• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 16/07/2024

Είναι ασφαλές να αλλάζω εταιρία σε sertraline 50mg κάθε μήνα;

Καλησπέρα ζω στο εξωτερικό και έχω τον εξής προβληματισμό. Διαγνωστικά με κρίσεις πανικού και κατάθλιψη πριν 7 μηνες και μου έδωσαν το αντικαταθλιπτικο sertraline και παιρνω 50 mg ημερησίως.Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ κάθε μήνα μου γράφουν το ίδιο φάρμακο το παραλαμβάνω σε διαφορετικό κουτί το οποίο πάλι λέει κανόνικα πάνω sertraline 50mg αλλά από διαφορετική εταιρία που παρασευαζεται. Όταν τους ρώτησα γιατί μου είπαν ότι έχουν έλλειψη και ότι είναι ακριβώς η ίδια ουσία αλλά απλως από διαφορετική εταιρία. Αυτό συμβαίνει κάθε μήνα εδώ και 7 μήνες που τελειώνει το κουτί και πρέπει να παραλάβω το επόμενο για να συνεχίσω την αγωγή. Είναι όμως το ίδιο χάπι κάθε φορα; δεν υπάρχει πρόβλημα που αλλάζει το σχήμα του χαπιού ;(και ας είναι όλα 50mg) και το κουτί και η εταιρία που κάθε φορά είναι διαφορετική . Όπως ας πούμε ζολοτριν με ζολοφτ των 50mg που είναι και τα δύο σερτραλίνη έχουν ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Πράγματι είναι ακριβώς το ίδιο φάρμακο κάθε φορά, αυτό που λέμε γενόσημο και έχουν τα ίδια αποτελέσματα. Καλό είναι όμως να καταλάβετε ότι η αμφιβολία που έχετε καθώς και δυσπιστία προς αυτούς που σας γράφουν τα φάρμακα είναι από μόνο του ένα σύμπτωμα που θα πρέπει να το λάβετε σοβαρά υπόψη σας. Σας προτείνω να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπεία, επιπρόσθετα με την φαρμακευτική αγωγή που παίρνετε.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Άμεσα αποτελέσματα
    Σχεδιασμένο από επιστήμονες
    Πιστοποιημένη μέθοδος

    Trusted Care with MindTime - 360º φροντίδα για την ψυχική υγεία

    Κάνε δωρεάν το πιστοποιημένο Τεστ Κατάθλιψης (PHQ-9) και δες αν έχεις συμπτώματα, απαντώντας σε 9 απλές ερωτήσεις

    Κάνε το τεστ Μάθε περισσότερα
  • Καλησπέρα,
    Ανησυχώντας για τις διαφορές στα κουτιά των φαρμάκων, είναι κατανοητό να νιώθετε ανησυχία όταν σας δίνουν διαφορετικές παραλλαγές της σερτραλίνης κάθε μήνα, ειδικά δεδομένου του ιστορικού σας με κρίσεις πανικού και κατάθλιψη.
    Η απάντηση του φαρμακοποιού ότι πρόκειται για την ίδια δραστική ουσία από διαφορετικές εταιρίες είναι ακριβής, καθώς το φάρμακο λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο ανεξαρτήτως της εταιρίας παραγωγής.
    Αυτή η πρακτική είναι σύνηθης και δεν επηρεάζει την αποτελεσματικότητα της αγωγής σας.
    Το σημαντικό είναι να παρακολουθείτε πώς αισθάνεστε και να επικοινωνείτε οποιεσδήποτε ανησυχίες ή παρατηρήσεις στον γ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα σας ενημερώσει ο ιατρός σας για τη διαφορά γενοσήμου και πρωτοτύπου φαρμάκου, η ουσία ίδια είναι.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η λήψη της σερτραλίνης από διαφορετικές εταιρείες παραγωγής δεν πρέπει να επηρεάζει την αποτελεσματικότητα του φαρμάκου, εφόσον η δραστική ουσία και η δοσολογία παραμένουν ίδιες. Ωστόσο, αν έχεις οποιεσδήποτε αμφιβολίες ή ανησυχίες, είναι σημαντικό να τις συζητήσεις με τον γιατρό σου για να διασφαλίσεις ότι λαμβάνεις την καλύτερη δυνατή φροντίδα.

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.