Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 02/10/2024

Έχω αγχώδη διαταραχή, δύσπνοια 4 μηνών και πόνους στο στήθος. Τι φταίει;

Έχω αγχώδη διαταραχή και παίρνω αγωγή είμαι 18, υποφέρω από δύσπνοια εδώ καο τέσσερις μήνες καθώς και πόνους στο στήθος…Έχω εξεταστεί από καρδιολόγους και πνευμονολόγο καο όλα καλά…Η δύσπνοια μπορεί μα είναι κάτι άλλο ή ψυχογενής;Νιώθω ότι η ανάσα κόβεται στον λαιμο μου και πβς το οξυγόνο δεν επαρκεί αν και είναι καλό στις μετρήσεις…Παρ όλα αυτά έχω ακούσει πως μπορεί να έχεις δύσπνοια και με καλό οξυγόνο..Κπορει να πάθω κάτι;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ πόσο ανησυχητική είναι η κατάσταση που βιώνετε. Είναι πολύ συχνό για άτομα που υποφέρουν από αγχώδεις διαταραχές να έχουν σωματικά συμπτώματα, όπως η δύσπνοια και οι πόνοι στο στήθος. Όταν το άγχος είναι έντονο, το σώμα μπορεί να αντιδράσει με φυσικά συμπτώματα, και η δύσπνοια είναι ένα από αυτά. Συχνά, οι άνθρωποι με άγχος αναφέρουν ότι νιώθουν ότι η αναπνοή τους είναι επιφανειακή ή ότι "κόβεται" στον λαιμό τους, και αυτό μπορεί να προκαλεί μια αίσθηση φόβου ή ανησυχίας ότι κάτι σοβαρό συμβαίνει. Εφόσον έχετε εξεταστεί από γιατρούς και δεν έχουν βρεθεί οργανικά προβλήματα, είναι πολύ πιθανό ότι η δύσπνοια σας... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας,

    Κατανοώ απόλυτα την ανησυχία σας και το γεγονός ότι αντιμετωπίζετε τόσο έντονα σωματικά συμπτώματα. Είναι θετικό ότι έχετε κάνει τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και οι αποτελέσματα είναι φυσιολογικά. Η δύσπνοια που περιγράφετε μπορεί πράγματι να είναι ψυχογενής, ιδίως όταν συνδέεται με άγχος ή αγχώδεις διαταραχές, όπως αναφέρατε. Τα σωματικά συμπτώματα άγχους, όπως η δύσπνοια ή ο πόνος στο στήθος, είναι συχνά και μπορεί να δημιουργούν την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά με την υγεία, παρόλο που οι μετρήσεις είναι καλές.

    Το αίσθημα ότι «η ανάσα κόβεται» είναι επίσης κοινό σε αγχώδεις καταστάσεις, κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Γεια σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται πολύ δύσκολο. Θα πρέπει να είναι πολύ τρομακτικό τη στιγμή που νιώθετε ότι δεν αναπνέετε κανονικά. Είναι απολύτως φυσιολογικό να αναρωτιέστε αν αυτό ωφείλεται σε οργανικούς παράγοντες ή ψυχολογικούς ως σύμπτωμα κρίσης πανικού. Για να έχετε μία εμπεριστατωμένη απάντηση, θα βοηθήσει μαζί με κάποιον να κάνετε μία αναδρομή στα πιο πρόσφατα περιστατικά δύσπνοιας που τα έχετε πιο φρέσκα στη μνήμη σας. Να σκεφτείτε τι κάνατε και τι συνέβαινε πριν να νιώσετε άσχημα, πως νιώθατε ψυχολογικά και σωματικά πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την κρίση δύσπνοιας και τι σκεφτόσασταν, όπως και τι βοήθησε να νιώσετε καλύτε... Διάβασε περισσότερα

    Χαραλαμποπούλου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Μπορεί να οφείλεται σε άγχος αυτό που νιώθετε, μιλήστε με ψυχίατρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αρχικά, καταλαβαίνω ότι τα συμπτώματα που βιώνετε μπορεί να είναι πολύ αγχωτικά και να σας κάνουν να αισθάνεστε ανησυχία για την υγεία σας. Είναι θετικό ότι έχετε ελέγξει την καρδιά και τους πνεύμονές σας και τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά. Αυτό μπορεί να είναι ένα πρώτο σημάδι ότι η δύσπνοια και ο πόνος στο στήθος που νιώθετε πιθανόν να σχετίζονται με την αγχώδη διαταραχή σας. Τα σωματικά συμπτώματα, όπως η δύσπνοια και ο πόνος στο στήθος, είναι συχνά στην αγχώδη διαταραχή. Όταν αισθανόμαστε έντονο άγχος, το σώμα μας μπορεί να αντιδράσει με διάφορους τρόπους, όπως το αίσθημα της "κομμένης" αναπνοής ή η αίσθηση ότι το οξυγόνο δεν ... Διάβασε περισσότερα

    Γατίδου Μαρία, Τσικάκη Αναστασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.