• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/05/2024

Τι να κάνω για το άγχος και την αϋπνία στα 30 μου; Χρήση Xanax και φυτικών χαπιών

Χαίρεται είμαι 30 ετών πάσχω από αγχώδης διαταραχές από τα 24.ειχα πάει σε ψυχολόγο πήρα και αγωγή είχα πάει πολύ καλά.. τώρα μετά από τόσα χρόνια νιώθω ότι δεν μπορώ να διαχειριστώ κάποιες καταστάσεις που μου προκαλούν άγχος.εχω 2 3 μέρες ενώ νυστάζω δεν μπορώ μα κοιμήθηθω το βράδυ πήρα και xanax αλλά τίποτα.. με αποτέλεσμα το πρωί να σηκώνομαι χάλια να έχω ταση για εμετο και ζαλη..τι να κάνω?πήρα κάτι φυτικό χαπια no street λέγονται?θα με βοηθούσαν καθόλου η να μην τα παρω

7 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται επικαιροποίηση της θεραπείας σας χρειάζεται να ξαναμιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας και να ξαναπείτε σε θεραπεία προφανώς είχαν έχουν μείνει πράγματα τα οποία δεν έχουν δουλευτεί ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, θα ήταν καλό να επανεξετάσετε τη φαρμακευτική αγωγή με τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί καθώς και να σκεφτείτε το ενδεχόμενο ψυχοθεραπείας εαν δε βρίσκεστε ήδη στη διαδικασία.

    Τσίτσου Νάντια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας ! Εφόσον στο παρελθόν σας είχε βοηθήσει η ψυχοθεραπεία θα μπορούσατε να ξεκινήσετε εκ νέου για την αντιμετώπιση των καταστάσεων που σας φέρνουν σε αυτή τη κατάσταση. Τα φάρμακα είναι οκ μπροστά να μιλήσετε με τον θεράποντα ψυχίατρο σας αλλά καλό θα ήταν να το αντιμετωπίσετε και ψυχοθεραπευτικα .

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Πετράλωνα

  • Είναι κατανοητό που αντιμετωπίζετε δυσκολίες με τη διαχείριση του άγχους σας παρότι εχετε πάει πολύ καλά στη θεραπεία στο παρελθόν, είναι κάτι που μπορεί να συμβεί. Η ανεπάρκεια ύπνου μπορεί να επιδεινώσει τα συμπτώματα του άγχους, επομένως είναι σημαντικό να βρειτε τρόπους να βελτιώσετε την ποιότητα του ύπνου σας. Τα φυτικά συμπληρώματα μπορεί να είναι μια εναλλακτική λύση για ορισμένους ανθρώπους, αλλά πάντα είναι σημαντικό να συζητάτε τη χρήση τους με τον γιατρό σας, ιδίως αν παίρνετε ήδη φάρμακα όπως το Xanax. Ο γιατρός σας θα μπορούσε επίσης να συζητήσει μαζί σας διάφορες θεραπευτικές επιλογές που μπορεί να βοηθήσουν στη διαχείριση του ά... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,

    Περιγράφετε την ανησυχία και την αγωνία ενός ατόμου που αντιμετωπίζει άγχος και δυσκολία στον ύπνο. Η προσπάθεια σας να το διαχειριστείτε με τη βοήθεια ψυχολόγου και φαρμακευτικής αγωγής στο παρελθόν φαίνεται οτι είχε αποτέλεσμα αλλά κάποιες τρέχουσες δυσκολίες ενεργοποιούν εκ νέου το άγχος σας. Αν και δεν γνωρίζω το χάπι που περιγράφετε, τα φυτικά φάρμακα είναι καλά ανεκτά από τον οργανισμό και σε πολλές περιπτώσεις αποτελεσματικά.

    Είναι σημαντικό που αναλαμβάνετε πρωτοβουλία για να διαχειριστείτε όλο αυτό.

    Θα ήταν καλό συμπληρωματικά να επανεξετάσετε το ενδεχόμενο για έναν νέο κύκλο ψυχοθεραπείας ώστε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα,
    Η αναγνώριση της αγχώδους διαταραχής αποτελεί το πρώτο βήμα προς την καλύτερη κατανόηση και διαχείριση των συμπτωμάτων που αντιμετωπίζετε. Επισκεφθήκατε ψυχολόγο και λάβατε θεραπεία, η οποία σας βοήθησε να ανακουφιστείτε και να βελτιώσετε την κατάστασή σας σε εκείνη τη χρονική περίοδο.
    Ωστόσο, μετά την επανεμφάνιση των συμπτωμάτων αδυνατείτε να διαχειριστείτε κάποιες καταστάσεις που σας προκαλούν άγχος.
    Θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε εκ νέου σε έναν ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες σας και να επανέλθετε σε μια κατάσταση ψυχικής ισορροπίας και ηρεμίας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.