• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 08/07/2024

Πώς να πείσω τον 27χρονο γιο μου με κατάθλιψη να δει γιατρό;

Καλησπέρα σας έχω ένα γιο 27 χρονών και θεωρώ ότι έχει κατάθλιψη αλλά ο ίδιος ούτε να ακούσει για βοήθεια από οποιονδήποτε γιατρό.Ζουμε μαζί οι δυο μας και τους τελευταίους μήνες δεν θέλει να δουλέψει όλη την ημέρα στο σπίτι χωρίς επικοινωνία με φίλους κοιμάται πολλές ώρες και βλέπει μόνο τηλεόραση και παίζει στο κινητό του.Σας παρακαλώ να με βοηθήσετε πως μπορώ να τον πείσω να πάμε σε ένα γιατρό.Μου λέει πολλές φορές όταν με δυσκολία προσπαθώ να του μιλήσω "δε με νοιάζει για τη ζωή μου"

8 ειδικοί απάντησαν

  • Δυστυχώς ο γυιός σας είναι ενήλικος και δεν είναι εύκολο να παρέμβετε αν δεν εκδηλωθεί με ακραίο τρόπο η καταθλιπτική σου συμπεριφορά.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ίσως αν σταματούσατε να του προσφέρεται όλα αυτά που έχει τώρα δεδομένα φαγητό χρήματα στέγη να του παραδώσετε την ευθύνη του εαυτού του δηλαδή ότι είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του ο ίδιος κανένας άλλος να ξυπνούσε από την κατάσταση του και να αποφάσιζε ό,τι χρειάζεται βοήθεια ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ο γιος σας είναι 27 ετών που σημαίνει ότι θα πρέπει είτε να ζητήσει βοήθεια από ειδικό εάν έχει κάποια ψυχική δυσκολία είτε να αναλάβει τις υποχρεώσεις που αρμόζουν στην ηλικία του. Πιθανώς θα πρέπει να βάλετε τα όρια σας. Μία επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας μπορεί να σας βοηθήσει να λάβετε κάποιες κατευθύνσεις.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Φαίνεται να έχει καταθλιπτικά συμπτώματα, μιλήστε με.ψυχίατρο, μήπως έρθει κάποιον και τον δει σπίτι σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι πράγματι δύσκολο να πάτε σε γιατρό κάποιον που δεν θέλει, ειδικά σε ψυχίατρο καθώς για να μπορέσει να τον βοηθήσει θα πρέπει ο γιος σας να είναι πρόθυμος να συζητήσει για το πρόβλημά του. Ωστόσο σας προτείνω δύο πράγματα που σε κάποιες περιπτώσεις λειτουργούν:
    Το ένα είναι να τον παροτρύνετε να δει κάποιον ειδικό με αφορμή κάτι που ενοχλεί τον ίδιο, πχ αν δεν κοιμάται καλά, εάν νιώθει υπερβολική κούραση ή κάτι άλλο για το οποίο διαμαρτύρεται. Εάν υπάρχει όντως κάτι που και ο ίδιος θέλει να αλλάξει, ακόμα κι αν δεν είναι το κυρίως πρόβλημα, μπορείτε να του προτείνετε να μιλήσει με κάποιον ψυχίατρο ειδικά γι αυτό.
    Το άλλο που μπο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ που ακούω για την κατάσταση που αντιμετωπίζετε με τον γιο σας. Η κατάθλιψη είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να προσπαθείτε να τον βοηθήσετε όταν ο ίδιος αρνείται να ζητήσει βοήθεια. Εκτός από το να εκφράστε την ανησυχία σας με αγάπη και κατανόηση και να τον άκουσετε δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος. Είναι σημαντικό να δείχνετε κατανόηση και υπομονή. Η πίεση μπορεί να φέρει αντίθετα αποτελέσματα. Δυστυχώς εάν ο ίδιος δεν θέλει να συνεργαστεί με ψυχολόγο δεν μπορούμε να τον αναγκάσουμε.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας,

    Κατανοώ την αγωνία σας για τον γιο σας. Προσπαθήστε να του μιλήσετε με ηρεμία και κατανόηση, εκφράζοντας τις ανησυχίες σας χωρίς να τον πιέζετε. Ρωτήστε τον πώς αισθάνεται και δείξτε του ότι είστε εκεί για να τον στηρίξετε. Προσφέρετε επιλογές για βοήθεια, όπως συζήτηση με κάποιον επαγγελματία ή συμμετοχή σε δραστηριότητες που του αρέσουν. Αν υπάρχει άμεσος κίνδυνος για την ασφάλειά του, επικοινωνήστε άμεσα με εμένα ή έναν άλλο ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μαυρίδης Θεόδωρος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Αυτή η ηλικία είναι κρίσιμη καθώς οι νέοι συχνά αντιμετωπίζουν προκλήσεις που σχετίζονται με τη μετάβαση στην ενήλικη ζωή και τη διαχείριση της ανεξαρτησίας τους.
    Ο γιος σας εκδηλώνει αρκετά χαρακτηριστικά που συνδέονται με την κατάθλιψη, όπως η αποφυγή επαγγελματικής δραστηριότητας, η απομόνωση από φίλους, ο υπερβολικός ύπνος, και η διαρκής παρακολούθηση τηλεόρασης ή χρήση του κινητού.
    Όταν προσπαθείτε να τον προσεγγίσετε με σκοπό να τον βοηθήσετε, η αντίδρασή του, που περιλαμβάνει φράσεις όπως "δε με νοιάζει για τη ζωή μου", δείχνει την σοβαρότητα της κατάστασης και την έλλειψη διάθεσης για βοήθεια.
    Οι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.