Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Couple counseling
  • Submitted on 30/09/2024

Αισθάνομαι πως είμαι η μόνη που προσπαθεί για τη σχέση και αγχώνομαι για τα λεφτά.

Γεια σας. Έχω σχέση ένα χρόνο και αισθάνομαι πως είμαι εντέλει η μόνη που προσπαθεί για τη σχέση. Συμβιβάζομαι συνέχεια και ακολουθώ το πρόγραμμα και τα θέλω του φίλου μου. Οι δικές μου ανάγκες δεν ακούγονται, δεν τις εξέφραζα και πολύ αλλά και όταν το κάνω περνάει πάλι το δικό του. Επίσης αγχώνομαι πολύ με τα λεφτά. Εγώ έχω κάποιες οικονομικές δυσκολίες τελευταία και πιεζομαι αρκετά. Δεν του το έχω πει γιατί δεν θέλω να νομίζει ότι το παίζω καημένη και περιμένω από εκείνον να τα πληρώνει όλα. Μέχρι στιγμής δεν έδειχνε να έχει κάποιο θέμα με το οικονομικό. Αλλά αν μου προτείνει να βγούμε δεν θέλω να το πω και να το κάνω θεμα . Και να μου πει ότι θα πληρώσει εκείνος για να πάω. Οπότε αρκετές φορές έχει τύχει να βγω κ να βγω εκτός προϋπολογισμού για να το παίξω κουλ. Δεν ξέρω πως να χειριστώ αυτά τα θέματα

10 specialists answered

  • Καλησπέρα. Από αυτά που περιγράφετε, φαίνεται πως βρίσκεστε σε μια δύσκολη κατάσταση, όπου οι ανάγκες και οι επιθυμίες σας δεν εκπροσωπούνται επαρκώς στη σχέση σας. Είναι φυσικό να θέλετε να συμβάλλετε στη σχέση, αλλά είναι επίσης σημαντικό να διατηρείτε την αυτοεκτίμηση σας και να φροντίζετε τις δικές σας ανάγκες. Η αίσθηση ότι είστε η μόνη που προσπαθεί για τη σχέση μπορεί να είναι εξαιρετικά απογοητευτική. Η έκφραση των αναγκών σας είναι κρίσιμη, αλλά καταλαβαίνω ότι αυτό μπορεί να είναι δύσκολο, ειδικά αν νιώθετε ότι δεν σας ακούει ή ότι τα θέλω σας δεν γίνονται σεβαστά. Μπορεί να σας βοηθήσει να βρείτε μια ήρεμη στιγμή για να μιλήσετε μα... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Γεια σας! Απ ότι φαίνεται έχει εντοπίσει και κυρίως συνειδητοποιήσει ότι κάτι δεν πάει καλά τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά. Καλό είναι την ανακάλυψη της δικής σας αυτογνωσίας να την ξεκινήσετε ειδάλλως τα πράγματα θα συνεχίζουν να ζορίζουν, όπως ήδη ζορίζουν έξω και τριγύρω. Το μόνο σίγουρο είναι πως οι αναστολές και οι συνεχείς συμβιβασμοί σε μη επιθυμητά πράγματα, οδηγούν σε λανθασμένη πορεία που συνήθως έχει συνέπειες και στο φυσικό σώμα. Στη διάθεσή σας σχετικά με τη διαδρομή της αυτογνωσίας. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Φαίνεται πως νιώθετε πίεση και ανισορροπία στη σχέση σας αυτήν τη στιγμή, και αυτά τα συναισθήματα είναι απολύτως φυσιολογικά. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε πως σε μια υγιή σχέση οι ανάγκες και των δύο ατόμων θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη και να εκφράζονται με ειλικρίνεια! Είναι κατανοητό ότι μπορεί να αισθάνεστε ανασφάλεια στο να εκφράσετε τα συναισθήματά σας ή τις δυσκολίες σας, όπως τα οικονομικά, φοβούμενη πώς μπορεί να αντιδράσει ο σύντροφός σας. Η αυτογνωσία σας, ότι συμβιβάζεστε και πως οι ανάγκες σας δεν ικανοποιούνται, είναι ένα πρώτο σημαντικό βήμα. Τώρα, θα μπορούσαμε να εστιάσουμε στο πώς θα μπορούσατε να εκφράζετε αυτές τις α... Read more

    Γατίδου Μαρία, Τσικάκη Αναστασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Thessaloniki

  • Η δημιουργία μιας ουσιαστικής σχέσης, στην οποία ακούγονται και γίνονται σεβαστές οι ανάγκες και των δυο συντρόφων, είναι από τις μεγαλύτερες προκλήσεις που καλείται να αντιμετωπίσει ένας άνθρωπος στην πορεία της ζωής του. Προϋποθέτει το να μπορούμε να εκφράσουμε εμείς οι ίδιοι τις ανάγκες μας και να τις σεβαστούμε. Να μπορούμε να κατανοήσουμε τί είναι αυτό που χρειαζόμαστε και οι δυο και πώς θα μπορούσαμε να καλύψουμε τις ανάγκες του άλλου σεβόμενοι τα προσωπικά μας όρια και ανάγκες. Με αλλα λόγια, μια υγιής σχέση είναι μια ισορροπία ανάμεσα στο εγώ, το εσύ και το εμείς με ισότιμους όρους. Η δυσκολία να επικοινωνήσετε τις ανησυχίες σας όσων ... Read more

    Γιαγκίνη Μέμα

    Ψυχολόγος

    Nea Filadelfia

  • Καλησπέρα ! Είναι σημαντικό να μιλήσεις ανοιχτά στον σύντροφό σου για όλα αυτά που σε απασχολούν. Χρησιμοποίησε "εγώ" μηνύματα για να εκφράσεις τα συναισθήματά σου χωρίς να τον κατηγορήσεις. Π.χ. "Αισθάνομαι πως τελευταία οι ανάγκες μου δεν λαμβάνονται υπόψη. Θα ήθελα να βρούμε έναν τρόπο να τις ισορροπήσουμε και οι δυο." Επίσης οταν νιώθεις έτοιμη, μπορείς να του εξηγήσεις την οικονομική σου κατάσταση. Είναι σημαντικό να είσαι ειλικρινής και να του πεις πως νιώθεις σχετικά με αυτό.

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Koukaki

  • Καλό είναι να του πείτε αυτό που συμβσίνει και να μη χρεώνεστε, αν υπάρχουν κι άλλα θέματα, μία θεραπεία ζεύγους θα μπορούσε να βοηθήσει να τα ξεπεράσετε.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Το πρόβλημα εδώ φαίνεται να είναι η επικοινωνία με τον σύντροφό σας. Για παράδειγμα λέτε ότι σπάνια εκφράζετε τις ανάγκες σας και ακόμα και τότε δεν επιμένετε - αν κατάλαβα σωστά. Οπότε είναι πιθανό ο άλλος να μην αντιλαμβάνεται πόσο πραγματικά χρειάζεστε κάτι και να προσπαθεί να γίνει το δικό του (κακώς) εφόσον θεωρεί ότι εσείς δεν έχετε πρόβλημα. Ίσως, δηλαδή, να μην εκτιμάει σωστά την ανάγκη και το παράπονό σας.
    Όσον αφορά στο οικονομικό που λέτε: είναι, και πάλι, πρόβλημα επικοινωνίας, αφού εσείς δεν έχετε την άνεση να πείτε στον άνθρωπό σας τι σκέφτεστε φοβούμενη ότι θα παρεξηγηθείτε. Είστε μαζί έναν χρόνο, λογικά σας ξέρει αρκετά ώσ
    ... Read more

    Ζήκα Αιμιλία

    Psychiatrist

    Glyfada

  • Το βασικότερο όλων εινσι να είστε ο εαυτός σας. Να ακούτε τις ανάγκες σας, και να μπορείτε να εκφράζετε στο σύντροφο σας τις ανησυχίες σας. Διαφορετικά δεν έχει βάσεις η σχέση . Θα ήταν χρήσιμη για σας να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να γνωρίσετε καλύτερα τον εαυτό σας.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Anoixi

  • Γεια σας,
    Μετά από ένα χρόνο σχέσης, όπως αναφέρεται, αισθάνεστε ότι εσείς προσπαθείτε πιο πολύ και αυτό οδηγεί σε συναισθήματα απογοήτευσης και μοναξιάς, καθώς οι δικές σας ανάγκες μένουν στο περιθώριο.
    Επιπλέον, οι οικονομικές δυσκολίες που αντιμετωπίζετε προσθέτουν επιπλέον πίεση σε αυτό που νιώθετε, κάνοντάς σας να αποφύγετε συζητήσεις γύρω από τα οικονομικά, φοβούμενη ότι θα θεωρηθείτε καημένη.
    Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι η επικοινωνία είναι σημαντική, καθώς οι ανάγκες σας πρέπει να εκφράζονται για να υπάρξει ισορροπία στη σχέση.
    Θα σας συμβούλευα να βρείτε έναν τρόπο, εάν δεν μπορείτε μόνη σας με την βοήθεια ψυχολ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Η αυτοθυσία είναι ο πιο γρήγορος δρόμος προς την δυστυχία. Προσπάθησε να μιλήσεις ανοιχτά με το αγόρι σου και να θέσεις τα όριά σου.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.