• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 26/05/2024

Πάσχω από κατάθλιψη και κρίσεις πανικού, να προτιμήσω γνωσιακή ψυχοθεραπεία;

Καλησπέρα. Πάσχω από κατάθλιψη και κρίσεις πανικού εδώ και χρονια. Με φαρμακευτική αγωγή είχαν σχεδόν ρυθμιστεί όλα αλλα μετά τη διακοπή υποτροπίασα και τώρα ξανά με την ίδια θεραπεία με τη βοήθεια του ψυχιάτρου μου προσπαθώ να επανέλθω. Μου συστήνετε ψυχοθεραπεία; Κ αν ναι να προτιμήσω γνωσιακή;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα,

    Αν και η γνωσιακή, συμπεριφορική θεραπεία είναι αποτελεσματική στο να ανακουφίσει τα συμπτώματα και σε πολλές περιπτώσεις να διακόψει την επανεμφάνισή τους, δεν μπορεί να πάει πιο βαθειά και να αντιμετωπίσει τα ασυνείδητα αίτια που ενεργοποιούν το άγχο σας.

    Θα σας πρότεινα μια συνδυαστική θεραπεία δηλαδή, γνωστική και ψυχοδυναμική μαζί.

    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα,
    Η διάγνωση χρόνιας κατάθλιψης και κρίσεων πανικού είναι μια ψυχική κατάσταση που απαιτεί συνεχή και συστηματική διαχείριση. Αρχικά, η φαρμακευτική αγωγή που ακολουθήσατε συνέβαλε σημαντικά στη βελτίωση της κατάστασής σας, παρέχοντας σας ανακούφιση από τα καθημερινά συμπτώματα. Ωστόσο, μετά τη διακοπή της θεραπείας παρατηρήθηκε υποτροπή, γεγονός που αναδεικνύει τη διαφορετική φύση της χρόνιας κατάθλιψης.
    Αυτή τη στιγμή, με την επανέναρξη της φαρμακευτικής αγωγής υπό την καθοδήγηση του ψυχιάτρου, κάνετε μια προσπάθεια για να επανέλθετε σε μια σταθερή ψυχική κατάσταση.
    Είναι σημαντικό που σκέφτεστε να κάνετε και ψυχοθεραπε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Μαλλον, η φαρμακευτική αγωγή δε φτάνει, ίσως η θεραπεία δια της ομιλίας (ψυχοθεραπεία) θα σας βοηθήσει όμως δε θα μπορούσα παρά να σας προτείνω την αναλυτική θεραπεία (ψυχανάλυση) καθώς εκεί κανείς εχει τη δυνατότητα να επεξεργαστεί βαθύτερα τα ζητήματα που τον απασχολούν και όχι επιφανειακά.

    Αβραμίδου Θένια

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχαναλύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας, εννοείται η ψυχοθεραπεία είναι το μεγαλύτερο δώρο που μπορεί να κάνει κανείς στον και για τον εαυτό του. Ο φόβος και το σκοτάδι πρέπει να αντικατασταθούν από το φως και την αγάπη Το κακό με όλα τα παλιά μοτίβα συμπεριφορών έχει παραγίνει, έχει εκπνεύσει και πάει για απόσυρσή. Εάν δώσετε χώρο στο νέο τα αποτελέσματα θα είναι μόνο ωφέλιμα. Η ζωή είναι για να ζει κανείς μέσα σε αυτήν, όχι απλά να επιβιώνει. Η κρίση πανικού πολλές φορές έρχεται για να μας υπενθυμίσει ότι βρισκόμαστε εσωτερικά σε κρίση, δηλαδή σε αλλαγή και ότι πρέπει να κινηθούμε ταχέως, δε χωράει άλλη αναστολή και αυτό εκπέμπεται με το κόστος στο φυσικό σώμα. Ως π... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Εκτιμώ πως για την "πάθηση" κατάθλιψη, η γνωσιακή ψυχοθεραπεία είναι η θεραπεία εκλογής. Εάν πρόκειται για μια πιο μόνιμη καταθλιπτική πλατφόρμα ηπιότερου τύπου, θα μπορούσε μετά όμως την περίοδο κρίσης, να περάσετε σε θεραπεία ψυχοδυναμικού - ψυχαναλυτικού τύπου, ώστε να προσπαθήσετε να εντοπίσετε τα αίτια του καταθλιπτικού σας πυρήνα. Σε κάθε περίπτωση, αξίζει να συνεχίσετε να έχετε εμπιστοσύνη στον ψυχίατρό σας ο οποίος σας βοήθησε στο παρελθόν και προσπαθεί όπως γράφετε να το κάνει και στο παρόν.

    Τσορώνης Τάκης

    Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα! Κατανοώ πόσο δύσκολη μπορεί να είναι η διαχείριση της κατάθλιψης και των κρίσεων πανικού. Είναι πολύ θετικό το ότι συνεργάζεσαι με τον ψυχίατρό σου και ότι έχεις ήδη αρχίσει να ξαναπαίρνεις τη φαρμακευτική αγωγή που σε βοήθησε στο παρελθόν.

    Η ψυχοθεραπεία μπορεί να αποτελέσει μια πολύτιμη (αν όχι απαραίτητη) συμπληρωματική θεραπεία στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης και των κρίσεων πανικού. Ναι, θα σου συνιστούσα να δοκιμάσεις την ψυχοθεραπεία, καθώς μπορεί να σου προσφέρει επιπλέον εργαλεία και στρατηγικές για να διαχειρίζεσαι τα συμπτώματά σου και να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής σου.

    Η γνωσιακή-συμπεριφορική προσέ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αγγελάκη Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.