• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 11/06/2024

Πώς να ελέγξω τις αρνητικές σκέψεις από προσβολές και αγνόηση καθηγητή;

Καλησπέρα,το πρόβλημα μου είναι με τις αρνητικές σκέψεις,δηλαδή άμα κάποιος με προσβάλει,με αγνοήσει όταν του μιλάω ή γενικά με μειώνει,κάθομαι και το σκέφτομαι για πολύ καιρό με αποτέλεσμα να καταστρέφεται κάθε νέα μου μέρα,δε μ αρέσει καθόλου αυτό,πως μπορώ να ελέγξω τις σκέψεις μου;Για παράδειγμα ενας καθηγητής στο σχολείο μου δε με συμπαθεί και μου φαίνεται ότι με μειώνει γιατί τον είχα χαιρετήσει και με αγνοούσε και γενικά μου βγάζει μία δυσάρεστη συμπεριφόρα όταν του μιλάω και αντί να μη με νοιάζει καν,κάθομαι το σκέφτομαι εδω και 1 μήνα από τότε που έγινε αντί να προχωρήσω,νιώθω ότι δε μπορώ να προχωρήσω έτσι,ξέρω οτι μου κάνει κακό όμως απλά δε το ξεχνάω,τι να κάνω?Επίσης πρεπει να αναφέρω πως είμαι άτομο που υποφέρει από μοναξιά και έχω την αναγκη αποδοχής από άλλους ανθρώπους,όμως η πλειοψηφία των ανθρώπων που γνωρίζω με απογοητεύει πλήρως.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα φαίνεται πως η αίσθηση που έχετε για τον εαυτό είναι αρκετά δυσάρεστη και είναι χαρακτηριστικό σας η υπέρ αναλυτική σκέψη. Θα ήταν καλό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να δείτε από πού πηγάζει αυτό.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Καλό είναι να μιλήσετε με δικό ψυχικής υγείας όλο αυτό δεν γίνεται με ένα μήνυμα εδώ καταλαβαίνω πως νιώθετε αλλά πρέπει να δυναμώσετε την αυτοπεποίθησή σας στην ψυχική σας ανθεκτικότητα εκτίμησή σας και να μάθετε να εκπαιδευτείτε να ψυχώ εκπαιδευτείτε να απαντάτε και να βάζετε τους αγενείς στη θέση τους και να ξεκινήσετε να αγνοείται και εσείς από τους που δεν σας ταιριάζουν ε ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Σε βασανίζουν οι αρνητικές σκέψεις. Μπροστά στη παραμικρή υποψία για αρνητική κριτική, αξιολόγηση ή εκτίμηση από κάποιον άλλον, το μυαλό σου μοιάζει να "κολλάει" πεισματικά στις σκέψεις αυτές, να καταλαμβάνει τόσο μεγάλο χώρο μέσα σου, και για τόσο πολύ καιρό, που καταλήγει να είναι μάλλον ανυπόφορο, να μην αφήνει χώρο για τίποτα άλλο στη καθημερινότητά σου, και να σε κάνει στάσιμη, καθηλωμένη, "χαμένη" στις σκέψεις. Αναγνωρίζεις ότι ως άνθρωπος έχεις ανάγκη την αποδοχή, αλλά παράλληλα μοιάζει να μην έχεις μπορέσει να τη βρεις ακόμα, και αυτό ενισχύει την απογοήτευσή σου, και ίσως με κάποιο τρόπο και τις ίδιες τ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Ο ενδεδειγμένος δρόμος για να ξεπεράσετε τα συναισθήματα ματαίωσης που περιγράφετε, που όπως λέτε εμποδίζουν τη δημιουργικότητα σας και σας δυσκολεύουν στις σχέσεις σας με τους άλλους είναι να απευθυνθείτε σε μία ψυχολόγο/ψυχοθεραπεύτρια. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να καταλάβετε τους λόγους που έχετε αυτά τα αρνητικά συναισθήματα και θα σας βοηθήσει να αποκτήσετε νέους τρόπους αντίληψης του εαυτού και των άλλων.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Κοινωνική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα,
    Η επίδραση των αρνητικών σκέψεων στην καθημερινή ζωή είναι ενοχλητική, προκαλώντας σας ψυχική δυσφορία.
    Όταν κάποιος σας προσβάλλει ή σας αγνοεί, όπως ένας καθηγητής στο σχολείο σας, σας οδηγεί σε σκέψεις για την προσωπική αξία και την κοινωνική σας αποδοχή. Αυτές οι σκέψεις παραμένουν και αλλάζουν τη διάθεσή σας, επηρεάζοντας αρνητικά την καθημερινότητα σας και την ψυχολογία σας.
    Η μοναξιά και η ανάγκη για αποδοχή από άλλους συχνά επιδεινώνουν αυτές τις καταστάσεις. Η συνεχής σκέψη για τα αρνητικά γεγονότα μπορεί να προκαλέσει αίσθημα στασιμότητας και αδυναμία να προχωρήσετε.
    Η ενίσχυση της αυτοεκτίμησης, η αναζήτη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας. Από ότι φαίνεται περνάτε πολύ δύσκολα. Η γνώμη μου είναι να δουλέψετε τα θέματα που σας απασχολούν με έναν ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να ανακαλύψετε την πηγή αυτών των σκέψεων και συναισθημάτων.

    Τσορώνης Τάκης

    Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.