• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 27/06/2024

Καλησπέρα εδώ και 1 μήνα πάσχω από ότι μου είπε η ψυχίατρος με κατάθλιψη χωρίς ψυχωσικά συμπτώματα ως απόρροια της ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχής εδώ και 10 χρόνια και δεν είχα μιλήσει πουθενά που ενώ τυχαίνει να έχω και θυρεοειδή σε καλά επίπεδα ελεγμένο Εδώ και ένα μήνα οι σκέψεις μου είναι αυτοκτονικές δυσφορία υπερβολικά έντονο άγχος στρες με έπιασε και αποπραγματοποιηση για μια εβδομάδα παράλληλα κάθε μέρα μου περνάνε έντονες σκεψεις μήπως είμαι διπολικος έχω σχιζοφρένεια διαταραχή προσωπικότητας και ότι διαταραχή υπάρχει τέτοια ενώ είχα και σωματικά συμπτώματα φαγούρα στην κεφαλή μούδιασμα και όλα αυτά σε αυτόν τον μήνα που αρνούμαι να πάρω φάρμακα ..Πήγα και σε κλινικό ψυχολόγο και μου είπε πως πρέπει να πάρω αντικαταθλιπτικό ήπιο που μου έγραψε ο γιατρός αλλά και πάλι δεν μπορώ να το διαννοηθω ότι πρέπει να πάρω φάρμακο για να γίνω καλά ..Το θέμα είναι πως και το βράδυ όπου πέφτω για ύπνο πριν κοιμηθώ ακούω κάτι ελαφρούς ήχους σαν κλείσιμο πόρτας η βλέπω φιγούρες όταν κλείνω τα μάτια μου και όλα αυτά στο δεύτερο στάδιο ύπνου που έχω τις αισθήσεις ενώ το στρες και το άγχος είναι στα ύψη ενώ χτυπάει και η καρδιά ...Οπότε με λίγα λόγια ένα χάος ..Αν δεν πάρω φάρμακα υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι πιο σοβαρό διαταραχή ύπνου η οτιδήποτε βλέπω μέσα και λέω να έχω αυτό να έχω εκείνο να έχω το άλλο ;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Θα σας συστήσω να απευθυνθείτε στον θεράποντα ιατρό σας και να μοιραστείτε τις ανησυχίες σας για την φαρμακευτική αγωγή και τα συμπτώματα που περιγράφετε. Εαν έχετε αυτοκτονικό ιδεασμό, όπως αναφέρετε, να απευθυνθείτε άμεσα σε εφημερεύον τμήμα ψυχιατρικού νοσοκομείου. Για ότι χρειαστείτε βρίσκομαι στην διαθεσή σας.

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Μιλήστε με το ψυχίατρο που ξέρει το ιστορικό σας να σας καθοδηγήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας.
    Ρωτάτε αν υπάρχει περίπτωση να πάθετε κάτι πιο σοβαρό, σαν να μην είναι αρκετά σοβαρό και επώδυνο αυτό που ήδη ζείτε! Κάποιες φορές, όταν τα συμπτώματα είναι τόσο έντονα και δεν μας αφήνουν να σκεφτούμε ψύχραιμα και καθαρά, μία πιθανή βοήθεια είναι η φαρμακευτική αγωγή. Προσοχή όμως!! Αυτό προϋποθέτει συχνή παρακολούθηση από ψυχίατρο (μπορεί να χρειαστούν αλλαγές στα φάρμακα), όχι πάνω από 1 χρόνο τα αντικαταθλιπτικά και δεν τα σταματάτε ποτέ μόνος, αλλά ΜΟΝΟ σε συνεννόηση με τον γιατρό. Συνιστώ αυτός ο ψυχίατρος να είναι ΚΑΙ ψυχοθεραπευτής, ώστε να συνδυάζετε και την ψυχοθεραπεία για να έχετε τα βέλτιστα αποτελέσματα. Χρει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βέττα Μαριέτα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλλήνη

  • Καλησπέρα,
    Η διάγνωση της κατάθλιψης χωρίς ψυχωσικά συμπτώματα, σε συνδυασμό με την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, δημιουργεί μια πολυσύνθετη εικόνα που απαιτεί προσεκτική προσέγγιση.
    Οι εμπειρίες αποπραγματοποίησης και τα σωματικά συμπτώματα, όπως το μούδιασμα και η φαγούρα, είναι συχνά σημάδια ψυχολογικών επιβαρύνσεων. Αν και κατανοώ την ανησυχία σας σχετικά με τη λήψη φαρμάκων, η σύσταση από τον κλινικό ψυχολόγο θέλει να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματά σας και να βελτιώσετε την ποιότητα ζωής σας.
    Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε την ανάγκη για θεραπεία και να εμπιστευτείτε το σχέδιο θεραπείας που προτείνουν οι ειδικο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.

    Η κατάθλιψη που βιώνετε μαζί με την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και τα συνοδευτικά σωματικά και ψυχολογικά συμπτώματα απαιτεί άμεση αντιμετώπιση. Οι αυτοκτονικές σκέψεις, το έντονο άγχος και το στρες είναι σοβαρές ενδείξεις που δεν πρέπει να παραμεληθούν.
    Η άρνηση να πάρετε φάρμακα είναι κατανοητή, αλλά είναι σημαντικό να καταλάβετε ότι η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να βοηθήσει σημαντικά στην ανακούφιση των συμπτωμάτων και στη βελτίωση της ποιότητας ζωής σας. Η συνεργασία με τον ψυχίατρο και τον κλινικό ψυχολόγο σας είναι κρίσιμη για να βρείτε την κατάλληλη θεραπεία για εσάς.
    Οι αντιλήψεις που έχετε για τις διάφ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια