• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 30/05/2024

Πώς να βοηθήσω τη μητέρα μου με ναρκισσιστική διαταραχή που αρνείται βοήθεια;

Καλησπέρα σας, Η μητέρα μου έχει ναρκισσιστικές διαταραχές. Άργησα πολύ να το προσδιορίσω, αλλά είναι γεγονός. Θέλω να τη στηρίξω και να είμαι δίπλα της, αλλά η συμπεριφορά της με προβληματίζει πολύ. Βασανίζει πολύ τον εαυτό της ανατρέχοντας διαρκώς στα αρνητικά του παρελθόντος (σε θέματα δηλαδή που δεν έχουν λυθεί ποτέ). Γνωρίζω πολύ καλά πως είναι δύσκολο να παροτρύνεις κάποιον να απευθυνθεί σε ειδικό, μιας και δεν έχει μπει στη διαδικασία αναγνώρισης και παραδοχής του προβλήματος. Πως θα καταλάβει ότι χρήζει βοήθειας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

11 ειδικοί απάντησαν

  • Αν έχει ναρκισσιστική διαταραχή δεν πρόκειται να αναγνωρίσει πότε το πρόβλημά της είναι ίδιον των νορκισιστών αυτό ,μείνετε μόνο επικουρικά χωρίς να εμπλακείται συναισθηματικά ίσως να χρειαστείτε εσείς βοήθεια ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Συνήθως τα άτομα που υποφέρουν από την διαταραχή που αναφέρετε απευθύνονται σε ειδικό μόνο όταν συμβεί κάτι που τους αλλάζει έντονα τις ισορροπίες της καθημερινότητάς τους. Και να πάει σε ειδικό η μητέρα σας λόγω του ότι το ζητάτε το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα είναι από δικό της κίνητρο και δεν θα έχει κάποια αποτελέσματα. Η θεραπεία Σχημάτων είναι μια από τις προσεγγίσεις που βοηθούν την ΝΔΠ αλλά θα πρέπει να υπάρχει προσωπικό κίνητρο για αλλαγή.

    Καραμπατέας Σωκράτης

    Ψυχολόγος

    Βουλιαγμένη

  • Φαίνεται να έχει καταθλιπτικά συμπτώματα, μιλήστε με ψυχίατρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,

    Αρχικά διάγνωση ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας καλό είναι να μην γίνεται απο ένα συγγενικό πρόσωπο αλλά απο κάποιον Ψυχίατρο ή Ψυχολόγο.

    Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθετε και την ανάγκη να στηρίξετε την μητέρα σας.

    Το να ανατρέχει σε θέματα του παρελθόντος δεν αποτελεί ένα απο τα κριτήρια της ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας, μπορεί να οφείλεται σε άλλους λόγους, πχ τραύμα, κατάθλιψη.

    Δυστυχώς δεν μπορείτε να την πείσετε να πάει σε ειδικό, η αποφασή θα πρέπει να ληφθεί απο την ίδια.

    Θα μπορούσατε οταν θα είστε και οι δύο σε μία ήρεμη και ευχάριστη συναισθηματική κατά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαγγανά Έφη

     Ψυχολόγος - Κλινική Υπνοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Εδώ χρειάζεται να εστιάσουμε όχι στο πώς θα πάει για θεραπεία η μητέρα σας, αλλά στο πώς είστε εσείς με τη μητέρα σας, πώς είναι η σχέση σας, ποιες είναι οι συμπεριφορές που σας οδηγούν να πιστεύετε ότι έχει ναρκισσιστική διαταραχή. Τα παιδιά γονιών με ναρκισσιστική διαταραχή βιώνουν μία υπόγεια συναισθηματική και ηθική κακοποίηση, με ολέθριες επιπτώσεις στην διαμόρφωση τους αισθήματος αυταξίας. Μπορεί να νιώθουν ντροπή, ενοχή, δεν γνωρίζουν πώς να βάλουν όρια, κάνουν εξαρτητικές σχέσεις, δεν αντέχουν να απογοητεύσουν τον γονέα, μπορεί να παρουσιάσουν κατάθλιψη. Σε κάθε περίπτωση είναι μάταιο να προσπαθείτε να πείσετε τη μητέρα σας να ζητήσει... Διάβασε περισσότερα

    Τσίρμπα Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Σταδιοδρομίας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Η ναρκισσιστική διαταραχή που περιγράφετε έχει διαγνωστεί από ψυχίατρο; Μπορεί η μητέρα σας να προσπαθεί να επεξεργαστεί κάτι μέσα από αυτή τη διαδικασία και τα 'συμπτώματα'. Είναι λογικό αυτό να σας προκαλεί ανησυχία, αλλά είναι σημαντικό να ζητήσετε εσείς πρώτα βοήθεια αν την χρειάζεστε για να διαχειριστείτε την κατάσταση και εσάς, γιατί μπορεί η ίδια να μην θεωρεί ότι έχει πρόβλημα και γι αυτό να μην ζητήσει βοήθεια ποτέ. Καλώς ή κακώς ο καθένας μας έχει την ευθύνη του εαυτού του και των επιλογών του και αυτά έχουν και περιορισμούς ως προς τους άλλους.

    Γουμαλάτσος Παναγιώτης

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα σας,

    Ο μόνος τρόπος για να το αντιμετωπίσετε είναι να πάτε μαζί σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγειας!

    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλημέρα σας.
    Η μητέρα σας πιθανόν να βιώνει έντονο ψυχολογικό πόνο και αβεβαιότητα. Κατανοήστε ότι οι αντιδράσεις της μπορεί να είναι μια προσπάθεια να αντιμετωπίσει αυτά τα συναισθήματα. Προσπαθήστε να μην αντιδράτε έντονα ή με κριτική στις συμπεριφορές της. Η επιθετικότητα ή η κριτική μπορεί να εντείνουν την άμυνά της. Αφιερώστε χρόνο να ακούσετε τις ανησυχίες και τα παράπονά της, ακόμη κι αν σας φαίνονται υπερβολικά ή παράλογα. Η αίσθηση ότι την ακούνε μπορεί να μειώσει την ένταση και να ανοίξει το δρόμο για διάλογο.
    Αν αναφέρετε την ανάγκη για βοήθεια, κάντε το με ευαισθησία. Δείξτε ότι ενδιαφέρεστε για την ευημερία της και ότι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Η αναγνώριση των ναρκισσιστικών διαταραχών σε ένα αγαπημένο πρόσωπο, όπως η μητέρα σας, είναι μία επιβαρυντική συναισθηματικά κατάσταση. Οι δυσκολίες στην αντιμετώπιση αυτής της διαταραχής προκύπτουν από τη συνεχή ανάγκη για επικύρωση και θαυμασμό και την τάση ανάδειξης αρνητικών γεγονότων του παρελθόντος.
    Κατανοώ την ανάγκη σας να στηρίξετε και να είστε δίπλα σε ένα άτομο με τέτοιου είδους διαταραχή, ωστόσο αυτή η στήριξη, να γνωρίζετε, συχνά συνοδεύεται από προκλήσεις που μπορούν να επηρεάσουν βαθιά τα δικά σας συναισθήματα και την ψυχολογική σας ισορροπία.
    Η παρότρυνση για επαγγελματική βοήθεια πρέπει να είναι ευγεν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω την ανησυχία σας και τη δυσκολία σας να την στηρίξετε. Όπως λέτε όμως είναι δύσκολο να αποφασίσει κάποιος να επισκέφτει έναν ειδικό όταν δεν αναγνωρίζει το πρόβλημα. Αρχικά θα μπορούσατε να της πείτε πώς αισθάνεστε. Ότι ανησυχείτε για εκείνη, αναφέροντας πώς επηρεάζει την καθημερινότητα/ λειτουργικότητά της η μη επίλυση γεγονότων του παρελθόντος. Αναδείξτε τα σημεία που την πονάνε και πως αυτά επιδρούν στο συναίσθημα, στην συμπεριφορά της και στις σκέψεις που κάνει συμπληρώνοντας ότι όταν πονά η μέση πάμε στον ορθοπαιδικό, όταν πονά η ψυχή και ο νους πάμε στον ψυχολόγο. Έχουμε την σωματική και την ψυχική υγεία. Μην απογ... Διάβασε περισσότερα

    Λεντούδη Τατιάνα

    Ψυχολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας,

    Όπως διαβάζω αυτά που γράφετε, σκέφτηκα τι μπορεί να σημαίνει για εσάς όλο αυτό; Εννοώ, πως άμα έχετε μία μητέρα που έχει κάποια διαταραχή, φαντάζομαι πως αυτό θα επηρεάζει και εσάς με κάποιο τρόπο. Με ποιο τρόπο δυσκολεύεστε από την κατάσταση της μητέρας σας;

    Η επίσκεψη σε κάποιον ειδικό (ειδικά για θέματα ναρκισσισμού) είναι καλό να γίνονται εθελοντικά από το ίδιο το άτομο, δηλαδή τη μητέρα σας. Είναι έτσι η φύση της θεραπευτικής διαδικασίας, που δύσκολα λειτουργεί άμα ο άνθρωπος δεν έρχεται με τη θέλησή του. Η αλλαγή δεν είναι εύκολη, αντιθέτως, είναι μία αρκετά επώδυνη διαδικασία, είναι ατομική και διαφορε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.