• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 09/09/2024

Καλησπερα σας, προσφατα επαθα κατι που το εχω παθει αλλες δυο φορες και θα ηθελα να μαθω οσο ειναι δυνατον αν προκειται για ψυχολογικο η παθολογικο παραγοντα. Ειχα παει το σκυλακι μου πρωι στον κτηνιατρο για ενα προβλημα που ειχε και ημουν παρουσα σε ολη την διαδικασια και για αρκετη ωρα ορθια μεχρι που αρχισα να νιωθω πιο δυσκολη την αναπνοη μου, τον χωρο να με πνιγει, μουδιασμα στα ακρα, βαρυ το κεφαλι μου και ξαφνικη αδυναμια. Μεχρι να βγω εξω ειχα ηδη πολυ εντονο ιδρωτα σε ολο το σωμα που ξεπερναγε τα φυσιολογικα μου πλαισια, εντονη ριγη ενω ειναι καλοκαιρι και απωλεια ορασης για μερικα δευτερολεπτα. Οταν βγηκα εξω και εκατσα μετα απο λιγο συνηλθα αλλα υπηρχε για λιγο ενα τρεμουλο στο σωμα μου. Γενικα ηταν ενα γεγονος που με αγχωνε. Σε τι θα μπορουσε να οφειλεται;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε – δυσκολία στην αναπνοή, αίσθηση πνιγμού, μουδιάσματα, ζάλη, εφίδρωση, ρίγη και απώλεια όρασης – είναι πολύ έντονα και προφανώς σας ανησύχησαν. Αυτά τα συμπτώματα μπορούν να συνδέονται με διάφορες καταστάσεις, συμπεριλαμβανομένων τόσο ψυχολογικών όσο και παθολογικών παραγόντων. Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι χαρακτηριστικά ενός επεισοδίου πανικού. Επεισόδια πανικού μπορούν να περιλαμβάνουν αίσθημα πνιγμού, μουδιάσματα, ζάλη, τρέμουλο, εφίδρωση, και αίσθηση απώλειας ελέγχου ή απώλεια όρασης. Το γεγονός ότι βρισκόσασταν σε μια κατάσταση άγχους (αναμονή για τον κτηνίατρο και ορθίως) μπορεί να έχε... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως η δυσκολία στην αναπνοή, η αίσθηση ότι ο χώρος σας πνίγει, το μούδιασμα, η έντονη εφίδρωση, η απώλεια ορατότητας και το τρέμουλο, μπορεί να σχετίζονται με μια κρίση πανικού. Αυτή η κατάσταση συνήθως εμφανίζεται ξαφνικά και μπορεί να είναι πολύ τρομακτική, καθώς περιλαμβάνει μια σειρά από έντονα σωματικά και συναισθηματικά συμπτώματα. Οι κρίσεις πανικού συχνά προκαλούνται από έντονο άγχος ή στρες. Η εμπλοκή σε μια αγχωτική κατάσταση, όπως η διαδικασία θεραπείας ενός κατοικίδιου ζώου, μπορεί να πυροδοτήσει μια τέτοια αντίδραση. Το γεγονός ότι νιώσατε έτσι μετά από ένα έντονα αγχωτικό γεγονός και ότι τα συμπτώ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Φαίνετε να είχατε έντονο άγχος στη συγκεκριμένη περίσταση, μιλήστε με ψυχίατρο αν τα συμπτώματα συνεχιστούν.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας. Αυτό που περιγράφετε πρέπει να ήταν τρομακτικό. Αυτή η αίσθηση απώλειας ελέγχου, με το σώμα να κάνει ό,τι θέλει. Αν και αναγνωρίζετε ότι αυτή η επίσκεψη είχε άγχος για εσάς, παράλληλα αναρωτιέστε αν μπορεί να οφείλεται σε κάτι ψυχολογικό.

    Ομολογουμένως τα συμπτώματα που περιγράφετε παραπέμπουν αρκετά σε κρίση πανικού. Καλό θα ήταν ωστόσο θα απευθυνθείτε σε παθολόγο για να κάνετε τις απαραίτητες εξετάσεις ώστε να αποκλειστεί, όπως και εσείς σκέφτεστε, κάποιος οργανικός παράγοντας. Αν οι εξετάσεις δεν δείξουν κάτι, τότε οι κρίσεις αυτές μάλλον έχουν συναισθηματική ή ψυχολογική βάση. Σε αυτή τη περίπτωση θα σας πρότεινα να απε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας,
    Αναγνωρίζω πόσο ανησυχητική και δυσάρεστη ήταν αυτή η εμπειρία για εσάς, καθώς τα συμπτώματα που βιώσατε, μπορούν να προκαλέσουν έντονη ανησυχία. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι μπορεί να προκύψουν τόσο από ψυχολογικούς, όσο και από παθολογικούς παράγοντες.
    Από ψυχολογικής πλευράς, η εμπειρία που είχατε μοιάζει με κρίση πανικού ή έντονου άγχους. Το γεγονός ότι ήσασταν σε μια αγχωτική κατάσταση, όπως το να βλέπετε το αγαπητό σας κατοικίδιο στον κτηνίατρο, μπορεί να είχε ως αποτέλεσμα την ξαφνική ενεργοποίηση της αντίδρασης του σώματος στο άγχος. Σε τέτοιες καταστάσεις, ακολουθούν συνήθως συμπτώματα όπως αυτά που είχατε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,

    Αυτό που περιγράφετε ακούγεται σαν μια έντονη και δυσάρεστη σωματική αντίδραση, και καταλαβαίνω την ανησυχία σας, ειδικά καθώς έχει συμβεί ξανά. Τα συμπτώματα που αναφέρετε, όπως η δυσκολία στην αναπνοή, το μούδιασμα, η εφίδρωση, τα ρίγη και η προσωρινή απώλεια όρασης, μπορεί να οφείλονται σε διάφορους παράγοντες, ψυχολογικούς ή σωματικούς.

    Από ψυχολογική άποψη, τα συγκεκριμένα συμπτώματα θα μπορούσαν να σχετίζονται με ένα επεισόδιο άγχους ή πανικού. Το άγχος σε στρεσογόνες καταστάσεις μπορεί να εκδηλωθεί με έντονα σωματικά συμπτώματα όπως αυτά που περιγράφετε. Όταν το σώμα βρίσκεται σε κατάσταση αυξημένου στ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα,
    Τα συμπτώματα, που περιγράφετε, όπως η δύσπνοια, η αίσθηση καταπίεσης, και η αδυναμία στα άκρα, μπορεί να είναι αποτέλεσμα ψυχολογικών παραγόντων, όπως το άγχος ή οι κρίσεις πανικού.
    Αυτές οι καταστάσεις προκαλούν σωματικά συμπτώματα, όπως αυξημένη εφίδρωση και ρίγη, ακόμα και σε περιβάλλον που φαινομενικά είναι ήρεμο.
    Θα σας συνιστούσα να συνεργαστείτε με έναν ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε καλύτερα το άγχος σας και να εξερευνήσετε τους παράγοντες που ενδέχεται να επηρεάζουν την ψυχική και σωματική σας υγεία.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.