• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 25/06/2024

Νευριάζω γρήγορα, έχω αρνητικές σκέψεις και κλαίω συχνά τα βράδια, τι να κάνω;

Είμαι 20 ετών… γενικά αυτό που έχω καταλάβει σε μένα είναι ότι μπορεί να νευριάζω πολύ γρήγορα έχω αρνητικές σκέψεις για εμένα σκέφτομαι δυσάρεστα πράγματα για εμένα κλαίω αρκετές φορές τα βραδιά νιώθω ότι πολλές φορές δεν με καταλαβαίνουν μου είναι πλέον δύσκολο να εκφράζομαι στους άλλους για διαφορά θέματα που με απασχολούν η μάλλον δεν μπορώ να εκφραστώ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    Τα συμπτώματα τα οποία έχετε, οδηγούν στο συμπέρασμα ότι θα ήταν προς την σωστή κατεύθυνση να αναζητήσετε έναν ψυχοθεραπευτή/τρια έτσι ώστε να μπορέσετε να μιλήσετε για όλα αυτά που σας απασχολούν και σας δυσκολεύουν. Σε ότι αφορά τη δυσκολία έκφρασης, την οποία αναφέρετε ότι έχετε, είναι κάτι το οποίο μπορεί να δουλευτεί και να αντιμετωπιστεί με επιτυχία μέσα σε μια θεραπευτική σχέση. Κανείς δεν γεννήθηκε με το "ταλέντο" της έκφρασης. Η δυνατότητα της έκφρασης πλάθεται με το χρόνο και πάντα σε σχέση με το περιβάλλον. Ένα ψυχοθεραπευτικό πλαίσιο είναι κατάλληλο περιβάλλον για να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες που αν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπανούτα Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παλαιό Φάληρο

  • Μοιάζει σαν να μένουν εγκλωβισμένα συναισθήματα μέσα σας. Ίσως να αντιμεττωπίζετε μια δυσκολία να εκφράσετε ό, τι πραγματικά επιθυμείτε. Ίσως είναι αυτή η ευκαιρία σας να δώσετε στον εαυτό σας την δύναμη που του αξίζει.

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να νιώθεις έτσι. Η εμπειρία να νιώθεις νευρικός/η, να έχεις αρνητικές σκέψεις για τον εαυτό σου και να μην μπορείς να εκφραστείς είναι πολύ δυσάρεστη. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσεις αυτά τα συναισθήματα και να βρεις τρόπους να αντιμετωπίζεις αυτές τις δυσκολίες. Μια καλή αρχή είναι να σκεφτείς να μιλήσεις με έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα τα συναισθήματά σου, να ανακαλύψεις τις αιτίες των αρνητικών σκέψεων και να μάθεις τεχνικές για τη διαχείριση του άγχους και των συναισθημάτων. Επίσης, είναι σημαντικό να προσπαθείς να βρεις χρόνο για ε... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Ένας από τους κύριους πυλώνες της ψυχολογικής ευημερίας είναι η αυτογνωσία και η διαχείριση των συναισθημάτων μας. Βρίσκεστε σε μια ηλικία όπου οι εσωτερικές συγκρούσεις και η συναισθηματική αστάθεια μπορούν να είναι έντονα, και αυτά τα συναισθήματα δεν είναι ασυνήθιστα.
    Όταν παρατηρείτε ότι νευριάζετε εύκολα και ότι οι αρνητικές σκέψεις για τον εαυτό σας κυριαρχούν, είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι αυτά τα συναισθήματα είναι προσωρινά και μπορούν να αντιμετωπιστούν με τη σωστή στήριξη και διάφορες τεχνικές.
    Είναι σημαντικό να αναζητήσετε στήριξη από επαγγελματία ψυχολόγο, ο οποίος θα σας βοηθείσει στην ανάπτυξη στρατηγικών που θα σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημερα σας.
    Θα σας προτεινα την συναντηση με εναν ειδικο ωστε να διερευνηθουν οι παραγοντες που εμπλεκονται για την δημιουργια και διατηρηση αυτων των σκεψεων με σκοπο την αντιμετωπιση τους.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας. Μπορείτε να λάβετε βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας για να βρείτε τις ισορροπίες σας και την κατάλληλη ψυχολογική υποστήριξη

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.