• Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 26/06/2024

Πώς να διαχειριστώ τους τσακωμούς με τον άντρα μου και να αποφύγω το διαζύγιο;

Καλησπέρα εδώ κ ένα μήνα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον άντρα μου μια κατάσταση με τσακωμούς γκρίνιες μέχρι σε σημείο που πλέον λέμε να χωρίσουμε εχουμε βεβαια κ ενα παιδακι 3 χρονων ...εγώ προσωπικά δεν μπορώ να διαχειριστω την ολη κατασταση γιατι δεν θέλω να χωρίσω από την απέναντι πλευρά βέβαια θεωρείται οριστικό

8 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται ότι βρίσκεστε μπροστά σε μια κατάσταση που μοιάζει αδιέξοδη για εσάς. Συμβαίνει πολλές φορές στην ζωή μας να το αντιμετωπίζουμε αυτό και να νιώθουμε ότι χρειαζόμαστε μια καθοδήγηση, επιβεβαίωση, κατανόηση των σκέψεων και των συναισθημάτων μας. Σας πρτείνω να βάλετε αυτήν την περίοδο σε προτεραιότητα την επικοινωνία μεταξύ σας και να ζητήσετες βοήθεια ως προς την βελτίωση της.

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Καλησπέρα.
    Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση, ειδικά όταν υπάρχουν τσακωμοί και γκρίνιες που οδηγούν σε σκέψεις για χωρισμό, και ειδικά όταν υπάρχει και ένα μικρό παιδί στη μέση.
    Το πρώτο βήμα είναι να προσπαθήσετε να κατανοήσετε τις αιτίες των συγκρούσεων με τον άντρα σας. Μήπως υπάρχει κάποια έλλειψη επικοινωνίας ή μήπως έχετε διαφορετικές προσδοκίες; Είναι σημαντικό να εντοπίσετε τα βαθύτερα προβλήματα ώστε να μπορέσετε να τα αντιμετωπίσετε πιο αποτελεσματικά.
    Η θεραπεία ζεύγους μπορεί να είναι εξαιρετικά χρήσιμη σε τέτοιες περιπτώσεις. Ένας επαγγελματίας θεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει να εκφράσετε τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,

    Κατανοώ ότι περνάτε μια πολύ δύσκολη περίοδο και είναι φυσικό να αισθάνεστε άγχος και πίεση. Οι σχέσεις είναι περίπλοκες και όταν υπάρχουν παιδιά, τα συναισθήματα και οι αποφάσεις γίνονται ακόμα πιο δύσκολες. Ακολουθούν μερικές σκέψεις και προτάσεις που ίσως να σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε την κατάσταση:

    1. Είναι σημαντικό να προσπαθήσετε να μιλήσετε ανοιχτά με τον σύζυγό σας για τα συναισθήματά σας και τις ανησυχίες σας. Προσπαθήστε να βρείτε έναν τρόπο να επικοινωνήσετε χωρίς να κατηγορείτε ο ένας τον άλλον. Αν χρειάζεται, μπορείτε να ορίσετε κάποιους βασικούς κανόνες για τη συζήτηση, όπως να μιλάτε ο ένα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Θα ήταν βοηθητικό να επισκεφθείτε έναν Σύμβουλο ζεύγους. Ωστόσο, επειδή από την πλευρά του συζύγου σας είναι οριστική η απόφαση, θα ήταν πολύ βοηθητικό να επισκεφθείτε εσείς κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να μπορέσετε να διαχειριστείτε την όλη κατάσταση.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Γειά σας,
    Λυπάμαι για αυτή τη δύσκολη κατάσταση που περιγράφετε. Οι τσακωμοί και οι συνεχείς διαμάχες μπορεί να είναι πολύ αγχωτικοί, ιδιαίτερα όταν υπάρχει ένα μικρό παιδί στην οικογένεια.
    Ενδεχομένως να βρείτε βοηθητικό το να προσπαθήσετε να μιλήσετε ανοιχτά με τον σύζυγό σας για το τι σας προβληματίζει, να μοιραστείτε τα συναισθήματά σας με τον ίδιο και να του δώσετε ασφαλώς την ίδια δυνατότητα. Έτσι, θα καλλιεργηθεί ένα αίσθημα σύνδεσης και αμοιβαίου σεβασμού. Η συμβουλευτική ζεύγους, αλλά και η ατομική ψυχοθεραπεία για το πως μπορείτε να διαχειριστείτε την κατάσταση, ίσως βοηθήσουν επίσης.
    Θυμηθείτε στο μεσοδιάστημα, να φρο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα,
    Αντιμετωπίζετε μια πολύ δύσκολη κατάσταση εδώ και έναν μήνα, όπου οι καθημερινοί τσακωμοί και οι γκρίνιες έχουν κλιμακωθεί σε σημείο που η σκέψη του χωρισμού έχει γίνει πραγματικότητα.
    Είναι απολύτως φυσικό να αισθάνεστε αντιμέτωπη με έντονα συναισθήματα και να είναι δύσκολο να διαχειριστείτε την όλη κατάσταση, ειδικά με ένα παιδάκι τριών χρονών. Η επιθυμία σας να αποφύγετε τον χωρισμό είναι κατανοητή, καθώς κανείς δεν θέλει να βλέπει την οικογένειά του να διαλύεται.
    Ωστόσο, ο σύζυγός σας φαίνεται να θεωρεί τον χωρισμό σίγουρο.
    Θα σας συμβούλευα να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια, όπως ατομική θεραπεία ή θεραπεία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Το καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείτε ειδικό στη θεραπεία ζεύγους. Εάν, ωστόσο, ο σύζυγος δεν θέλει με κανέναν τρόπο να το προσπαθήσει τότε θα σας σύστηνα ατομική συμβουλευτική για διαχείριση της κατάστασης.
    Όσον αφορά το παιδάκι σας, έχετε υπόψιν ότι το σημαντικό για τα παιδιά είναι να έχουν δύο γονείς καλά και χαρούμενους, όχι υποχρεωτικά μαζί. Εάν είστε εσείς καλά θα είναι κι αυτό καλά!

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • ίσως θα ήταν καλό να κάνετε μία θεραπεία ζεύγους με τον άντρα σας για να λύσετε τα όποια προβλήματα υπάρχουν.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.