Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 30/09/2024

Ανησυχείτε για τα συμπτώματα της γενικευμένης αγχωδούς διαταραχής μετά την αύξηση της δόσης του Ζόλο

Καλησπέρα σας!! Πριν 3 μήνες περίπου διαγνώστηκα με γενικευμένη αγχωδη διαταραχή και συμπτώματα κατάθλιψης. Μίλησα μέσω βιντεοκλήσης με ειδικό από εδώ και μου έδωσε το ζολοτριν των 50mg ταυτόχρονα με zanaz. Tαλαιπωρηθηκα πολύ αλλά στους δύο πρώτους μήνες άρχισα να νιώθω καλύτερα και να βγαίνω σιγά σιγά έξω μόνη μου κάτι που δεν έκανα πριν. Είχα αρχίσει να νιώθω καλύτερα. Ώσπου μετά από δύο μήνες μίλησα πάλι με τον γιατρό να δει πως πάω και μου αύξησε τη δόση από 50 σε 100mg. Όμως από εκείνη την μέρα άρχισα πάλι να νιώθω χειρότερα. Των 100mg το παίρνω περίπου 10 μέρες αλλά δεν νιώθω καλά Άγχος, ανησυχία, νεύρα, κακη διάθεση, μελαγχολία, δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι εύκολα, δεν έχω όρεξη για φαγητό και άλλα.... Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τον γιατρό αλλά δεν μπορώ να τον βρω νιώθω σαν να με έχει αφήσει στο έλεος του Θεού και φοβάμαι γιατί αντί να βελτιώνομαι χειροτερεύω και έχω οικογένεια. Σας παρακαλώ αν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος να μου δώσει μια συμβουλή θα ήμουν ευγνώμων Σας ευχαριστώ πολύ.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ πόσο δύσκολη και αγχωτική είναι η κατάσταση που βιώνετε. Είναι φυσιολογικό να νιώθετε ανησυχία, ειδικά όταν παρατηρείτε ότι τα συμπτώματα σας χειροτερεύουν μετά από μια αύξηση της δόσης του φαρμάκου. Τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται για την αγχωτική διαταραχή και την κατάθλιψη, όπως το Ζολοτριν, χρειάζονται χρόνο για να αρχίσουν να δρουν σωστά και μπορεί να προκαλέσουν παρενέργειες, ιδίως κατά την αρχή της θεραπείας ή μετά από αλλαγές στη δόση. Η αύξηση της δόσης μπορεί να επηρεάσει διαφορετικά άτομα και μερικές φορές χρειάζονται αρκετές εβδομάδες για να αισθανθείτε τις πλήρεις θετικές επιδράσεις. Ωστόσο, οι παρενέργειες... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας.
    Θα απευθυνθείτε σε άλλο ιατρό, εφόσον δεν είναι διαθέσιμος αυτός που αρχικά συνεργαστήκατε.
    Δεν φαίνεται ταιριαστό να αυξηθεί η δόση, ειδικά μετά από δύο μήνες, εφόσον νιώθατε ήδη καλύτερα. Μια καινούρια συνεργασία με ένα ψυχίατρο θα σας βοηθήσει να ξεδιαλύνετε τη δυσκολία σας.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Αν δεν τον βρίσκεται να μειώσετε τη δόση μέχρι να σας απαντήσει

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας, προσπαθήστε να ξανα επικοινωνήστε με τον γιατρό σας για να μπορέσει να σας καθοδηγήσει με την φαρμακευτική αγωγή. Αν συνεχίζει να είναι δύσκολη η επικοινωνία μαζί του, ίσως χρειαστεί να δείτε κάποιον άλλο επαγγελματία υγείας για να έχετε μια πιο σταθερή επαφή για την όποια ανάγκη προκύπτει. Σε αυτή την φάση που διανύεται, εκτός της φαρμακευτικής αγωγής, ίσως θα σας διευκόλυνε να έχετε εβδομαδιαία επαφή με εναν επαγγελματία ψυχικής υγείας για να μπορείτε να φροντίσετε συνολικά τον εαυτό σας. Σας εύχομαι καλή συνέχεια και ελπίζω με κάποιο τρόπο να σας διευκόλυνα.

    Βαβελίδης Πασχάλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπερα σας. Κατανοώ την ανησυχία σας και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζετε σε αυτή τη φάση της ζωής σας. Είναι σημαντικό να επιδιώξετε να επικοινωνήσετε άμεσα με τον θεράποντα ιατρό σας, προκειμένου να συζητήσετε τα συμπτώματα και τις αλλαγές στη φαρμακευτική αγωγή. Μετά από αυτήν την επικοινωνία, μπορείτε να εξετάσετε την πιθανότητα ψυχοθεραπείας είτε δια ζώσης είτε διαδικτυακα, η οποία μπορεί να σας παρέχει επιπλέον υποστήριξη. Είναι σημαντικό να ξέρετε ότι η διαδικασία ανάρρωσης είναι δυνατή και με την κατάλληλη καθοδήγηση, μπορείτε να επιτύχετε βελτίωση στην ποιότητα της ζωής μας.

    Πλέσσα Μάρθα

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Παλλήνη

  • Παράλληλα με τη φαρμακευτική θεραπεία θα ήταν χρήσιμο να κάνετε και ψυχοθεραπεία . Η αύξηση της δοσολογίας δεν εινσι πανάκεια χρειάζεστε παράλληλα και παράλληλη στήριξη.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα,
    Η διαχείριση της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής και των συμπτωμάτων κατάθλιψης είναι μια πολύπλοκη διαδικασία που απαιτεί χρόνο και υποστήριξη.
    Εφόσον τα συμπτώματα έχουν επανέλθει και σας προκαλούν έντονα συναισθήματα άγχους, μελαγχολίας και γενικής δυσφορίας, θα σας συμβούλευα να αναζητήσετε άμεση υποστήριξη από άλλο ψυχίατρο καθώς και την παράλληλη στήριξη μέσο ψυχοθεραπείας, προκειμένου να διαχειριστείτε καλύτερα την κατάσταση και να βελτιώσετε την ποιότητα ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που βιώνεις, ειδικά όταν βλέπεις ότι τα συμπτώματά σου επιδεινώνονται. Είναι συνηθισμένο να συμβαίνουν διακυμάνσεις στη διάθεση και τα συμπτώματα κατά τη διάρκεια της θεραπείας, ειδικά μετά από αλλαγές στη δόση φαρμάκων.

    Αρχικά, είναι σημαντικό να επισκεφτείς τον γιατρό σου ή να αναζητήσεις άλλο ειδικό, καθώς η ανοιχτή επικοινωνία είναι κρίσιμη. Αν δεν μπορείς να βρεις τον γιατρό σου, μπορείς να επισκεφθείς έναν άλλον ειδικό για δεύτερη γνώμη και υποστήριξη.

    Εν τω μεταξύ, προσπαθήστε να διατηρήσετε μια ρουτίνα και να ασχοληθείς με δραστηριότητες που σου φέρνουν χαρά, όσο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.