής σχέση είναι μια ισορροπία ανάμεσα στο εγώ, το εσύ και το εμείς με ισότιμους όρους. Η δυσκολία να επικοινωνήσετε τις ανησυχίες σας όσων ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαγκίνη Μέμα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα ! Είναι σημαντικό να μιλήσεις ανοιχτά στον σύντροφό σου για όλα αυτά που σε απασχολούν. Χρησιμοποίησε "εγώ" μηνύματα για να εκφράσεις τα συναισθήματά σου χωρίς να τον κατηγορήσεις. Π.χ. "Αισθάνομαι πως τελευταία οι ανάγκες μου δεν λαμβάνονται υπόψη. Θα ήθελα να βρούμε έναν τρόπο να τις ισορροπήσουμε και οι δυο." Επίσης οταν νιώθεις έτοιμη, μπορείς να του εξηγήσεις την οικονομική σου κατάσταση. Είναι σημαντικό να είσαι ειλικρινής και να του πεις πως νιώθεις σχετικά με αυτό.

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Καλό είναι να του πείτε αυτό που συμβσίνει και να μη χρεώνεστε, αν υπάρχουν κι άλλα θέματα, μία θεραπεία ζεύγους θα μπορούσε να βοηθήσει να τα ξεπεράσετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το πρόβλημα εδώ φαίνεται να είναι η επικοινωνία με τον σύντροφό σας. Για παράδειγμα λέτε ότι σπάνια εκφράζετε τις ανάγκες σας και ακόμα και τότε δεν επιμένετε - αν κατάλαβα σωστά. Οπότε είναι πιθανό ο άλλος να μην αντιλαμβάνεται πόσο πραγματικά χρειάζεστε κάτι και να προσπαθεί να γίνει το δικό του (κακώς) εφόσον θεωρεί ότι εσείς δεν έχετε πρόβλημα. Ίσως, δηλαδή, να μην εκτιμάει σωστά την ανάγκη και το παράπονό σας.
    Όσον αφορά στο οικονομικό που λέτε: είναι, και πάλι, πρόβλημα επικοινωνίας, αφού εσείς δεν έχετε την άνεση να πείτε στον άνθρωπό σας τι σκέφτεστε φοβούμενη ότι θα παρεξηγηθείτε. Είστε μαζί έναν χρόνο, λογικά σας ξέρει αρκετά ώσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Το βασικότερο όλων εινσι να είστε ο εαυτός σας. Να ακούτε τις ανάγκες σας, και να μπορείτε να εκφράζετε στο σύντροφο σας τις ανησυχίες σας. Διαφορετικά δεν έχει βάσεις η σχέση . Θα ήταν χρήσιμη για σας να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να γνωρίσετε καλύτερα τον εαυτό σας.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Γεια σας,
    Μετά από ένα χρόνο σχέσης, όπως αναφέρεται, αισθάνεστε ότι εσείς προσπαθείτε πιο πολύ και αυτό οδηγεί σε συναισθήματα απογοήτευσης και μοναξιάς, καθώς οι δικές σας ανάγκες μένουν στο περιθώριο.
    Επιπλέον, οι οικονομικές δυσκολίες που αντιμετωπίζετε προσθέτουν επιπλέον πίεση σε αυτό που νιώθετε, κάνοντάς σας να αποφύγετε συζητήσεις γύρω από τα οικονομικά, φοβούμενη ότι θα θεωρηθείτε καημένη.
    Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι η επικοινωνία είναι σημαντική, καθώς οι ανάγκες σας πρέπει να εκφράζονται για να υπάρξει ισορροπία στη σχέση.
    Θα σας συμβούλευα να βρείτε έναν τρόπο, εάν δεν μπορείτε μόνη σας με την βοήθεια ψυχολ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η αυτοθυσία είναι ο πιο γρήγορος δρόμος προς την δυστυχία. Προσπάθησε να μιλήσεις ανοιχτά με το αγόρι σου και να θέσεις τα όριά σου.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.