• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 01/08/2024

Ζω χρόνια σε μια σχέση που μου προκαλεί έντονη κατάθλιψη όλα τα βλέπω ματαια του εξηγώ πως νιώθω και πάντα μου απαντάει δεν ειανι έτσι μειώνει οτιδήποτε νιωθω με κάνει να νιωθω ότι δεν αξιζω τίποτα με κάθε τρόπο με χειρίζεται και δνε έχω ένα υποστηρικτικό περιβάλλον για να βρω δύναμη να φύγω απλα έχω χάσει το μυαλό μου ξέρω ποια είναι η αληθεια και όλα τα καλύπτει νιωθω η ψυχή μου να αιμορραγεί και λέει ότι μαγαπει αλλά οι πράξεις του δείχνουν αλλά τι να κάνω να βγω από αυτό το κουβάρι στις σκέψεις μου

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας,
    Λυπάμαι πολύ για αυτό που περιγράφετε, είναι μια ιδιαίτερα δύσκολη και ψυχικά επώδυνη κατάσταση. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε ότι τα συναισθήματά σας μετράνε και έχουν πραγματική σημασία και ότι η αξία σας δεν καθορίζεται από τις πράξεις ή τα λόγια του συντρόφου σας. Είναι φυσικό να αισθάνεστε παγιδευμένη και να έχετε μπερδεμένες σκέψεις, αλλά είναι σημαντικό να αλλάξει αυτή η κατάσταση από τη στιγμή που βλάπτει την ψυχική σας υγεία. Η αυτοφροντίδα και η αναζήτηση υποστήριξης είναι κρίσιμες για να βρείτε διέξοδο από αυτό το «κουβάρι» των σκέψεων και συναισθημάτων. Η ψυχή σας αξίζει να είναι σε ένα περιβάλλον πο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Έχετε έντονα καταθλιπτικά συμπτώματα, μιλήστε με ψυχίατρο να σας συμβουλέψει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις, πρώτη επιλογή είναι κάποιο υποστηρικτικό περιβάλλον που να μπορεί να βοηθήσει, που δυστυχώς δεν υπάρχει σε εσάς. Ίσως να σας βοηθούσε να πατήσετε στα πόδια σας και να πιστέψετε στην αλλαγή (αν χρειάζεται) ξεκινώντας συνεδρίες.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Το να βρίσκεσαι σε μια σχέση που σου προκαλεί τόσο έντονη θλίψη και σε κάνει να αισθάνεσαι ότι δεν αξίζεις τίποτα είναι πραγματικά δύσκολο και ψυχοφθόρο. Ήδη έχεις κάνει το πρώτο βήμα αναγνωρίζοντας ότι η σχέση σου είναι βλαβερή και σου προκαλεί κατάθλιψη. Αυτή η συνειδητοποίηση είναι σημαντική γιατί χωρίς αυτήν δεν μπορείς να προχωρήσεις. Θυμήσου ότι αξίζεις να είσαι ευτυχισμένη και ότι μπορείς να βρεις την ευτυχία έξω από αυτή τη σχέση. Προσπάθησε να αντικαταστήσεις τις αρνητικές σκέψεις με θετικές και να αναγνωρίσεις την αξία σου. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι η ψυχική σου υγεία και ευεξία είναι πρωταρχικής σημασίας. Μη διστάσεις να ζητήσ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται βαρύ και δυσβάσταχτο. Αυτή η σχέση με κάποιο τρόπο σας έχει εγκλωβίσει. Δεν βλέπετε νόημα σε τίποτα, νιώθετε ότι απαξιώνονται και υποτιμούνται τα συναισθήματά σας, ότι δεν ακούγεστε, ότι η συμπεριφορά του είναι αναξιόπιστη. Στη προσπάθειά σας να φύγετε, διαπιστώνετε ότι δεν έχετε κάπου να στηριχτείτε. Όλη αυτή η κατάσταση μοιάζει τόσο γιγάντια, σχεδόν τερατώδης, και δημιουργεί ένα αδιανόητο κουβάρι που σας κυριεύει ολοκληρωτικά. Νιώθετε ότι αιμοραγγεί η ψυχή σας.

    Λυπάμαι ειλικρινά. Θα θέλατε να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για να ακουμπήσετε και να μοιραστείτε το βάρος αυτό; Η ψυχοθεραπεία θα σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Είναι πολύ δύσκολο και συναισθηματικά επώδυνο να βρίσκεστε σε μια σχέση που σας προκαλεί έντονη κατάθλιψη και δυστυχία. Όταν κάποιος σας χειρίζεται, μειώνει τα συναισθήματά σας και σας κάνει να νιώθετε ανίκανος/η και αναξιοπρεπής, αυτό μπορεί να έχει σοβαρές συνέπειες για την ψυχική και συναισθηματική σας υγεία. Η κατάσταση που περιγράφετε φαίνεται να είναι εξαιρετικά δύσκολη και επικίνδυνη για την ευημερία σας. Εάν νιώθετε ότι η σχέση σας σας επηρεάζει τόσο αρνητικά, είναι σημαντικό να εξετάσετε με προσοχή τις επιλογές σας για να προστατέψετε την ψυχική σας υγεία. Πρώτα απ' όλα, αναγνωρίστε και επιβεβαιώστε τα συναισθήματά... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Οι συνεχείς συγκρούσεις και η έλλειψη κατανόησης δημιουργούν έναν κύκλο συναισθηματικού πόνου, ενώ η αίσθηση της απομόνωσης εντείνει την κατάσταση. Όταν ο σύντροφός σας απαντά στις συναισθηματικές ανησυχίες σας με υποτίμηση, αυτό οδηγεί σε χαμηλή αυτοεκτίμηση, με αποτέλεσμα να νιώθετε αβοήθητοι να φύγετε από αυτήν την κατάσταση.
    Η αναγνώριση και η συνειδητοποίηση αυτής της τοξικής σχέσης αποτελεί το πρώτο βήμα ώστε να αναγνωρίσετε την αξία σας και με επαγγελματική υποστήριξη από ψυχολόγο να απαγκιστρωθείτε από αυτή την δύσκολή κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.