• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 17/07/2024

Κρίση πανικού πριν τον ύπνο που επηρεάζει την όρεξη και την ηρεμία μου - λύσεις;

Όταν φτάνει η ώρα να κοιμηθώ με πιάνει κρίση πανικού κ δεν μπορώ να ηρεμήσω.. επηρεάζει κ την όρεξη μου στο φαγητό όλο αυτό.. ώρες ώρες με πιάνει κρίση κ νομίζω πως θα χάσω τα λογικά μου.. κυρίως οταν έρχεται η ώρα του ύπνου.. υπάρχει κάποια λύση?? Έχω φοβηθεί πραγματικά

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολα είναι αυτά τα συναισθήματα. Οι κρίσεις πανικού είναι τρομακτικές, αλλά είναι αντιμετωπίσιμες. Μια καλή αρχή είναι να αναπτύξετε τεχνικές χαλάρωσης, όπως η βαθιά αναπνοή πριν τον ύπνο. Η διατήρηση ενός σταθερού ωραρίου ύπνου και η αποφυγή καφεΐνης μπορεί επίσης να βοηθήσει. Είναι σημαντικό να μιλήσετε με έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας για περαιτέρω υποστήριξη και καθοδήγηση.

    Μπούκας Δημήτριος

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Υπάρχει κάτι έντονο και στρεσογονο που σας συμβαινει;

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλησπέρα σας. Έχετε φοβηθεί πραγματικά. Ο νους σας μοιάζει για κάποιο λόγο να έχει συσχετίσει την ώρα του ύπνου με μία κατάσταση άγχους και πανικού, η οποία ενίοτε σας κάνει να νιώθετε ότι χάνετε το μυαλό σας. Ακούγεται πράγματι τρομακτικό και δυσάρεστο.

    Εκτιμώ πως μία ψυχοθεραπευτική διαδικασία θα σας έδινε την ευκαιρία να έρθετε σε πληρέστερη επαφή με τον εαυτό και τα συναισθήματά σας, να εντοπίσετε πιθανές αιτίες που πυροδοτούν το άγχος σας και να διερευνήσετε λύσεις που σας ταιριάζουν. Απενθυνθείτε σε ψυχολόγο για να καταθέσετε τις σκέψεις σας και να λάβετε την ανακούφιση που νιώθω να χρειάζεστε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Θα σας προέτρεπα να ζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Ο ψυχολόγος θα σας υποστηρίξει να αναζητήσετε τις ασυνείδητες διεργασίες που συμβαίνουν μέσα σας, και σας δημιουργούν δυσφορία, ώστε να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά τις φοβίες σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα, οι κρίσεις πανικού είναι ένα συχνό και κοινό ζήτημα και δη την ώρα του ύπνου, όπου ο οργανισμός χαλαρώνει και κατακλύζεται με σκέψεις και ανησυχίες. Έχετε στο μυαλό σας οτι το άγχος και μάλιστα με την μορφή του πανικού εκδηλώνεται ως ένα σύμπτωμα για να μας δείξει οτι κάτι άλλο μας απασχολεί έντονα. Χρειάζεται να αναλογιστείτε τι άλλο συμβαίνει αυτή την περίοδο στη ζωή σας που σας αναστατώνει και γιατί συγκεκριμένα την ώρα του ύπνου; Τι είναι αυτό που σας εμποδίσει να χαλαρώσετε; Επίσης χρειάζεται να διερευνηθούν και οι συνθήκες διαβίωσης. Μένετε μόνη; Μετακομίσατε πρόσφατα; Υπήρξε κάποια απώλεια; Είναι ένα αρκετά μεγάλο ζήτημα που... Διάβασε περισσότερα

    Ζουριδάκη Βασιλική

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Κατανοώ πόσο δύσκολο και τρομακτικό μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε κρίσεις πανικού, ειδικά όταν αυτές επηρεάζουν τον ύπνο σας και τη γενικότερη ποιότητα ζωής σας. Υπάρχουν μερικές στρατηγικές και βήματα που μπορείτε να ακολουθήσετε για να διαχειριστείτε τις κρίσεις πανικού και να βελτιώσετε την κατάσταση σας. Επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο. Ο ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τις κρίσεις πανικού και να αναπτύξετε στρατηγικές για την αντιμετώπισή τους. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία (CBT) είναι πολύ αποτελεσματική για τη διαχείριση των κρίσεων πανικού. Η αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού απαιτεί χρόνο και υπομονή, αλλά με τη σωσ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον η κατάσταση επιμενει και σας δημιουργεί δυσφορία, θα πρέπει να αναζητήσετε την βοήθεια ενός ειδικού ώστε να αντιμετωπίσετε μαζί όλα αυτά τα συμπτώματα.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Είναι πολύ σημαντικό να αναγνωρίζεις τα συμπτώματα και να αναζητήσεις βοήθεια. Οι κρίσεις πανικού και το άγχος μπορούν να είναι τρομακτικά, αλλά υπάρχουν τρόποι να τα αντιμετωπίσεις. Εδώ είναι μερικές συμβουλές που μπορεί να σε βοηθήσουν:

    Αναζήτησε επαγγελματική βοήθεια: Ένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος μπορεί να σε βοηθήσει να διαχειριστείς το άγχος και τις κρίσεις πανικού. Μπορεί να προτείνουν θεραπείες όπως η γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία (CBT), η οποία είναι πολύ αποτελεσματική για τις κρίσεις πανικού.

    Χαλάρωση και διαχείριση του άγχους: Δοκίμασε τεχνικές χαλάρωσης όπως η βαθιά αναπνοή, ο διαλογισμός, η γιόγκα ή η προοδευτικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.