• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 15/09/2024

Νιώθω ότι παραστούμε από τα πάντα, ήμουν δραστήρια και κοινωνική, είμαι 60 ετών.

Έντιμοι κύριοι. Νοιώθω ότι παραστούμε ο από τα πάντα. Λες κι έζησα τη ζωή και τώρα κλείστηκα στο σπιτι μέχρι να περάσει ο χρόνος . Ήμουν από τους πιο δραστήριους ανθρώπους και κοινωνικότατη. Είμαι 60.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ ότι αισθάνεστε σαν να έχετε αποσυρθεί από τη ζωή, παρά το γεγονός ότι ήσασταν ενεργή και κοινωνική στο παρελθόν. Αυτή η αίσθηση μπορεί να είναι εξαιρετικά δύσκολη και απογοητευτική. Σε αυτή τη φάση, είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε ότι τα συναισθήματα αυτά μπορεί να έχουν διάφορες αιτίες, όπως ψυχολογικές, κοινωνικές, ακόμη και σωματικές. Η αλλαγή που βιώνετε, είτε προέρχεται από την ηλικία, από προσωπικές εμπειρίες ή απώλειες, μπορεί να έχει αντίκτυπο στη διάθεσή σας και στον τρόπο που βλέπετε τη ζωή. Συχνά, σε τέτοιες περιόδους, οι άνθρωποι βιώνουν μια αίσθηση ματαιότητας ή ότι τα καλύτερα χρόνια έχουν περάσει. Αυτό όμως δεν σημαίνει... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να νιώθετε ότι έχετε χάσει τη δραστηριότητά σας και την κοινωνική σας ζωή, ειδικά όταν στο παρελθόν ήσασταν τόσο δραστήρια και κοινωνική. Αυτά τα συναισθήματα μπορεί να είναι ιδιαίτερα έντονα σε αυτή τη φάση της ζωής σας, ειδικά αν βιώνετε κάποιες αλλαγές, είτε σωματικές είτε ψυχολογικές, όπως είναι η μετάβαση σε μεγαλύτερη ηλικία ή πιθανές προκλήσεις στην υγεία.
    Είναι πολύ συχνό για τους ανθρώπους να αισθάνονται ότι η ζωή τους αλλάζει και ότι χάνουν τις δραστηριότητες ή τους ανθρώπους που κάποτε τους έδιναν χαρά. Επίσης, η πανδημία έχει επηρεάσει πολλούς ανθρώπους, με αποτέλεσμα να απομονώνονται περισσότερο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι τόσο φυσιολογικό και ταυτόχρονα τόσο δύσκολο αυτό που αισθάνεστε. Η ηλικία των 60 σηματοδοτεί ένα κρίσιμο στάδιο στη ζωή ενός ανθρώπου, καθώς συμβαίνουν πολλές αλλαγές στην καθημερινότητά του, το σώμα του και την αίσθηση του διαθέσιμου χρόνου. Και αυτό είναι ένα σημείο που αναπτύσσεται πολλές φορές η κατάθλιψη και το αίσθημα της ματαιότητας. Είναι σημαντικό να επεξεργαστείτε τον τρόπο με τον οποίο βιώνετε και αντιλαμβάνεστε αυτό το μεταβατικό στάδιο. Αν, για παράδειγμα, αισθάνεστε ότι η ζωή φτάνει προς το τέλος της και αυτό σας ματαιώνει, με αποτέλεσμα να παραιτείστε από όσα έχουν αξία για εσάς, προσπαθείστε να διαβάσετε με άλλο τρόπο τ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαγκίνη Μέμα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα,
    Στη ζωή του ανθρώπου, η αίσθηση της παραίτησης και της απομόνωσης είναι μια δύσκολη πραγματικότητα, ιδιαίτερα καθώς ο χρόνος προχωρά και οι συνθήκες αλλάζουν.
    Για κάποια που υπήρξε πάντα δραστήρια και κοινωνική, όπως εσείς, αυτή η κατάσταση φαίνεται σκληρή. Είναι λογικό να θυμάστε τις παλιές εποχές, όταν οι κοινωνικές δραστηριότητες ήταν πολλές και σας είναι δύσκολο να προσαρμοστείτε στη νέα πραγματικότητα.
    Αυτές οι αλλαγές συχνά συνοδεύονται από συναισθήματα απώλειας, καθώς και από μια αντίληψη ότι ο χρόνος περνάει αργά, επιδεινώνοντας έτσι την κατάσταση.
    Ωστόσο, αυτή η περίοδος μπορεί να είναι μια ευκαιρία για αυτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.