• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 24/07/2024

Περνάνε οι κρίσεις πανικού και οι διαταραχές ύπνου με ζαναξ και ψυχοθεραπεία;

Καλησπέρα σας εδώ κ δύο βδομάδες που έχω αρχίσει τις κρίσεις για πρώτη φορά στην ζωή μου..τις τελευταίες δύο ημέρες ένιωθα πως έχασα το έλεγχο κ με έβαλε εντελώς από κάτω.. ειχα πάει σε δύο συνεδρίες σε ψυχολόγο αλλά κ πάλι δεν μπορούσα να το χειριστώ..κ χθες πήγα στον ψυχίατρο κ μου έδωσε ζαναξ για μια βδομάδα.. σήμερα νιώθω καλύτερα.. αλλά ίσως νιώθω από την ασφάλεια του χαπιού..το πρόβλημα μου εξ αρχής είναι ο ύπνος η μεγάλη μου φοβία κ το πως θα κοιμάμαι κ ότι θα χάσω τα λογικά μου.. περνάει αυτό το πράγμα?? Έχω κουραστεί κ έχω πολλές μεταπτώσεις καθημερινά στην ψυχολογία μου.. άλλες φορές είμαι έτοιμος να σκάσω.. κάποιες φορές επηρεάζει κ στο φαγητό κ δεν κατεβαίνει μπουκιά, αναγουλα

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, λυπάμαι που περνάτε δύσκολες στιγμές. Είναι πολύ θετικό που έχετε ξεκινήσει να αναζητάτε βοήθεια και να μιλάτε για τα προβλήματά σας. Οι κρίσεις άγχους και οι σχετικές φοβίες μπορεί να είναι εξαιρετικά δύσκολες να αντιμετωπιστούν, αλλά υπάρχει ελπίδα για βελτίωση και θεραπεία. Η λήψη Xanax, όπως σας συνέστησε ο ψυχίατρός σας, μπορεί να βοηθήσει προσωρινά να μειώσετε τα συμπτώματα και να αισθανθείτε καλύτερα. Ωστόσο, είναι σημαντικό να δείτε τη φαρμακευτική αγωγή ως προσωρινή βοήθεια και όχι ως μακροπρόθεσμη λύση. Οι συνεδρίες με τον ψυχολόγο σας θα είναι πολύτιμες για να κατανοήσετε τις ρίζες του άγχους σας και να αναπτύξετε στ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Η αντιμετώπιση αυτών των θεμάτων απαιτεί πολυδιάστατη προσέγγιση που συνδυάζει την ψυχολογική υποστήριξη και τη φαρμακευτική αγωγή, με στόχο την επίτευξη μακροπρόθεσμης ψυχικής σταθερότητας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Εδώ και δύο βδομάδες βιώνετε κάτι που δεν έχετε βιώσει ξανά στη ζωή αας. Η αίσθηση του να μπαίνει το σώμα σε κρίση, να βγαίνει εκτός ελέγχου, χωρίς προφανή λόγο, ακούγεται πολύ τρομακτική. Και για κάποιο λόγο το κυριότερο πρόβλημα μοιάζει να είναι ο ύπνος, μαζί με ένα φόβο ότι θα χάσετε το μυαλό σας. Όλο αυτό σας έχει κουράσει, πραγματικά, και δημιουργεί συνεχείς μεταπτώσεις στη διάθεσή σας. Ενώ κάνατε δύο συνεδρίες με ψυχολόγο, το μόνο που μοιάζει να έχει βοηθήσει είναι το ζάναξ, για το οποίο βέβαια υπάρχουν και δεύτερες σκέψεις, σχετικά με το αν προσδίδει κάποια πλασματική ή πραγματική ασφάλεια.

    Ακούγεται το μυαλό σα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Περνάει, αλλά ίσως να χρειάζεται η κατάλληλη συστηματική παρέμβαση/υποστήριξη μέσω της ψυχοθεραπείας ή/και της φαρμακευτικής αγωγής.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης-Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.