• Anxiety and Stress
  • Submitted on 28/05/2024

Τι να κάνω για το άγχος και την αϋπνία στα 30 μου; Χρήση Xanax και φυτικών χαπιών

Χαίρεται είμαι 30 ετών πάσχω από αγχώδης διαταραχές από τα 24.ειχα πάει σε ψυχολόγο πήρα και αγωγή είχα πάει πολύ καλά.. τώρα μετά από τόσα χρόνια νιώθω ότι δεν μπορώ να διαχειριστώ κάποιες καταστάσεις που μου προκαλούν άγχος.εχω 2 3 μέρες ενώ νυστάζω δεν μπορώ μα κοιμήθηθω το βράδυ πήρα και xanax αλλά τίποτα.. με αποτέλεσμα το πρωί να σηκώνομαι χάλια να έχω ταση για εμετο και ζαλη..τι να κάνω?πήρα κάτι φυτικό χαπια no street λέγονται?θα με βοηθούσαν καθόλου η να μην τα παρω

7 specialists answered

  • Χρειάζεται επικαιροποίηση της θεραπείας σας χρειάζεται να ξαναμιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας και να ξαναπείτε σε θεραπεία προφανώς είχαν έχουν μείνει πράγματα τα οποία δεν έχουν δουλευτεί ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα σας, θα ήταν καλό να επανεξετάσετε τη φαρμακευτική αγωγή με τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί καθώς και να σκεφτείτε το ενδεχόμενο ψυχοθεραπείας εαν δε βρίσκεστε ήδη στη διαδικασία.

    Τσίτσου Νάντια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Koukaki

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότε
    ... Read more

    Gkantinas THeodoros

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Γεια σας ! Εφόσον στο παρελθόν σας είχε βοηθήσει η ψυχοθεραπεία θα μπορούσατε να ξεκινήσετε εκ νέου για την αντιμετώπιση των καταστάσεων που σας φέρνουν σε αυτή τη κατάσταση. Τα φάρμακα είναι οκ μπροστά να μιλήσετε με τον θεράποντα ψυχίατρο σας αλλά καλό θα ήταν να το αντιμετωπίσετε και ψυχοθεραπευτικα .

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Petralona

  • Είναι κατανοητό που αντιμετωπίζετε δυσκολίες με τη διαχείριση του άγχους σας παρότι εχετε πάει πολύ καλά στη θεραπεία στο παρελθόν, είναι κάτι που μπορεί να συμβεί. Η ανεπάρκεια ύπνου μπορεί να επιδεινώσει τα συμπτώματα του άγχους, επομένως είναι σημαντικό να βρειτε τρόπους να βελτιώσετε την ποιότητα του ύπνου σας. Τα φυτικά συμπληρώματα μπορεί να είναι μια εναλλακτική λύση για ορισμένους ανθρώπους, αλλά πάντα είναι σημαντικό να συζητάτε τη χρήση τους με τον γιατρό σας, ιδίως αν παίρνετε ήδη φάρμακα όπως το Xanax. Ο γιατρός σας θα μπορούσε επίσης να συζητήσει μαζί σας διάφορες θεραπευτικές επιλογές που μπορεί να βοηθήσουν στη διαχείριση του ά... Read more

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα,

    Περιγράφετε την ανησυχία και την αγωνία ενός ατόμου που αντιμετωπίζει άγχος και δυσκολία στον ύπνο. Η προσπάθεια σας να το διαχειριστείτε με τη βοήθεια ψυχολόγου και φαρμακευτικής αγωγής στο παρελθόν φαίνεται οτι είχε αποτέλεσμα αλλά κάποιες τρέχουσες δυσκολίες ενεργοποιούν εκ νέου το άγχος σας. Αν και δεν γνωρίζω το χάπι που περιγράφετε, τα φυτικά φάρμακα είναι καλά ανεκτά από τον οργανισμό και σε πολλές περιπτώσεις αποτελεσματικά.

    Είναι σημαντικό που αναλαμβάνετε πρωτοβουλία για να διαχειριστείτε όλο αυτό.

    Θα ήταν καλό συμπληρωματικά να επανεξετάσετε το ενδεχόμενο για έναν νέο κύκλο ψυχοθεραπείας ώστε
    ... Read more

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ilisia

  • Καλησπέρα,
    Η αναγνώριση της αγχώδους διαταραχής αποτελεί το πρώτο βήμα προς την καλύτερη κατανόηση και διαχείριση των συμπτωμάτων που αντιμετωπίζετε. Επισκεφθήκατε ψυχολόγο και λάβατε θεραπεία, η οποία σας βοήθησε να ανακουφιστείτε και να βελτιώσετε την κατάστασή σας σε εκείνη τη χρονική περίοδο.
    Ωστόσο, μετά την επανεμφάνιση των συμπτωμάτων αδυνατείτε να διαχειριστείτε κάποιες καταστάσεις που σας προκαλούν άγχος.
    Θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε εκ νέου σε έναν ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες σας και να επανέλθετε σε μια κατάσταση ψυχικής ισορροπίας και ηρεμίας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.