• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 27/06/2024

Εδώ και 3 χρόνια ζω σε ένα ακατάστατο δωμάτιο πεταμενα πραγματα δεξια και αριστερα.δεν εχω κουραγιο να το συμαζεψω.δεν έχω κουράγιο να πλύνω τα δόντια μου,να κάνω μπάνιο.ουτε να βγω από το σπίτι.σπανια βγαίνω έξω περνάω την ώρα μου κλεισμένος στο δωμάτιο με το κινητο.20 ώρες την μέρα.αυτο τι μπορεί να είναι?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Απόσυρση, εκπτωση λειτουργικότητας και παραμέληση ατομικής υγιεινής υποδεικνύουν καταθλιπτικόμορφα συμπτώματα. Σίγουρα δεν είναι ασφαλές να πάρετε μια γνώμη ή πόσο μάλλον διάγνωση χωρίς κλινική εξέταση. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε άμεσα και δια ζώσης σε ειδικό ψυχικής υγείας. Για ό,τι χρειαστείτε βρίσκομαι στην διαθεσή σας.

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Φαίνεται να έχετε καταθλιπτικά συμπτώματα, μιλήστε με ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι σημαντικό να μιλήσεις με έναν ψυχίατρο, ο οποίος μπορεί να διαγνώσει την ακριβή αιτία των συμπτωμάτων σου και να σου προτείνει μια κατάλληλη θεραπεία. Είναι πολύ σημαντικό να συνεργαστείς με έναν ψυχολόγο για να κατανοήσεις καλύτερα και να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις. Η απομόνωση, η έλλειψη ενέργειας και η παραμέληση της προσωπικής φροντίδας μπορεί να είναι συμπτώματα που χρειάζονται εξειδικευμένη υποστήριξη και παρέμβαση. Ένας επαγγελματίας ψυχικής υγείας μπορεί να σου προσφέρει καθοδήγηση, στήριξη και τις κατάλληλες στρατηγικές για να βελτιώσεις την κατάσταση σου και να βρεις τρόπους να διαχειριστείς τις καθημερινέ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Η ζωή σε ένα ακατάστατο δωμάτιο για τρία χρόνια είναι ένδειξη ψυχικής δυσφορίας. Όταν κάποιος ζει με πεταμένα πράγματα παντού δεξιά και αριστερά χωρίς την ενέργεια να τα συμμαζέψει, και χωρίς τη δύναμη να φροντίσει τη βασική καθημερινή υγιεινή, όπως το πλύσιμο των δοντιών ή το μπάνιο, μπορούμε να υποθέσουμε την ύπαρξη σοβαρής ψυχολογικής κόπωσης.
    Επιπλέον, οι σπάνιες έξοδοι από το σπίτι και η απομόνωση μέσα στο δωμάτιο για 20 ώρες την ημέρα, χρησιμοποιώντας μόνο το κινητό, είναι συμπεριφορές που συχνά συνοδεύουν καταστάσεις όπως η κατάθλιψη και η αγχώδης διαταραχή.
    Η διαρκής ενασχόληση με το κινητό μπορεί να λειτουργεί ως ένας μηχανισ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπερα σας.
    Χωρις να υπαρχει πληρη εικονα αλλα με ολα τα προαναφερομενα συνδραμουν σε μια κατασταση αποσυρσης, επομενως η επικοινωνια με εναν ειδικο θα βοηθουσε στην ληψη αποφασεων και κατ επεκταση στην αντιμετωπιση.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου