• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 10/07/2024

Τι να κάνω όταν το Σεροπράμ 40mg και άλλες θεραπείες δεν δουλεύουν;

Έχω 8 χρόνια παίρνω σεροπραμ 40mg 20σταγονες τον τελευταίο χρόνο δεν κάνει δουλειά ο γιατρός μ με πήγε στο σπιράλες το οποίο δεν δούλεψε μετά με πήγε στο εφέξορ και ούτε αυτό δούλεψε τώρα έχω σχεδόν πάλι έναν μήνα παίρνω σεροπραμ 25 σταγόνες και εδώ και δυο βδομαδες με έχει ανεβάσει στις 30 σταγόνες αλλά δεν βιωθώ καθόλου καλύτερα μόνο φοβάμαι και έχω άσχημες σκέψεις στο μυαλό μ ζορίζομαι βασανίζομαι από σκέψεις επικρατεί ένας χάος και μια μαυρίλα .. κάποια γνώμη το τι να κάνω .. ευχαριστώ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Παράλληλα με την φαρμακευτική σας αγωγή θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας,
    Από αυτά που περιγράφετε φαίνεται πως δυσκολεύεστε να αντιμετωπίσετε τις φοβίες και οι άσχημες σκέψεις που σας κατακλύζουν. Όμως, υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης και υποστήριξης. Οι ψυχολόγοι μπορούν να σας υποστηρίξουν και να σας προσφέρουν τρόπους και στρατηγικές αντιμετώπισης των σκέψεων που δημιουργούν φοβίες για την καλυτέρευση της καθημερινότητας σας.

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος

    Βέροια

  • Φαίνεται ότι περνάτε μια δύσκολη περίοδο. Κατανοώ ότι τα συμπτώματά σας είναι έντονα και σας δυσκολεύουν. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε τη συνεργασία με τον ψυχίατρό σας, ενημερώνοντάς τον για τα τρέχοντα συμπτώματά σας και τις αρνητικές σκέψεις. Συζητήστε μαζί του τη δυνατότητα προσαρμογής της φαρμακευτικής αγωγής ή την εξερεύνηση εναλλακτικών θεραπειών. Η Γνωσιακή Συμπεριφορική Θεραπεία (CBT) μπορεί να βοηθήσει στην αναγνώριση και αλλαγή αρνητικών σκέψεων και συμπεριφορών, ενώ υπάρχουν και άλλες μορφές θεραπείας, όπως η διαλεκτική συμπεριφορική θεραπεία (DBT), που μπορούν να είναι αποτελεσματικές. Δοκιμάστε τεχνικές χαλάρωσης και αναπνοής. ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Η έντονη παρουσία φόβου και άσχημων σκέψεων φαίνεται να επιδεινώνει την κατάσταση σας, προκαλώντας δυσκολίες στην διαχείριση της καθημερινότητας και τη γενική σας ευημερία.
    Είναι σημαντικό σε αυτή τη φάση να αναζητήσετε περαιτέρω υποστήριξη από ψυχολόγο ή ψυχίατρο, ο οποίος θα μπορούσε να σας βοηθήσει να βρείτε μια πιο αποτελεσματική θεραπεία, ίσως συνδυαστικά με ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις, για την αντιμετώπιση των συναισθημάτων και σκέψεων σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.