• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 04/07/2024

Πότε μπορώ να σταματήσω το Entact 10mg μετά από γενικευμένη αγχώδη διαταραχή;

Το 2022,στα 52 μου χρόνια(μητέρα 6τεκνη) ακριβώς πάνω στην εμμηνόπαυση και ύστερα από μπαράζ δυσάρεστων -τραγικών καταστάσεων(απανωτές ασθένειες και θάνατοι ,κόντεψα να χάσω τον σύζυγο από κόβιντ ενώ..χάσαμε από κόβιντ τον αδελφό του κ συνεργάτη στην κοινή τους εργασία,σε 40 μέρες χάνω την αδελφή μου & σε έξι μήνες την μητέρα του συζύγου μου) σύντομα διαγνώστηκα από νευρολόγο με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή..Δεν ήμουν η περίπτωση που δεν έχει όρεξη να κάνει τίποτα ,αλλά είχα οργανικά συμπτώματα,νευροπιεση,έντονες ταχυπαλμιες κι αίσθημα σα να μη μπορώ να πάρω ανάσα.Έκανα χρήση κάπου κάπου ζαναξ,μικρή ποσότητα να ηρεμώ αυτή τη κατάσταση κ να μπορώ να κοιμάμαι..Ο νευρολογος μου χορήγησε για 7 μήνες το entact 10mg και ο καρδιολόγος μισό lobivon.Πήρα για ένα μήνα τον Φλεβάρη του 2023 μια μηνιαία επαναληπτική δόση entact. Κι ενώ όλα φάνταζαν πως έχω βρει τον παλιό μου εαυτό κατά τον Νοέμβρη του '23 παθαίνω μια υποτροπή (είχα πάλι κάτι γεγονότα έντονα,πιεστικά,όχι δυσάρεστα αυτή τη φορά,αλλά απανωτά) κ "ξαναπαντρεύτηκα.".το πιεσόμετρο..κάτι περίεργες καταστάσεις τύπου δύσπνοιας κ δώστου μια τρομάρα πως κάτι μου συμβαίνει..) Καλές οι εξετάσεις μου γενικά,όμως πολύ χαμηλό φυλλικό,B12..ρυθμισαμε αυτά και ξανά από Δεκέμβρη 2023 έως κ Ιούνη '24 entact 10mg. Η παθολόγος μου προτείνει να το συνεχίσω κ πέραν της εξαμηνιας,άσχετα που νιώθω καλά...επισημαίνοντας να μην ανησυχώ για οποιεσδήποτε παρενέργειες στον οργανισμό μου,γνωρίζοντας πως έχω αρκετά μέτωπα στη ζωή μου που καλούμαι ν 'ανταπεξέλθω.. Άραγε...θα πάψω να κάνω λήψη κάποια στιγμή και πώς θα είμαι σίγουρη πότε μπορώ να πάψω να λαμβάνω το φάρμακο...

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Καλό είναι μαζί με την αγωγή να συνδυάσετε και την ψυχοθεραπεία. Θα ξεφορτωθείτε πολλές "βαριές σακούλες" που ήδη κουβαλάτε. Δε θα χρειαστεί να σας πω παραπάνω λόγια. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Γειά σας. Είναι πολύ καλό το ότι κάνατε εξετάσεις ώστε να προσδιοριστεί το οργανικό αίτιο. Θα μπορούσατε να να δοκιμάσετε έναν κύκλο θεραπειών βραχείας και ολιστικής παρέμβασης, που να περιλαμβάνει Σωματική θεραπεία του άγχους, σε συνδυασμό με NLP και κλινική υπνοθεραπεία.

    Η νευροσωματική θεραπεία αναγνωρίζει τη σύνδεση σώματος-μυαλού, απελευθερώνοντας τα σωματικά συμπτώματα, ενώ το NLP ανιχνεύει και ενισχύει την αυτογνωσία, τα πρότυπα σκέψης και συμπεριφοράς, καθώς και τη συναισθηματική ρύθμιση, ενώ η Κλινική Υπνοθεραπεία προκαλεί χαλάρωση και ηρεμεί το νευρικό σύστημα. Αυτή η ολοκληρωμένη προσέγγιση δίνει τη δυνατότητα στα άτομα να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νικολαΐδου Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Είναι απολύτως κατανοητό ότι αυτές οι τραγικές καταστάσεις, σε συνδυασμό με την εμμηνόπαυση, θα μπορούσαν να προκαλέσουν σημαντική ψυχολογική πίεση και άγχος. Η διάγνωση της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής είναι μια λογική εξέλιξη δεδομένων των περιστάσεων. Από αυτά που περιγράφετε, φαίνεται ότι τα φάρμακα που σας χορηγήθηκαν έχουν βοηθήσει στη διαχείριση των συμπτωμάτων σας. Το Entact είναι ένα φάρμακο που συχνά χορηγείται για τη διαχείριση της αγχώδους διαταραχής και της κατάθλιψης, και η χρήση του για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν είναι ασυνήθιστη. Είναι επίσης σημαντικό να διασφαλίσετε ότι τα επίπεδα φυλλικού οξέος και βιταμ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας. Όταν νιώσετε πιο δυνατή συναισθηματικά, μπορεί η γιατρός σας να αξιολογήσει ότι μπορείτε να διακόψετε την φαρμακευτική σας αγωγή.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Τα φάρμακα σε τα παίρνετε κανονικά και θα ακολουθείτε τις οδηγίες του γιατρού συγχρόνως όμως καλό είναι να μπείτε σέφερα πήγα με ειδικό ψυχικής υγείας αυτό θα σας βοηθήσει να ψυχο εκπαιδεύσετε τον εαυτό σας και να αντιμετωπίζεται τα πιεστικά γεγονότα στη ζωή σας ποιο ηρεμα ,ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.