• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 24/07/2024

Κρίσεις πανικού, αρνητικές σκέψεις και φόβος θανάτου παρά τις εξετάσεις

Καλησπερα σας,εδώ και ένα μήνα υποφέρω από κρίσεις πανικού κάνω συνέχεια αρνητικές σκέψεις φοβάμαι ότι θα πεθάνω ότι κάτι έχω παθολογικά,έχω κάνει οτι εξετάσεις υπάρχουν από μαγνητικές εγκεφάλου και αυχένα εξετάσεις αίματος και θηριώδη αξονική θώρακος μέχρι καρδιολογικές εξετάσεις,εγώ όμως νιώθω ένα βάρος στο στήθος η πόνους που έρχονται και φεύγουν,μπορεί μια βδομάδα να μην έχω τίποτα μόλις πάθω κρίση όλα αυτά τα συμπτώματα μένουν για μέρες και εκεί είναι που ξανά έρχονται οι φοβίες μου στο φως ότι κάτι έχω ότι θα κοιμηθώ και δεν θα ξυπνήσω! Δεν ξέρω τι να κάνω πια για να αποβάλλω όλες αυτές τις σκέψεις εφόσον ξέρω ότι είμαι υγιέστατη

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεστε πραγματικά ταλαιπωρημένη. Το μυαλό σας για κάποιο λόγο κατακλύζεται από αρνητικές σκέψεις, οι οποίες, αν και δεν υπάρχουν πάντα, όταν υπάρχουν μοιάζουν να γίνονται πραγματικά δυσβάσταχτες. Ο φόβος θανάτου, οι πόνοι στο στήθος, η φοβία στο φως και στον ύπνο. Ολα αυτά με κάποιο τρόπο φαίνεται να σας κυριεύουν και να γεμίζουν τη καθημερινότητά σας με σημαντικές προκλήσεις. Νιώθετε απελπισμένη.

    Ακούγεται πραγματικά τρομακτικό και κουραστικό το σώμα και το μυαλό να βγάζουν τόσο δυσάρεστα συμπτώματα, την ίδια στιγμή μάλιστα που οι εξετάσεις βγαίνουν καθαρές, αν καταλαβαίνω καλά. Θα θέλατε να επικοινωνήσετε με ψυχολ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Εκτιμώ ότι είναι σημαντικό να επισκεφθείτε κάποιον/α επαγγελματία ψυχικής υγείας, προκειμένου να λάβετε την κατάλληλη υποστήριξη για τα συμπτώματα τα οποία περιγράφετε.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα!
    Οι κρίσεις πανικού και οι συνεχείς καταστροφικές σκέψεις, μπορεί να γίνουν ιδιαίτερα ενοχλητικές, ακόμη και όταν οι ιατρικές εξετάσεις δείχνουν ότι είστε υγιής. Το βάρος στο στήθος και οι πόνοι που νιώθετε κατά τη διάρκεια των κρίσεων είναι συμπτώματα που συχνά ενισχύονται από το άγχος και τις σκέψεις, κάνοντάς σας να θεωρεί-τε ότι όντως κάτι συμβαίνει με την υγεία σας. Η Γνωσιακή Συμπεριφορική Θεραπεία (CBT) μπορεί να είναι πολύ χρήσιμη για να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε αυτή την κατάσταση. Επίσης, τεχνικές αναπνοής και χαλάρωσης μπορούν να βοηθήσουν στη μείωση των σωματικών συμπτωμάτων και του άγχους. Με την κατάλληλη υπο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι που περνάτε αυτή τη δύσκολη περίοδο με τις κρίσεις πανικού και τις αρνητικές σκέψεις. Είναι πολύ συνηθισμένο για τα άτομα με κρίσεις πανικού να φοβούνται ότι έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας, παρόλο που οι ιατρικές εξετάσεις δεν δείχνουν τίποτα ανησυχητικό. Το άγχος και οι κρίσεις πανικού μπορούν να προκαλέσουν έντονα σωματικά συμπτώματα, όπως το βάρος στο στήθος και πόνοι που έρχονται και φεύγουν, κάνοντάς σας να νιώθετε ότι κάτι πάει στραβά με το σώμα σας. Καταρχάς, είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε ότι οι κρίσεις πανικού και το άγχος μπορούν να προκαλέσουν πραγματικά σωματικά συμπτώματα. Το σώμα και ο νους είναι άρρηκτα ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Η εμπειρία σας με τις κρίσεις πανικού και τις αρνητικές σκέψεις που περιγράφετε είναι κάτι που απασχολεί πολλούς ανθρώπους και έχει σημαντικές συνέπειες για την ποιότητα της ζωής σας.
    Οι κρίσεις πανικού μπορεί να προκύπτουν από διάφορες αιτίες, όπως το άγχος, το στρες, ή ακόμα και ορισμένες καταστάσεις ζωής που σας προκαλούν έντονη ανησυχία.
    Οι σωματικές αισθήσεις που περιγράφετε, όπως το βάρος στο στήθος και οι πόνοι που έρχονται και φεύγουν, είναι κοινά συμπτώματα των κρίσεων πανικού.
    Σας συστήνω να αναζητήσετε υποστήριξη από έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, ο οποίος θα σας βοηθήσει μέσα από στρατηγικές και θεραπείες
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.