• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 23/05/2024

Είμαι έγκυος μετά από μισό χρόνο σχέσης και έχω ανασφάλειες, τι να κάνω;

Καλησπερα , ήμαστε μισό χρόνο μαζί , και αποφασίσαμε να κάνουμε παιδί. Εν τελεί με το που έμαθα πτι είμαι έγκυος , φρικαρα, άρχισαν οι ανασφάλειες αν είναι σωστό επειδή ήμαστε λίγο καιρό μαζί, αν και ο σύντροφος μου είναι φουλ υποστηρικτικός , νιώθω ότι ίσως αλλάξει τη σχέση μας , πτι μπορεί να ήταν μια βιαστική απόφαση και χίλια δυο αρνητικά συναισθήματα.

14 ειδικοί απάντησαν

  • Τώρα δεν χρειάζεται να αγχώνεστε τώρα απλώς να είστε ήρεμη να γίνεις από το παιδάκι σας και όλα δουλεύονται και άλλοι άνθρωποι που ήταν σίγουροι χώρισαν κανείς δεν ξέρει

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μην συντονίζεσαι με τις συλλογικές πεποιθήσεις της κοινωνίας …ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός μοναδικός και χαράζει την δίκη του πορεία . Μίλησε σε έναν ψυχολόγο θα σε βοηθήσει.

    Ιασωνίδου Μαρίζα

    Κλινική Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Θα μπορούσατε να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικης υγειας για να διερευνησετε σε περισσότερο βάθος τις ανησυχίες σας γύρω από την εγκυμοσύνη, την συντροφική σας σχέση και την μητρότητα.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλησπέρα! Είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθεις ανασφάλεια και να έχεις ανάμεικτα συναισθήματα σε αυτήν την κατάσταση. Η απόφαση να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο είναι μεγάλη και μπορεί να προκαλέσει πολλά συναισθήματα, ιδιαίτερα όταν η σχέση είναι ακόμα καινούρια.

    Πρώτον, είναι σημαντικό να αναγνωρίσεις τα συναισθήματά σου και να επιτρέψεις στον εαυτό σου να τα εκφράσει. Η συζήτηση με τον σύντροφό σου μπορεί να βοηθήσει στην ανακούφιση κάποιων από αυτές τις ανησυχίες. Φαίνεται ότι έχεις έναν υποστηρικτικό σύντροφο, κάτι που είναι πολύ θετικό. Μοιράσου τις σκέψεις και τις ανησυχίες σου μαζί του.

    Δεύτερον, θα μπορούσε να είναι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αγγελάκη Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Η εγκυμοσύνη και ο ερχομός ενός παιδιού είναι γεγονότα που μαζί με τα ευχάριστα συναισθήματα προκαλούν και έντονη ανησυχία για το μέλλον. Φαίνεται πως έχετε εστιάσει μόνο σε αρνητικές σκέψεις και προβλέψεις οι οποίες συνδέονται με φόβο και δυσφορία. Είναι λογικό να έχετε ανάμεικτα συναισθήματα. Μπορείτε να επισκεφτείτε μια ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να μοιραστείτε τις ανησυχίες σας ώστε να βάλετε τις σκέψεις σας σε μια σειρά και να ανακουφίσετε τα δυσφορικά συναισθήματα.

    Χρηστάκη Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • καλησπέρα.είναι λογικό όταν προχωράνε οι καταστάσεις σχετικά γρήγορα ν χρειάζεται κάποιος χρόνος να τα συνειδητοποιήσετε . Το στρες του καινούργιου είναι αναμενόμενο ωστόσο λόγω των επικείμενων αλλαγών που προβείτε να συμβούν θα πρότεινα να συμβουλευτείτε κάποιον ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή για να προετοιμαστείτε κατάλληλα.θα ξεκαθαρίσουν όλα στο μυαλό σας.

    Βράιλα Ναυσικά

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα, είναι φυσιολογικό αυτό που νιωθετε αφού κάθε αλλαγή φέρει μια παραπάνω έννοια για κάθε άνθρωπο. Θα δώσετε χρόνο στον εαυτό σας να συνειδητοποιήσει την νέα πραγματικότητα και είναι σημαντικό που έχετε την υποστήριξη του συντρόφου σας.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα,
    Η απόφαση να φέρετε στον κόσμο ένα παιδί μετά από μισό χρόνο σχέσης μπορεί να αποτελεί αιτία για ένα πλήθος ανασφαλειών και αμφιβολιών, όπως περιγράφετε. Η χαρά της εγκυμοσύνης φέρνει μαζί της ένα κύμα ανασφαλειών, κάτι το οποίο αντιμετωπίζουν συχνά τα ζευγάρια, όταν καλούνται να πάρουν μεγάλες αποφάσεις.
    Είναι φυσιολογικό να νιώθετε φόβο για το πώς μπορεί να αλλάξει η μέχρι τώρα σχέση σας και για το αν ήταν πράγματι μια βιαστική απόφαση. Ωστόσο, η υποστήριξη του συντρόφου σας είναι ένα κρίσιμο στοιχείο στην όλη διαδικασία, καθώς σας παρέχει μια σταθερή βάση εμπιστοσύνης και ασφάλειας. Είναι σημαντικό να επικοινωνείτε ανοιχ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας, να ξεκαθαρίσετε τί θέλετε, δεν είστε λίγο καιρό και θα είναι άλλοι 8-9 μήνες μέχρι να έρθει, οπότε θα γνωριστείτε ακόμα περισσότερο, σημασία έχει πως υποστηρίζει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η απόφαση του να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί σε πολλούς ανθρώπους δημιουργεί ανασφάλεια, αγωνία και φόβος. Χρειάζεται να μιλήσετε με κάποιον ψυχολόγο ώστε να ανταποκριθείτε στα θέλω σας, να ανακαλύψετε τι θέλετε και πως θα συνεχίσετε. Στη διάθεσή σας

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γαλάτσι

  • Χρειάζεται να δούλεψετε με έναν ψυχοθεραπευτή όλα αυτά που βιώνετε

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Έχετε αμφιβολίες για αυτή την επιθυμία, να κάνετε παιδί τώρα. πώς να μην υπάρχουν αμφιβολίες ή μια ταλάντευση, για κάτι τόσο σημαντικό που θα αλλάξει τη ζωή σας; Σας έχουν κατακλύσει οι αμφιβολίες. Είστε σε μια ιδιαίτερη κατάσταση, είναι σημαντικό ίσως να βρείτε τη θέση σας μέσα σ αυτή την αλλαγή , και ίσως το να μιλήσετε σε έναν ψυχαναλυτη μπορεί και να σας κάνει να αισθανθείτε ανακούφιση, μοιάζει να ψάχνετε να βρείτε τη θέση σας μέσα σ αυτή την αλλαγή στη ζωή σας, που ενώ την επιδιώξατε , βιώνετε και συγκρούσεις μέσα σας για αυτό.

    Αβραμίδου Θένια

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχαναλύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπερα,

    Καταρχήν συγχαρητήρια που είσαστε σε ενδιαφέρουσα. Σημαίνει ότι το σώμα σας μπορεί να υποστηρίξει αυτή την «έξτρα λειτουργία» που λέγεται εγκυμοσύνη και τελικά μητρότητα. Πολλές φορές η σύγχρονη γυναίκα, αντιμέτωπη με αυτό το γεγονός, μπορεί να βιώσει πράγματι άγχος για το αν εξακολουθεί να είναι επιθυμητή, αν έχει την σχετική υποστήριξη από τον σύντροφο της και μια σειρά από αμφιβολίες που φτάνουν μέχρι τον ίδιο τον εαυτό.

    Είναι σημαντικό να διευκρινίσετε με τον σύντροφο σας, εάν τελικά ένα παιδί είναι επιθυμία και των δυο σας και όχι μόνο δική σας. Δεν πρέπει να το θέλουν και οι δυο;

    Εαν επομ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.